konto usunięte

Temat: Przeznaczenie zysku w spółce z o.o.

Przeznaczenie zysku w spółce z o.o.

Jeśli w Waszych spółkach sprawy podziału osiągniętego zysku nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników, to właśnie zwyczajne zgromadzenie wspólników podejmuje w tej sprawie uchwałę. Wówczas to zgromadzenie wspólników może podjąć uchwałę o przeznaczeniu zysku w całości bądź w części na rzecz wspólników (dywidenda). Może również zdecydować o wyłączeniu nawet w całości zysku od podziału na rzecz wspólników. Wskazując jednocześnie, iż wypracowany zysk zostanie przekazany na jeden z funduszy lub na kilka funduszy własnych (fundusz rezerwowy, zapasowy czy celowy). Zysk w całości lub w części zgromadzenie może również przeznaczyć na pokrycie straty z lat ubiegłych.


Może się okazać, że zgromadzenie chcąc przeznaczyć zysk, np. na fundusz celowy z przeznaczeniem na konkretną inwestycję, będzie musiało go najpierw utworzyć. Uchwały o utworzeniu funduszu mogą zostać podjęte na tym samym zgromadzeniu.

Art. 192 k.s.h.
Dokonując podziału zysku weźcie pod uwagę również brzmienie art. 192 k.s.h.:

Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.
Oznacza to, że zgromadzenie może dysponować zyskiem pomniejszonym o obowiązkowe odpisy wynikające z ustawy i umowy spółki.

Wniosek zarządu co do podziału zysku
Przepisy k.s.h. zobowiązują zarząd do przedłożenia wniosku co do podziału zysku, a radę nadzorczą do oceny tego wniosku. Zarząd spółki powinien zatem przedstawić swoją propozycję podziału zysku (najlepiej z uzasadnieniem) i poddać ją ocenie rady nadzorczej. Jeśli jej w spółce nie ma, to propozycja podziału zysku trafia bezpośrednio na zgromadzenie wspólników. Zgromadzenie wspólników nie jest jednak związane propozycją zarządu ani ewentualną oceną rady nadzorczej.

Pamiętajcie, że pomimo tego, że głównie skupiamy się na zysku osiągniętym w ostatnim roku. Zarząd przygotowując wniosek powinien brać pod uwagę całokształt stanu kapitałów własnych spółki. A to oznacza, że nie może zapomnieć chociażby o stracie z lat ubiegłych czy niepodzielonym zysku z poprzednich lat.

Uchwała o podziale zysku
O tym czy zwyczajne zgromadzenie w Waszych spółkach podejmie uchwałę o podziale zysku będzie zależeć od sprawozdania finansowego. Jeśli bowiem spółka osiągnęła zysk, zwyczajne zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o podziale zysku.

Uchwałę o podziale zysku zwyczajne zgromadzenie wspólników podejmuje dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy. Pamiętajcie o tym, że jest to konieczna przesłanka do podjęcia takiej uchwały. Bez zatwierdzenia sprawozdania, zgromadzenie nie podejmuje uchwały w sprawie podziału zysku.

W przypadku podjęcia uchwały o wypłacie zysku na rzecz wspólników. W uchwale zgromadzenie wskazuje kwotę dywidendy, dzień dywidendy oraz termin wypłaty dywidendy. Jeśli nie określi terminu wypłaty, to dywidendę wypłaca się wspólnikom niezwłocznie po dniu dywidendy.

Zanim podejmiecie decyzję co do podziału zysku, zwróćcie uwagę na zapisy Waszej umowy spółki. Może się okazać, że umowa spółki przyznaje wspólnikom roszczenie o wypłatę całości bądź części osiągniętego zysku. A może wyłącza lub ogranicza na jakiś czas udział w zysku.

https://zarzadwspolcezoo.pl/przeznaczenie-zysku-w-spolc...