Znamy już 25 globalnych liderów rynku pracy

13 października Great Place to Work® ogłosił listę World’s Best Workplaces™ 2022. 25 laureatów tego rankingu to najlepsi z najlepszych pracodawców w skali świata. Na pierwszym miejscu znalazła się firma kurierska DHL Express

Tegoroczni zwycięzcy zostali wybrani spośród ponad 11 tysięcy firm, zatrudniających 15 milionów pracowników ze 146 państw na 6 kontynentach. Aby zakwalifikować się na listę światową, firmy muszą dać się wcześniej poznać jako wyjątkowe miejsca pracy w swoim regionie. W praktyce oznacza to obecność na co najmniej pięciu listach Najlepszych Miejsc Pracy™ w Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej, Afryce, Ameryce Północnej lub Australii w 2021 lub na początku 2022 roku. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie co najmniej 5000 pracowników na całym świecie, z czego nie mniej niż 40% powinno być zatrudnionych poza krajem macierzystym.

W podziale branżowym najliczniej reprezentowany jest sektor IT (28%). Drugie miejsce zajmują firmy świadczące usługi profesjonalne (20%). A trzecie pod kątem liczebności są spółki działające w obszarze farmacji i ochrony zdrowia (16%).

 FirmaBranżaLiczba wyróżnionych krajówSiedziba główna
1DHL ExpressTransport50 w tym PolskaNiemcy
2HiltonHotele i restauracje29 w tym PolskaUSA
3CiscoTechnologie informatyczne25 w tym PolskaUSA
4SalesforceTechnologie informatyczne19USA
5MilicomTelekomunikacja8Szwecja
6AbbVieBiotechnologia i farmaceutyki23USA
7DeloitteUsługi profesjonalne17Wielka Brytania
8HiltiBudownictwo i infrastruktura17Liechtenstein
9SC JohnsonProdukcja15USA
10StrykerOchrona zdrowia22 w tym PolskaUSA
11TeleperformanceUsługi profesjonalne22Francja
12MedtronicOchrona zdrowia9USA
13EYUsługi profesjonalne9Wielka Brytania
14VRIO: DIRECTV & SKYTelekomunikacja8USA
15SAP SETechnologie informatyczne11Niemcy
16Scotia BankUsługi finansowe i ubezpieczenia7Kanada
17AccentureUsługi profesjonalne10Irlandia
18NestleProdukcja5Szwajcaria
19CadenceTechnologie informatyczne14  w tym PolskaUSA
20Mercado LibreTechnologie informatyczne7Argentyna
21FedExTransport9USA
22ConcentrixUsługi profesjonalne5USA
23Sopra SteriaTechnologie informatyczne5Francja
24AdobeTechnologie informatyczne9USA
25Bristol-Myers SquibbBiotechnologia i farmaceutyki10 w tym PolskaUSA

W podziale na kraje najliczniejszą reprezentację ma w tym roku Wielka Brytania (15 spółek), USA, Meksyk i Chiny (po 13 spółek) oraz Brazylia (12 spółek).

Jakość ponad granicami

Tym co wyróżnia firmy nagradzane przez Great Place to Work® jest umiejętność tworzenia świetnych miejsc pracy i wywierania pozytywnego wpływu na ludzi i społeczności w jak największej liczbie krajów, bez względu na szerokość geograficzną ich położenia i związane z tym zróżnicowanie kulturowe. Zwycięzca tegorocznego rankingu – DHL Express, został wcześniej wyróżniony na listach Najlepszych Miejsc Pracy™ aż w 50 krajach. Hilton został uznany za Najlepsze Miejsce Pracy™ w 29 krajach, a Cisco sięgnęło po laur laureata w 25 krajach.

„Dla firm zatrudniających kadry na całym świecie stworzenie środowiska pracy pozytywnie ocenianego przez każdego pracownika jest wyjątkowo trudne i tym bardziej imponujące” — mówi Michael Bush, dyrektor generalny Great Place to Work®. „Pomimo wielu wyzwań stojących aktualnie przed globalnie działającymi firmami, na pierwszym miejscu konsekwentnie stawiają one dobro swoich pracowników. Ich sukces jest dowodem na to, że gdy firma dba o swoich ludzi, żaden problem nie jest zbyt wielki, by nie można było go pokonać”.

Polska reprezentacja wśród najlepszych z najlepszych

W Polsce powody do dumy w związku z ogłoszeniem tegorocznej listy Najlepszych Miejsc Pracy™ na świecie mają lokalne oddziały 6 międzynarodowych firm. Oprócz wspomnianych już spółek z pierwszej trójki, czyli DHL Express, Hilton i Cisco, są to Stryker (10. miejsce), Cadence (19. miejsce) oraz Bristol-Myers Squibb (25. miejsce). Wszystkie te firmy to laureaci Najlepszych Miejsc Pracy™ w Polsce, ogłoszonej w maju tego roku. Swój wkład w finalny ranking miały także 3 inne oddziały z Polski, które co prawda nie znalazły się u nas na liście krajowej, ale z sukcesem ukończyły badania, uzyskując certyfikację. Są to: SC Johnson, Teleperformance i Sopra Steria.