Własne biurko przestaje być marzeniem. Coworking coraz popularniejszy

Na świecie cały czas rośnie liczba biur coworkingowych. Obecnie działa niemal 14 tysięcy, a jeszcze rok temu było ich nieco ponad 11 tysięcy. W Polsce pod tą nazwą funkcjonuje ponad 200 miejsc, ale przestrzeni do pracy i poznawania nowych ludzi jest jeszcze więcej.

Co ciekawe, aż 92% osób korzystających z przestrzeni wspólnych potwierdza, że ich środowisko pracy stało się dzięki temu bardziej przyjazne i pozwala im budować relacje wykraczające poza pracę w coworku. Blisko 83% respondentów z kolei deklaruje, że czuje się bardziej zmotywowana do osiągania celów, a 67% z nich nawiązało owocną współpracę w ciągu roku z osobami współdzielącymi z nimi to środowisko.

Koncepcja polegająca na dzieleniu się przestrzenią wspólną, zamiast oddawaniu jej do wyłącznego użytku pracowników jednej firmy, pozwala zmniejszyć problem niewykorzystanej przestrzeni w biurze. Niewątpliwą zaletą przestrzeni coworkingowych jest także pomoc w budowaniu długotrwałych relacji.

– Strefy coworkingowe umożliwiają kontakt z ludźmi z różnych branż, nierzadko z doświadczonymi ekspertami, którzy oferują pomoc przy weryfikacji planów biznesowych startupowców, w zamian za czerpanie z ich kreatywności i innowacyjności. Poza tym doświadczenie pokazuje, że coworkingi to już nie tylko biurko, kawa i darmowy Internet. Niewątpliwą wartością w strefach coworkingowych są organizowane warsztaty dla przedsiębiorców, freelancerów oraz dla wszystkich tych, który chcą zgłębić tajniki biznesu. Szczególnie dla nowych, startujących firm stanowi to szansę na zdobycie porad od specjalistów, którzy dzielą się swoim know-how. Coworkingi stają się w ten sposób nie tylko wspólną przestrzenią do pracy, ale przede wszystkim miejscem sprzyjającym prowadzeniu biznesu – mówi Marta Bloch, project manager Idea Hub.

Rozwiązanie dla freelancerów, przedsiębiorców i korporacji 

Wynajem biurka na godziny jest wymarzonym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą pracować w domu czy kawiarni, a z różnych względów wynajem biura nie wchodzi w grę. W tej grupie znajdują się nie tylko freelancerzy, ale również właściciele mikro firm, którzy raz na jakiś czas mają potrzebę skorzystania z sali konferencyjnej, żeby spotkać się z klientem.

Biuro na godziny ułatwia również życie dużym firmom, które podejmują się wykonania zadania w innym mieście niż mają stałą siedzibę. Mogą wtedy zagwarantować pracownikom komfortowe warunki pracy, przy relatywnie niewielkich kosztach i bez długoterminowych zobowiązań.