Wykorzystaj zmianę i zyskuj każdego dnia

 • Czasami to my zmieniamy pracę, czasami ona „zmienia nas”
 • Zmienia się pracodawca albo miejsce w tej samej firmie
 • Stanowisko zostaje to samo, a zmienia się jego otoczenie, bo przychodzi nowy szef albo odchodzi ulubiona koleżanka
 • Zmieniają się struktury organizacyjne, a wraz z nimi składy zespołów i zakresy obowiązków

Mówiąc krótko, wcześniej czy później zmiany są nieuniknione.

Każdą z powyższych sytuacji można wykorzystać, by przemyśleć swoją rolę w organizacji, przejrzeć obowiązki, które lubimy i których unikamy, zastanowić się, co można zrobić, by pracowało się lepiej. Spójrzmy zatem na trzy możliwości.

Wyzwanie 1: Zmieniam pracę

Jak pisałam wyżej, zmiana pracy może być decyzją Twoją lub pracodawcy. Bywa różnie, ale w żadnym przypadku to nie jest koniec świata. To szansa.

Zanim wyślesz CV na stanowisko identyczne z tym, które piastujesz teraz lub piastowałeś jeszcze wczoraj, zastanów się, czy faktycznie chcesz robić dokładnie to samo. Przemyśl, czy coś Ci nie pasowało.

 • Może nie lubisz rutyny, a duża część zadań to cykliczne analizy?
 • Może masz świetne pomysły i chciałbyś pracować w projektach, a zajmujesz się zmianą regulaminów?
 • A może coś Cię uwiera, ale nie wiesz dokładnie, co?

W analizie Twoich naturalnych predyspozycji może Ci pomóc badanie kwestionariuszem FRIS®. Jest to narzędzie, które określa Twój Styl Myślenia, a następnie Styl Działania. Co warte podkreślenia, metodologia jest polska, praktyczna i prosta – oparta o rodzime badania i łatwa do zastosowania zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Według tej metodologii ludzie dzielą się na 4 grupy, przyjmując 4 perspektywy poznawcze:

 • Faktów
 • Relacji
 • Idei
 • Struktur

Żadna z wymienionych perspektyw nie jest lepsza czy gorsza niż inne, ale może być bardziej lub mniej przydatna na danym stanowisku pracy. Dlatego FRIS® to nie tylko kwestionariusz wypełniany online, ale przede wszystkim rozmowa o tym, jak wykorzystać wyniki tu i teraz. Konsultacja to czas dla Ciebie, który poświęcasz na przyjrzenie się sobie, poznanie wszystkich Stylów i refleksję, co można zmienić, by żyło Ci się lepiej. Nierzadko raport wyjaśnia bliżej niesprecyzowaną, ale odczuwalną niewygodę. Umożliwia zrozumienie siebie i innych osób. To obiektywny i udokumentowany obraz Ciebie, którym możesz się podzielić z szefem przy rozmowach o zakresie zadań lub który możesz wykorzystać przy aplikowaniu do nowej pracy.

Wyzwanie 2: Pracuję w nowym zespole

Reorganizacja to nie tylko redukcja – to także zmiany wewnątrz firmy. Z dnia na dzień możemy zmienić dział, lepiej lub gorzej znając nowych współpracowników. Jak się odnaleźć?

Z pomocą ponownie przychodzi badanie kwestionariuszem FRIS®, tym razem w wersji zespołowej. W tym przypadku każdy członek grupy otrzymuje wyniki indywidualne, a dodatkowo tworzony jest raport zespołowy. Oczywiście certyfikowany trener FRIS® zapewnia konsultację, zwykle w formie jedno- lub dwudniowych warsztatów.

Poznanie wzajemnie swoich Stylów Myślenia sprzyja efektywnej komunikacji i owocnej współpracy. W jaki sposób?

 • Każdy Styl sprawdza się na innym etapie projektu
 • Każdy ma inne oczekiwania od szefa i współpracowników
 • Każdy podejmuje inaczej decyzje i potrzebuje w tym celu innych informacji
 • I każdy patrzy na inny aspekt, gdy pracujemy wspólnie nad jakimś projektem

Zrozumienie, jak funkcjonuje każda osoba w zespole, pomaga nie tylko lepiej się rozumieć, ale też lepiej podzielić obowiązki. Czasami małe przesunięcie zadań między współpracownikami powoduje, że każda z osób pracuje bardziej zgodnie z własnymi predyspozycjami. Dla pracodawcy oznacza to większe zaangażowanie i wyższą efektywność, natomiast pracownik jest bardziej zmotywowany i czerpie z pracy zdecydowanie większą satysfakcję.

Wyzwanie 3: Pracuję w tym samym miejscu, ale mam nowego szefa

Zmiana szefa, zwłaszcza na takiego, który przychodzi z zewnątrz lub z innego obszaru, to wyśmienita okazja, by dać się poznać z najkorzystniejszej strony. Wykorzystując badanie kwestionariuszem FRIS®, możesz to zrobić na dwa sposoby.

 1. Możesz przejść badanie indywidualnie i – podobnie jak przy zmianie pracy – posłużyć się raportem przy rozmowie o zadaniach. Masz wówczas możliwość prezentacji swoich mocnych stron i ewentualnie nowego pomysłu na swoją rolę w zespole.
 2. Możesz zaproponować organizację warsztatów dla całego zespołu, nawet jeśli dotychczasowi współpracownicy mają badanie za sobą. Dzięki temu ułatwisz szefowi poznanie wszystkich osób, szybsze dogadanie się i lepszą komunikację. I w drugą stronę – cały zespół pozna Styl Myślenia szefa. Otwartość podczas warsztatów i szczera rozmowa w luźnej atmosferze o wzajemnych oczekiwaniach zmniejsza obustronny stres i daje dobrą energię na początek współpracy.

Wykorzystuj feedback

Badanie kwestionariuszem FRIS®, a zwłaszcza stanowiącą jego integralną część sesję informacji zwrotnej, można wykorzystać zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. Poznanie Stylów Myślenia cechujących Ciebie i Twój zespół sprzyja współpracy i komunikacji, a także znacząco podnosi satysfakcję i motywację. Wystarczy odrobina dobrej woli, żeby wziąć wyniki badania pod uwagę, gdy w zespole pojawiają się nowi ludzie lub gdy Ty trafiasz w nowe miejsce.

Danuta Kidawa  – Certyfikowany Trener i Partner FRIS®