5 rzeczy, które musisz zrobić w sieci, zanim zaczniesz szukać pracy

Internet pomaga w znalezieniu pracy, ale może też przekreślić twoje szanse na nią. Według CareerBuilder.com, największego amerykańskiego portalu pracy, 2 na 5 pracodawców sprawdza w sieci twój wizerunek.

Niemal każdy rekruter jest w stanie przytoczyć przykład osoby, która nie otrzymała pracy, albo nawet zaproszenia na rozmowę przez błędy, które tu opiszę. Oprócz zagrożeń internet daje ci też możliwości. Na co zwrócić uwagę przed rekrutacją, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy? Zastosuj 5 porad!

1. Zablokuj swoje konto na Facebook. Koniecznie!

Czy twój profil jest widoczny w wyszukiwarce po wpisaniu twojego imienia i nazwiska? Jeżeli tak – musisz liczyć się z tym, że odwiedzają go nie tylko potencjalni znajomi. Jeśli rekruter otrzyma od ciebie CV, istnieje duża szansa, że odwiedzi twój profil w poszukiwaniu dodatkowych informacji. Myślisz, że dostali zaproszenie na rozmowy? Upewnij się, że nie polubiłeś na Facebook stron kontrowersyjnych czy po prostu niesmacznych.

2. Czy twój profil na Goldenline opowiada tę samą historię co CV?

Założenie profilu na Goldenline pozwala ci być bardziej widocznym i promować siebie, jako kandydata. Upewnij się tylko, że twój wizerunek w sieci jest spójny z CV! Na co zwrócić uwagę?

✔ Różne stanowiska, czy nawet pracodawcy w CV,

✔ różne zakresy obowiązków,

✔ tendencje do wydłużania okresów pracy,

✔ koloryzowanie znajomości języków obcych.

Sprawdź, czy w twoim przypadku wszystko się zgadza. Najlepiej, jeśli aktualizujesz jednocześnie CV i Goldenline. Podobnie także z innymi profilami społecznościowymi w obszarze zawodowym. Traktuj ten profil jako swoją sieciową wizytówkę. Jest tak samo ważny jak CV!

3. Usuń wrażliwe dane z wyszukiwania Google

Czy zdarzyło ci się kiedyś wpisać własne imię i nazwisko w Google? Jestem pewien, że tak. Sprawdzałeś też kolejne, poza pierwszą, strony wyników oraz obrazy powiązane z twoimi danymi? Przejrzyj wyniki w poszukiwaniu treści i zdjęć, które mogłoby cię stawiać w złym świetle. Od niedawna Google na życzenie użytkowników usuwa wyniki wyszukiwania powiązane z ich danymi osobowymi. Dzięki temu możemy skuteczniej zarządzać swoją prywatnością w sieci. Skorzystaj z tego formularza, by pozbyć się ewentualnego kłopotu.

4. Znajdź rekrutera

Czeka cię rozmowa kwalifikacyjna i wiesz, z kim będzie się ona odbywać? Koniecznie sprawdź profil rekrutera w Goldenline. W jakim celu? Zobaczysz przebieg jego kariery, sprawdzisz, w jakich grupach się udziela, a być może dowiesz się, jakie są jego zainteresowania. To pozwoli ci szybciej nawiązać dobrą relację z rekruterem. Jeśli pracujecie we wspólnej branży, może w trakcie rozmowy będziesz w stanie odnieść się do jego wypowiedzi lub artykułu. Na pewno zostanie to zauważone i docenione. Poza tym dobre przygotowanie do rozmowy pomoże ci opanować stres.

5. Dowiedz się jak najwięcej o firmie

Wiesz, jakie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej sprawia kandydatom najwięcej trudności? „Co Pani/Pan wie o naszej firmie/tym stanowisku?”. Zaskakujące, prawda? Pozornie banalne pytanie okazuje się jednym z trudniejszych dla wielu kandydatów. Powodem jest brak starannego przygotowania. Kandydaci zazwyczaj tłumaczą się brakiem czasu na dokładne sprawdzenie. Musisz znaleźć ten czas! Jeżeli nie wiesz, czym zajmuje się firma i nie potrafisz zadać sensownych pytań o jej działanie, radykalnie obniżasz swoje szanse na pracę. Sprawdź dokładnie stronę firmową, wejdź na Goldenline i zobacz opinie o firmie. Spróbuj dotrzeć do jak największej ilości informacji o wyzwaniach, jakie stoją przed firmą, do której idziesz na rozmowę. Połącz je z opisem stanowiska z ogłoszenia oraz swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Pomyśl, co możesz zaoferować firmie.

Szukasz zawodowych inspiracji? Sprawdzaj na bieżąco inspiracje od Centrum Kariery Goldenline.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.