Urlop macierzyński – zasady, ile trwa?

Urlop macierzyński to ważne świadczenie, zwłaszcza dla przyszłych pracujących mam. Jakie są zasady przyznawania i komu przysługuje urlop macierzyński? Najważniejsze kwestie dotyczące tego świadczenia reguluje Kodeks pracy. Sprawdź szczegółowe informacje i okres trwania urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński – czy przysługuje każdej pracownicy?

Pojawienie się dziecka to ważny moment w życiu rodziców. Pierwsze miesiące z nowym członkiem rodziny to szczególny czas, który należy poświęcić budowaniu więzi, opiece nad maluszkiem i regeneracji. Każda pracownica, zatrudniona na podstawie umowy o pracę, po urodzeniu dziecka ma prawo do wykorzystania urlopu macierzyńskiego. Zasady przyznawania tego świadczenia są regulowane przez Kodeks pracy. O czym należy pamiętać, planując urlop macierzyński? Zebraliśmy najważniejsze informacje, które mogą okazać się pomocne dla przyszłych mam.

Zasady przyznawania urlopu macierzyńskiego

Zgodnie z ustawą z 26 czerwca 1974 roku z urlopu macierzyńskiego może skorzystać każda pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Bez względu na to, czy kobieta jest zatrudniona na pełen etat, czy pół etatu. Jest to uprawnienie rodzicielskie, przysługujące osobom pracującym, którym urodziło się dziecko lub którzy przysposobili dziecko, którego wiek nie przekracza 7 lub (w wyjątkowych sytuacjach 10) lat. Od kilku lat świadczenie przysługuje każdej pracownicy, przedsiębiorczyni, a nawet zleceniobiorczyni, jeżeli regularnie opłacała składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ile trwa urlop macierzyński?

Okres trwania urlopu macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych przy jednym porodzie dzieci. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wynosi on:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka
  • 31 tygodni w przypadki urodzenia dwojga dzieci
  • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci
  • 37 tygodnie, jeżeli urodzono pięcioro lub więcej dzieci

Okres regeneracji po porodzie i jednocześnie minimalny okres urlopu macierzyńskiego wynosi 8 tygodni. W przypadku chęci powrotu do pracy wcześniej niż po określonym wymiarze trwania urlopu pracownica może zrzec się prawa do wykorzystania całego przysługującego okresu. Kobieta może wrócić do wykonywania obowiązków zawodowych najwcześniej po 14 tygodniach trwania urlopu macierzyńskiego.

Urlop macierzyński wykorzystany przez ojca dziecka?

Przepisy Kodeksu pracy wskazują, że część urlopu macierzyńskiego może zostać wykorzystana przez ojca lub opiekuna prawnego nowo narodzonego dziecka. W takim przypadku pracownica, która wykorzystała 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, może zrezygnować z pozostałej jego części i wrócić wcześniej do pracy. Wtedy resztę urlopu może wykorzystać pracujący ojciec lub opiekun prawny dziecka.

Urlop macierzyński – komu zgłosić?

Pracodawca nie ma prawa odmówić zatrudnionej urlopu macierzyńskiego. Jeżeli pracownica zaczyna korzystać z tego świadczenia z dniem urodzenia dziecka, to nie musi składać wniosku o urlop do rąk pracodawcy. Natomiast można rozpocząć urlop macierzyński maksymalnie 6 tygodni przed porodem. W takim przypadku należy wcześniej złożyć wniosek i zgłosić chęć wcześniejszego pójścia na urlop swojemu pracodawcy.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery