Damian Paściak

Damian Paściak Uczeń 4kl. technikum
informatycznego

Witam serdecznie :)

Nazywam się Damian, mam 19 lat i obecnie uczęszczam do 4kl. technikum o profilu informatycznym W Rzeszowie.Najbardziej interesuję się branżą informatyczną, a w szczególności administracją oraz programowaniem.

Bardzo chciałbym się cały czas stale rozwijać, nabierać nowych doświadczeń, umiejętności, pasji... Chciałbym jak najlepiej pokierować swoim życiem, znaleźć w miarę dobrze płatną pracę, lecz co najważniejsze - z której będę zadowolony . Ale okej tyle przynudzania. Do rzeczy. Jako, że na pewno jest tu dużo ludzi z bagażem doświadczeń - mam do Was kilka pytań, a w zasadzie oczekuje kilku drobnych rad :)

Niedługo matura oraz egzamin zawodowy. Jak myślicie czy dobrym rozwiązaniem byłoby wybrać się na jakieś studia informatyczne, czy może pójść troszkę w innym kierunku - samemu podjąć naukę, zrobić jakieś kursy, próbować nabyć jakichś praktycznych doświadczeń?

Druga kwestia, którą chciałbym się zająć to programowanie oraz administracja bazami. Co polecacie rozwijać w tej dziedzinie, może znacie jakieś ciekawe strony, książki, kursy, poradniki?(obecnie znam dobrze język SQL, podstawy Linuksa, w średnim stopniu HTMLa, uczę się obecnie skryptów PHP oraz starannie przerabiam "Symfonię C++ Standard" )

Chętnie wysłucham waszych rad, opinii oraz co sądzicie na ten temat. Pozdrawiam :)

konto usunięte

Ze studiów bym nie rezygnował. Co prawda ciężko znaleźć takie, na których zrobią z Ciebie świetnego informatyka, ale warto jednak przeżyć to wszystko i przeglądnąć (choćby pobieżnie) wachlarz gałęzi informatyki. A może nawet zaprezentują Ci na uczelni coś, o czym nie wiedziałeś, a Cię zainteresuje:)

Do tego praca. Jak najwcześniej, ponieważ nic tak nie uczy, jak praktyka, a że branża IT cierpi na chroniczny deficyt wszelkiej maści informatyków, to nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem czegoś na początek.

Jeżeli chcesz się zająć programowaniem, to poczytaj o OOP i wzorcach. To na początek, ale gwarantuję Ci, że tematy są tak obszerne, że pewnie będziesz miał zajęcia na kilka lat:P

linki:
na start: http://sebastian-malaca.blogspot.com/2012/06/jak-progr...
a później: http://bit.ly/HD1BR0 i http://bit.ly/znlOkFSebastian Malaca edytował(a) ten post dnia 15.10.12 o godzinie 23:39
Danuta Wojtowicz

Danuta Wojtowicz Specjalista ds.
Rekrutacji, JDE
Consulting

Aby osiągnąć sukces w tej branży najlepiej połączyć wiedzę z praktyką przy wsparciu merytorycznym dużych instytucji. W Krakowie młodych przedsiębiorców wspiera m.in. Krakowski Park Technologiczny.

Wszystkich, którzy startują w tej branży zapraszam do grupy http://www.goldenline.pl/forum/malopolski-park-technol...
Jakub Sołowiej

Jakub Sołowiej Service Manager,
ITIL Expert

Tak jak Sebastian napisał, ze studiów nie rezyguj. Skup się na wybranej branży (administracja, programowanie, sieci) i się w niej kształć i rozwijaj. Pamiętaj jednak, że w tej branży prawdziwą wartością dodaną jest elastyczność a nie sztywne osadzenie w danej specjalizacji. Dlatego studia dostarczą Ci ogólnego pojęcia o każdej dyscyplinie, kursy i certy rozwiną Twoje umiejętności w kierunku, w którym będziesz czuć się najlepiej.

Pozdrawiam i powodzenia,
Kuba

konto usunięte

1. Najpierw 2-3 lata kształć się ogólnie (w sensie w branży), potem 2-3 lata specjalizacji, by w wieku 26 lat mieć doświadczenie i wiedzę tak ogólną, by być gotowym na różnorodność, ale jednocześnie buduj swój kapitał wiedzy wyspecjalizowanej (niekoniecznie w niszy).
2. Nie przejmuj się tym, że będą wokoło ludzie wiedzący i robiący więcej. Rób swoje, ale stawiaj poprzeczkę sobie i otoczeniu coraz więcej. Nie zadowalaj się byle czym (nie tylko finansowo), ale to tak dopiero za 4-5 lat. Tak do 28-30ego roku życia i tak będą Cię postrzegać jako młokosa, tego nie przeskoczysz.
3. Pamiętaj, że to wszystko to nieskończona droga, nie ma końca tak naprawdę. Niemniej jednak przyjdzie chwila, gdy zaczniesz inaczej patrzeć na życie (tak, chodzi mi o kwestie typu założenie rodziny, itp.). Grunt, by zrobić jak najwięcej do tej chwili.

Studia zrób, przynajmniej pierwszego stopnia. Pewnie, że można działać i bez studiów, ale trzeba mieć plan zapasowy.
Marcin K.

Marcin K. otwarty na
propozycje pracy
zdalnej

Witam,

Moim zdaniem...
Dobierz studia tak, aby nie przeszkadzały Ci w rozwoju zawodowym. Bardziej pod kątem mniejszego obciążenia czasowego niż tematyki materiału - na studiach zawodowo nie nauczysz się wiele, jeśli w ogóle czegokolwiek. Jednak łatwiej startować mając "papier" i odrobinę znajomości w branży.
Nie odkładaj profilowania swojej specjalizacji. Zajmij się każdą możliwą rozwoju/nauki poza studiami - wszelkiej maści kursy, seminaria, udział w projektach, nawet niekomercyjnych.
Przyjmuj drobne zlecenia komercyjne - ale bardzo starannie zastanawiaj się czy im podołasz. Będzie co najmniej dwa razy trudniej niż myślisz.
Realizuj własne pomysły/projekty. Od bardzo małych i skromnych, ale realizuj je konsekwentnie - od pomysłu do otwarcia projektu na świat. Nie porzucaj własnych projektów, nawet jeśli zmieniłeś na ich temat zdanie w trakcie realizacji.
W skrócie: pracuj, pracuj i dokształcaj się w każdy dostępny sposób. Odpowiednio dobrane studia nie przeszkadzają. Jeśli zaczną przeszkadzać, to je zmień.
Adrian Szczepański

Adrian Szczepański ...nieskończeni
niczym niebo i
ziemia.

@Marcin ja odnoszę czasami odmienne wrażenie, jak ktoś przynosi nam np. cv i ma tam 2 strony kursów itd. to ja zawsze się zastanawiam, czy nie może się zdecydować, czy tak bardzo się nudzi.

Tutaj bym poszedł raczej w cykliczne spotkania i wybrał 2-3 specjalizacje jeśli chodzi o kursy, lub po prostu dopasowywać w cv ukończone seminariów itp. do pracodawcy.

A o nas najbardziej świadczy nasza działalność, w końcu to it. Już teraz na jego miejscu rozpisałbym maile do wszystkich znanych agencji, z wiadomością że jestem studentem i chciałbym się pouczyć, parę godzin tygodniowo, może być za free, może być za refki ;) może być za refki i kasę w zależności jak się dogada. Czasem można wejść do fajnego ogólnopolskiego projektu przez przypadek, a ładnie to wygląda w doświadczeniu :)

konto usunięte

Wszystko co napisał Miłosz + dorzuć kontrybucję dla jakiś projektów open source (wedle uznania - co cię interesuję) i będziesz błyszczał na rynku pracy. Już po zakończeniu studiów (a nawet wcześniej).
Damian Paściak

Damian Paściak Uczeń 4kl. technikum
informatycznego

Dziękuje serdecznie świetne odpowiedzi ! :) Postaram się każdą wziąć do siebie i będę starał rozwijać się cały czas. Mam nadzieję, że mi się uda :)) Pozdrawiam ! :)
Adrian Szczepański

Adrian Szczepański ...nieskończeni
niczym niebo i
ziemia.

powodzenia :)
Łukasz Krzymiński

Łukasz Krzymiński Digital marketing |
Allegro | E-commerce
| MTBLife

idź na studia jeśli faktycznie się tym interesujesz inaczej zmarnujesz kilka lat by później zaczynać wszystko od nowa, a tak to będziesz już do przodu o kilka lat

tym bardziej w informatyce, znajomy który siedzi w IT do nauki nie wykorzystywał praktycznie żadnych książek (sick!), obecnie 30 lat jest PRO w tym co robi, pracuje w świecie dla corpo. oczywiście to jest tylko przykład, nie musisz robić identycznie ale pomyśl nad tym...

drugi kolega, 1 studia (nie skończył), 2 studia (nie skończył),... i później zaczął zarabiać jak to mówi :) studia na nic mu się zdały
Ja powiem tak. Nie chodzi o to po co isc na studia. Na studiach pokaza ci jak korzystac z materialow abys mogl szybciej przyswajac wiedze, ktora niestety potrzebujesz. I bedziesz ta droga uczyl sie przez cale studia i pozniej w pracy. Pamietaj w tym fachu uczymy sie caly czas. Taki jest fakt. 3 mam kciuki i powodzenia

konto usunięte

Adrian Szczepański:
@Marcin ja odnoszę czasami odmienne wrażenie, jak ktoś przynosi nam np. cv i ma tam 2 strony kursów itd. to ja zawsze się zastanawiam, czy nie może się zdecydować, czy tak bardzo się nudzi.

Ja w przeciwieństwie do Adriana , jak widzę czyjeś CV z dwoma stronami informacji o kursach to zawsze sobie myślę, że gość miał możliwość ( czas i chęci)żeby się i swoja wiedzę rozwijać i to wykorzystał.
ZAWSZE stawiam na plus tych co chciało im się szkolić.
Ja na przykład zawsze cenię tych co szerokim wachlarzem się szkolą, a nie tych co zawężają się do jednej specjalizacji.
Adrian Szczepański

Adrian Szczepański ...nieskończeni
niczym niebo i
ziemia.

Artur Druzd: stronami informacji o kursach to zawsze sobie myślę, że gość miał możliwość ( czas i chęci)żeby się i swoja wiedzę rozwijać i to wykorzystał.

Ten czas, chęci i możliwości mógł przeznaczyć na praktykę ;)
Mysle ze na poczatku dobra praktyka jest tzw. Czlowiek od wszystkiego. Wtedy po pewnym czasie badzie wiedIal co jest mu pisane ;)
Michał Panasiewicz

Michał Panasiewicz Administrator
systemów, sieci i
aplikacji.

oprócz tego co poprzednicy powiedzieli dodam:
angielski + niemiecki

konto usunięte

Moja rada, idź do pracy jak najszybciej , ale w branży IT. Będzie Ci łatwiej wszystkie egzaminy zdać ;) No dorobisz sie co najważniejsze , doświadczenie i staż. Pozdrawiam.

konto usunięte

biegle angielski i niemiecki.
Danuta Wojtowicz

Danuta Wojtowicz Specjalista ds.
Rekrutacji, JDE
Consulting

Damian zapraszam do kilku wątków w grupie http://www.goldenline.pl/forum/biznes-it-w-krakowie lub http://www.goldenline.pl/forum/malopolski-park-technol... możesz znaleźć kilka rad co jest istotne na starcie.

konto usunięte

Ucz się javascripta, HTML5 i CSSa:
http://codecademy.com/
Potem bibliotek: jQuery, require-js
Jakbym miał szanse drugi raz podejmować decyzje to ja olałbym studia bo do niczego dyplom się nie przydaje, a CV nie pisałem od czasu szukania praktyk w technikum bo również jest totalnie zbędne. Ucz się javascripta i rób sobie portfolio, jak się nauczysz to zgłoś się do mnie, może akurat będę miał jakieś zlecenia.

Wyślij zaproszenie do