Piotr W.

Piotr W. Chief Financial
Officer

Temat: Zwolnienia z egzaminów CIMA

Witam,

Chciałbym Was uprzejmie prosić o pomoc. Mam kilka pytań dotyczących zwolnień z egzaminów CIMA i byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedzi. Poniżej opisuje swoje pytania/wątpliwości

1. Posiadam tytuł MBA uczelni, która jest na liście zwolnień CIMA. Jak wygląda proces zwolnień z egzaminów?Powinienam najpierw się zarejestrować i uiścić opłatę rejestracyjną i dopiero wtedy starać się o zwolnienie? Czy może można przez rejestracją i opłatą sprawdzić czy kwalifikuję sie do zwolnień?

2. Czy posiada ktoś link do procesu zwolnienia? Jak mogę dotarczyć dokumenty kwalifikujące mnie do zwolnienia z egzaminów?

3. Czy po każdym poziomie CIMA otrzymuje się oddzielny ceryfikat czy po prostu trzeba zdać wszystkie egzaminy z każdego poziomu?

Pozdrawiam i dzięki za pomoc
Piotr
Tomasz Kaciun

Tomasz Kaciun ACMA, CGMA, Partner
Zarządzający, First
Intuition (Polska)

Temat: Zwolnienia z egzaminów CIMA

Cześć Piotrze,
Zamieszczam poniżej kilka wyjaśnień.

1. Wszystko zależy, jak chcesz zrealizować kwalifikację CIMA i ile egzaminów chcesz zdawać.
- możesz się zarejestrować do stowarzyszenia, (opłata 77 GBP) wystąpić o zwolnienia na podstawie listy przedmiotów ze studiów, zazwyczaj otrzymasz 4 zwolnienia, ale może być nawet 7, opłacić te zwolnienia (różne stawki od 64 GBP do 77 GBP w zal. od przedmiotu) i wtedy możesz zdawać pozostające egzaminy ALBO ...
- możesz od razu zarejestrować się poprzez tak zwaną ścieżkę GATEWAY (opłata 425 GBP), czyli wyrazić chęć przystąpienia od razu do egzaminu Management Case Study. Przeskakujesz wtedy 11 wcześniejszych egzaminów (nie płacisz nic za zwolnienia), ale nie zwalnia Cię to z wiedzy - ona jest nadal egzaminowana na Management Case Study. W tej cenie masz opłatę rejestracyjną, składkę roczną za jeden rok oraz jedno podejście do egzaminu (dostępnego co kwartał). Musisz przesłać do CIMA skan dyplomu MBA (będąc zalogowany jako student do platformy internetowej CIMA) , ewentualnie przetłumaczyć go samodzielnie, jeśli jest wydany po polsku.
- baza uczelni ze zwolnieniami jest tu: http://www.cimaglobal.com/Starting-CIMA/Starting-CIMA/...
- szczegóły CIMA Gateway są tu: http://www.cimaglobal.com/Starting-CIMA/Starting-CIMA/...

2. To chyba odpowiedziałem już w 1 punkcie (link)

3. CIMA wydaje 4 papierki / dyplomy:

a) po zdaniu pierwszych 4 testów przysyłają do domu Certyfikat (Certificate in Business Accounting). Jest to atrakcyjne dla osób, które nigdy nie studiowały na kierunkach ekonomiczno-finansowych. Potwierdza on poziom wiedzy dostępnej na studiach licencjackich "Ta osoba zna podstawy". Jeśli wystąpisz o zwolnienia - nie dostaniesz ceryfikatu,

b) po zdaniu kolejnych 4 egzaminów CIMA przesyła Diploma in Management Accounting. Potwierdza on kompetencje na poziomie absolwenta studiów na kierunku finanse, przygotowanego do pracy na stanowisku analityka finansowego. "Ta osoba nie tylko coś wie, ale także czyta ze zrozumieniem i pisze po angielsku, argumentując w jakiejś sprawie". Jeśli wystąpisz o zwolnienie na ścieżce Gateway, nie dostaniesz tego dyplomu.

c) po kolejnych 4 egzaminach CIMA przesyła Advanced Diploma In Management Accounting. Potwierdza on kompetencje na poziomie absolwenta studiów magisterskich po kierunku finanse/rach. "Taka osoba umie już policzyć NPV, IRR, zna się na sprawozdawczości, wie co to konsolidacja sprawozdań" :-) Dlatego osoby po takich studiach oraz absolwenci MBA mogą zdać tylko ostatni egzamin na tym poziomie i mieć go za sobą.

d) po kolejnych 4 egzaminach CIMA zaprasza do złożenia aplikacji CZŁONKOWSKIEJ do stowarzyszenia (odpłatna) i wykazania się 3 latami doświadczenia zawodowego w finansach. Po rozpatrzeniu takiej aplikacji nadaje TYTUŁ PROFESJONALNY Chartered Global Management Accountant, potwierdzony dyplomem CGMA i prawo do członkostwa.

Spośród blisko 3000 osób zapisanych jako studenci CIMA w Polsce, około 400 osób jest członkami CIMA. Większość studentów stoi w miejscu, nie zdaje egzaminów, albo wypisuje się z CIMA po otrzymaniu któregoś z niższych papierków/dyplomów. Jest to słabo postrzegane przez pracodawców - zrezygnowali w trakcie, albo nie czuli się na siłach, aby zdawać te trudniejsze egzaminy. Zatem - jeśli chcesz podejść do sprawy poważnie - nie odpadnij w połowie :-)

Powodzenia,
TomekTen post został edytowany przez Autora dnia 08.05.17 o godzinie 11:31



Wyślij zaproszenie do