Walczą z mitami o niepełnosprawnych w pracy

Prawie 7 000 000 niepełnosprawnych żyje razem z nami. Także oni powinni mieć szansę na wartościową i dobrą pracę

Walka z mitami jest bardzo trudna i wymaga przede wszystkim zmiany myślenia. Stwierdzenia takie jak „niepełnosprawny, niepełnosprawność” czy „inwalida” kojarzą się najczęściej z uszkodzeniem narządu ruchu, wyobrażamy sobie taką osobę od razu na wózku. Czy oby na pewno na tym kończy się niepełnosprawność?

Niepełnosprawni, czyli…

Tymczasem niepełnosprawność może wynikać z chorób układu krążenia, chorób narządu wzroku, układu neurologicznego i wielu innych schorzeń. Osoby z niepełnosprawnością są postrzegane jako: słabe, lękliwe, samotne, podejrzliwe, nerwowe i przede wszystkim niepewne siebie.

Dobrze, że są wśród nas osoby, które obalają te utarte schematy. Bez wątpienia do takich właśnie osób należy Joanna Olszewska, która postanowiła stanąć naprzeciw stereotypom, by zmienić myślenie i postrzeganie na temat osób z niepełnosprawnością. Od ponad 30 lat pracuje w środowisku osób z niepełnosprawnościami – wcześniej jako fizjoterapeutka przy łóżku pacjenta. Dziś łączy dwa światy – pracowników z niepełnosprawnością z pracodawcami. Założyła firmę BPO Network, której specjalnością jest poszukiwanie miejsc pracy dla pracowników niepełnosprawnych o różnych kwalifikacjach. BPO Network jest firmą, w której pracuję  wyłącznie  osoby z niepełnosprawnością i na co dzień udowadniają, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem w pracy.

Znajdź pracę, jakiej potrzebujesz – zajrzyj na Oferty Pracy Goldenline. Nie czekaj i już teraz zaktualizuj swój profil, aby dać odszukać się rekruterom.

Praca zdalna dla pracowników z niepełnosprawnością jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Działają, bazując na najwyższych standardach etycznych. Od podszewki znają Kodeks Pracy i Ustawę o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz o Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych. Doradzają firmom w wielu kwestiach związanych z zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami. Prowadzą również szkolenia świadomościowe dotyczące szeroko rozumianej niepełnosprawności.

Pracodawcy z sercem

Joanna Olszewska jest również pomysłodawcą kampanii społecznej „Pracodawca z Sercem”, która ma na celu zrzeszanie pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnością. Jej celem jest, również szerzenie świadomości na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością wśród pracodawców. Nagradza medalem Pracodawca z Sercem. Pokazuje Firmy, które zatrudniają osoby niepełnosprawne jako dowód odpowiedzialności społecznej i zaangażowania społecznego biznesu. Pod marką BPO Network powstał też wyjątkowy projekt „Belfer w sieci”, który wspiera polską młodzież w edukacji i rozwoju. Model nauki zdalnej wymaga wiele samodzielności i samodyscypliny oraz zaangażowania. W pandemii upatrujemy szansę na integrację nauczyciel z niepełnosprawnością – uczeń.

Nadeszły wreszcie czasy nowej jakości pracy zdalnej, jaką oferują wykształcone i wykwalifikowane osoby z niepełnosprawnościami. Jestem dumna, że dzięki pracy, którą kocham, mogę pomagać innym. Siły dodaje mi widok ludzi, którzy dzięki pracy mojej i mojego zespołu spełniają swoje marzenia i zaczynają znowu aktywnie żyć, mimo swoich chorób i niepełnosprawności. Gdy dostaję wiadomości od kandydatów na pracowników, którzy odnaleźli wymarzoną posadę – to powraca wiara w dobro drugiego człowieka. Podobnie, gdy widzę uśmiech i blask w oczach podczas spotkań on-line i słyszę, słowo dziękuję. Dostrzegam wtedy tę energię w ludziach, którzy jeszcze niedawno siedzieli w czterech ścianach w przerażającym poczuciu bezsilności. Dzięki temu czuję, że moja praca ma sens, że przyczyniam się do tego, by nasz świat był odrobinę lepszy. To mnie wzmacnia, daje energię i siłę do rozwoju projektów, które tworzę – mówi Joanna Olszewska, CEO BPO Network.

Dla wielu osób z niepełnosprawnością BPO Network jest start-upem, który stawia na pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Często daje drugą szansę w rozwoju osobistym i zawodowym, tak by mogli poczuć się z powrotem sprawni na swój wyjątkowy sposób.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery