Zarobki w budownictwie zależne od płci

Wynagrodzenia w branży budowlanej są atrakcyjne, ale niestety nierówne. Kobiety muszą liczyć się z niższymi zarobkami, nawet jeżeli mają takie same kompetencje. Podobnie jest z ich oczekiwaniami finansowymi, które są niższe niż mężczyzn – wynika z badania „Młodzi inżynierowie 2022”

Wielu moich klientów bardzo pozytywnie wypowiada się o posiadaniu w organizacji pracownic, które często wnoszą „pierwiastek kobiecy” do zespołu i łagodzą obyczaje w budowlanym środowisku opanowanym przez mężczyzn, a ich kompetencje zawodowe oceniane są na równi z ich kolegami po fachu – mówi Patrycja Sidło, Executive Recruitment Consultant z firmy HRK Real Estate & Construction.

Kompetencje nie gwarantują wyższych zarobków

Oferowane w budownictwie stawki zależą m.in. od specjalizacji, stanowiska czy doświadczenia zawodowego. Niestety, niezależnie od tych czynników pracownicy zarabiają różne stawki, a znaczenie ma płeć. Jak pokazały wyniki badania „Młodzi inżynierowie 2022”, istnieje różnica nie tylko pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn, ale również w ich oczekiwaniach finansowych.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

Kobiety mają niższe wymagania płacowe

Blisko połowa badanych kobiet (46%) wskazała, że chciałaby zarabiać powyżej 5001 zł netto. Przedział zarobków od 4001 do 5000 zł jest satysfakcjonujący dla 32% respondentek, a pomiędzy 3001 a 4000 zł chce zarabiać 21% kobiet. Dla porównania oczekiwania finansowe powyżej 5001 zł netto ma 64% mężczyzn, a 27% oczekuje wynagrodzenia na poziomie 4001 – 5000 zł netto. Zaledwie 10% ankietowanych panów usatysfakcjonowałoby zarobki poniżej 4000 zł netto.

Z perspektywy rekruterki, z przykrością muszę potwierdzić, że kobiety na tych samych stanowiskach i o podobnym doświadczeniu zawodowym co mężczyźni, mają niższe oczekiwania finansowe. Różnica kształtuje się na poziomie około 10 – 25%. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Myślę, że jednym z nich jest mniejsza pewność siebie – mówi Patrycja Sidło, Executive Recruitment Consultant z firmy HRK Real Estate & Construction.

Różnice w oczekiwanych benefitach

Benefity pracownicze to jeden z aspektów, na które kandydaci do pracy zwracają znaczną uwagę. Wyniki badania przeprowadzonego przez HRK pokazują, że kobiety w branży budowlanej mają inne oczekiwania dotyczące benefitów niż mężczyźni. Opieka medyczna ma większe znaczenie dla kobiet (71%), niż dla mężczyzn (52%).

Podobnie jest w przypadku posiadania pracowniczego ubezpieczenia na życie, którego oczekuje 58% kobiet i 41% mężczyzn. Sporą różnicę widać w przypadku dofinansowaniu nauki języka obcego, które chciałoby otrzymywać 53% kobiet i jedynie 33% mężczyzn. Posiadanie samochodu służbowego jest bardziej istotne dla mężczyzn (56%) niż kobiet (48%).

Kobiety chcą projektować

Wyniki badania „Młodzi inżynierowie 2022” pokazują, że kobiety, które zdecydowały się na rozwój zawodowy w ramach sektora budowalnego, chętniej wiążą swoje plany zawodowe z pracą związaną z projektowaniem (43%) niż z wykonawstwem (34%). U mężczyzn te proporcje są niemal odwrotne — wiążą swoją przyszłość z pracami związanymi z wykonawstwem (45%), a projektowaniem zainteresowanych jest 31% ankietowanych z tej grupy.

Wyniki badania pokazują, że taki sam procent kobiet i mężczyzn jest zainteresowanych rozwojem kariery w obszarze zarządzania (16%). Może to być zwiastun większej równowagi, przynajmniej w odniesieniu do stanowisk managerskich w sektorze tradycyjnie utożsamianym z pracą mężczyzn.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery