konto usunięte

Temat: Linux na stary komputer

Drodzy Linuksiarze,

O Linuksie wiem, póki co, tyle, że istnieje. Nic ponadto. Ale chętnie bym go bliżej poznał.

Mam do dyspozycji niepotrzebny, stary komputer, obecnie z Win 98. Mogę tę windę wywalić i w jej miejsce zainstalować pingwina, żeby się z nim zapoznać. Stąd moje dwa pytania:

- czy istnieje jakaś wersja/dystrybucja L., która nadaje się właśnie na stary komputer, a więc nie ma wielkich wymagań sprzętowych, ale jest zarazem na tyle współczesna, że np. nie będę miał takich problemów jak teraz ze starą windą ("żeby to zobaczyć, zainstaluj Adobe Flash Player 10" --> "niestety, ta przeglądarka nie współpracuje z AFP 10, zainstaluj 9" --> "niestety, pod AFP 9 guzik zobaczysz, zainstaluj nowszą przeglądarkę" --> "niestety, twój system operacyjny obsługuje Firefoksa tylko do wersji 2, wersji 3 nie akceptuje" etc.)?

Czy o jakąś poradę ze strefy sprzed ABC mogę zatem prosić?Marek T. edytował(a) ten post dnia 14.01.11 o godzinie 08:53
Marcin Adamski

Marcin Adamski grafik, webmaster,
ex.admin, linux fan

Temat: Linux na stary komputer

Za najłatwiejsze można by uznać np. Lubuntu czy Linux Mint 9 Fluxbox. Te systemy mają naprawdę niskie wymagania. Nie wiem, jaki konkretnie posiadasz sprzęt.

konto usunięte

Temat: Linux na stary komputer

To jest Pentium 2 ze 192 MB RAM. Wystarczy dla tych dystrybucji, które wymieniasz?

Mam za sobą pierwszy kontakt z Linuksem poprzez Damn Small Linux, ale przyznam, że niezbyt udany. Nie miało toto polskiej wersji, interfejs graficzny odrzucał, a Firefox okazał się tak samo bezradny wobec współczesnych stron WWW nafaszerowanych flashem, jak Win 98.
Marcin Adamski

Marcin Adamski grafik, webmaster,
ex.admin, linux fan

Temat: Linux na stary komputer

Spróbuj Minta z fluxboxem.
Nie dam gwarancji, bo masz mało RAM-u, a w wymaganiach jest min. 256MB.
Możesz również sprawdzić Xubuntu.
Acha, przetestuj jeszcze KateOS w wersji Live http://www.kateos.org/?sekcja=download, to chodziło mi na każdym sprzęcie, nawet na Pentium MMX :).
Z tego co ci podałem, najlepiej przystosowany multimedialnie jest Mint.Marcin Adamski edytował(a) ten post dnia 14.01.11 o godzinie 09:15

konto usunięte

Temat: Linux na stary komputer

A który z nich ma polską wersję? Bo pod DSL to nawet strony WWW wyświetlały krzaki...
Marcin Adamski

Marcin Adamski grafik, webmaster,
ex.admin, linux fan

Temat: Linux na stary komputer

Domyślnie KateOS, bo to polska dystrybucja.
Jeśli chodzi o Xubuntu i Minta, jeśli przy starcie z płytki wybierzesz język polski i będziesz miał komputer podpięty do sieci, instalator sam pociągnie z repozytorium pakiety lokalizacji. Jeśli podłączysz go po kabelku i będzie łapał ustawienia z DHCP, nie będziesz musiał nic konfigurować dodatkowo.

konto usunięte

Temat: Linux na stary komputer

Zainstalowałem KateOS.

No i jest tak: po iluś godzinach instalacji + aktualizowania plików, bibliotek i co tam jeszcze wszystko jest, ma toto przeglądarkę Firefox w wersji 2.coś - a więc już za starą na współczesne strony. I bez flasha.

System jest chyba pamięciożerny - "chodzi" bez porównania wolniej niż stare Win98.

A najgorsze jest chyba to, że - i owszem, można jakoś-tam surfować w Sieci, ale nie wiedzieć czemu, choć komp jest podpięty właśnie kabelkiem / DHCP, to każda czynność internetowa, czy to otwarcie strony, czy pobranie/wysłanie poczty wymaga dłuuuugiego poszukiwania właściwego serwera.

To wszystko pewnie wina mojej linuksoniewiedzy, ale po prostu opisałem efekty działań :)
Marcin Adamski

Marcin Adamski grafik, webmaster,
ex.admin, linux fan

Temat: Linux na stary komputer

Prawdopodobnie gdzieś masz problem z ustawieniami sieci.
Spróbuj Minta z fluxboxem, ale bez instalacji. Skoro masz sieć po kabelku i z DHCP, system odpalony z płytki powinien bez problemu ją znaleźć.

Weź również poprawkę na to, że Win 98 jest z roku 1998, a KateOS z roku 2008 albo coś koło tego. Różnica w wieku jest dość spora.
Z reguły na tak archaicznym sprzęcie instaluje się linuksa bez środowiska graficznego :).
Nie wiem również, jak stare masz to PII. Najwolniejsze, o czym czytałem, z uruchomionym Mintem z fluxboxem, to było Celeron 533 + 256MB RAM.

Paradoksalnie, na twoim starociu system z zeszłego roku może działać szybciej niż system sprzed 3 lat.
A tu masz link do Minta z fluxboxem:
http://blog.linuxmint.com/?p=1523

konto usunięte

Temat: Linux na stary komputer

Podepnę się:
Mam do dyspozycji laptopa Fujitsu Siemens bez dysku twardego. RAMu ma 512 MB, procesor w granicach 2 GHz. Ogólnie dobrze zachowany jak na sprzęt który miał iść do utylizacji.

Szukam jakiegoś distro do instalacji na pendrive (mam jakiegoś A-Data 4 GB). Warunek jest taki, że nie powinien on mi zajechać nośnika w miesiąc bo to by była porażka i gwarancja go nie obejmie.

Jakich systemów próbowałem:
Slax, xPUD, Puppy Linux. Na każdych miałem jeden problem - nie działało WiFi. Nie wiem czy to była kwestia kompilacji sterowników z jądrem czy nie, ale problem występował na każdej z tych dystrybucji. Dodam też, że xPUD chociaż distro lekkie jest to dzisiaj nie połączył się z netem po wybraniu DHCP chociaż rano jeszcze nie miał z tym problemu. Prawdopodobnie poleci jutro, albo zostanie wymieniony na system który polecicie.

Z dodatkowych informacji...pasowałoby lekkie distro które pozwoli mi jakoś bezinwazyjne zainstalować potencjalne sterowniki pod USB Sticka od WiFi.

Jestem otwarty na wszelkie propozycje - mam czas montować i kombinować po pracy, w przerwie między nauką jednego przedmiotu, a notowaniem ciekawostek z drugiego :P Fajnie by było odpalić to WiFi bo to dużo pomaga - zwłaszcza w szkole podczas przerw ;)

Mam nadzieję, że Autor mnie nie zabije za to iż wykorzystałem jego wpis :)
Marcin Adamski

Marcin Adamski grafik, webmaster,
ex.admin, linux fan

Temat: Linux na stary komputer

Na takim sprzęcie ruszy bez bólu, zarówno lżejsze Ubuntu(Xubuntu lub Lubuntu) jak i Linux Mint w wersji z fluxboxem. Możesz je przetestować, odpalając z płytki, czy pendrive-a nie zamęczą, ciężko mi jest powiedzieć, ale to raczej nie te czasy, kiedy pamięć flash siadała po milionie cykli zapis-odczyt.
Jeśli chodzi o wifi, będziesz musiał ewentualnie podpiąć na chwilę do sieci po kabelku, żeby zainstalować sterowniki. Ale taką potrzebę system sam ci zgłosi.

Następna dyskusja:

domena linux.pl




Wyślij zaproszenie do