Zestresowani w pracy

46% pracowników przyznało, że od wybuchu pandemii mierzy się z tym zjawiskiem stresu. Mocniej są na niego narażone kobiety – już 54% z nich jest bardziej zestresowana wykonując swoje obowiązki, w przypadku mężczyzn ten odsetek wynosi 38% – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service

Powodów większego stresu jest co najmniej kilka: praca zdalna wprowadzona w ekspresowym tempie, łączenie obowiązków zawodowych i prywatnych w jednej przestrzeni, często konieczność koordynacji nauki zdalnej dla dzieci czy wreszcie ciągły stres związany z samą pandemią. Te wszystkie elementy powodują, że pracownikom trudniej się zrelaksować. A tego odpoczynku teraz brakuje bardziej niż kiedykolwiek. Zwłaszcza, że rynek pracy wciąż jest niepewny. Wiele sektorów rynku nadal mierzy się z wprowadzonymi obostrzeniami i czeka na ponowne otwarcie. Dlatego już prawie co piąty Polak uważa, że jego sytuacja zawodowa w tym roku będzie gorsza niż rok temu. niemal połowa jest zdania, że nic się nie zmieni w stosunku do 2020 roku, a jedynie 7% zatrudnionych patrzy na kolejne miesiące z nadzieją na poprawę.

Dobra ocena działań firm w pandemii

Największym źródłem stresu dla pracowników jest utrzymująca się niepewność gospodarcza. Stresu nie powoduje jednak sytuacja panująca w ich firmach. Już niemal 7 na 10 Polaków twierdzi, że ich pracodawca dobrze lub bardzo dobrze poradził sobie z prowadzeniem biznesu w czasie pandemii. Tylko co piąty pracownik twierdzi, że firma poradziła sobie słabo lub bardzo słabo.

Pracownicy darzą swoich pracodawców dużym zaufaniem. Szczególną uwagę zwrócę tutaj na menadżerów, na których w dużej mierze spadł obowiązek zorganizowania pracy zespołów w tych trudnych warunkach. Widać, że ich trud się zwrócił, bo pracownicy pomimo większego stresu związanego z ogólną sytuacją, nie obawiali się o sytuację w firmie. To duże osiągnięcie. Dlatego teraz warto, żeby pracodawcy doceniali swoich menadżerów i jak najszybciej zadbali także o nich. Menadżerom należy się nagroda za trud działania w tych niecodziennych okolicznościach – podsumowuje Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Szukasz inspiracji związanych z rozwojem kariery? Zaglądaj do naszego Centrum Kariery. Polecamy także lekturę e-book Karierowy Re:start.