Urlop last minute? Przeczytaj i dowiedz się, jak wrócić z niego bezstresowo

Być może należysz do tych osób, które w tym roku na wakacje jadą we wrześniu lub później. Chcesz ominąć tłok w miejscowościach turystycznych lub po prostu wcześniej nie miałeś czasu na urlop. Może też po prostu tak się zdarzyło, że to Ty musiałeś być na posterunku, a Twoi współpracownicy odpoczywali.

Za chwilę jednak upragniony odpoczynek – już za chwilę będziesz opalać się nad morzem, wędrować po górach lub po prostu zaczniesz słodki relaks. To ważne, by dobrze spędzić ten czas, w końcu urlop służy przede wszystkim odpoczynkowi. Ale by tak się stało, do powrotu z urlopu należy zacząć przygotowywać się… przed urlopem.

Co zrobić i do jakich zasad się stosować, by powrót do pracy przebiegł bezstresowo i był jak najmniej dokuczliwy?

 1. Dobrze przygotuj swoją nieobecność
 • Odpowiednio wcześnie poinformuj osoby, z którymi współpracujesz, że wybierasz się na urlop. Jeśli jest taka możliwość i potrzeba, spróbuj znaleźć osobę w dziale, która będzie Cię zastępować w trakcie urlopu i która w razie awaryjnych sytuacji będzie mogła zająć się daną sprawą w twoim imieniu.
 • Nie zapomnij o ustawieniu zwrotki w poczcie elektronicznej i wpisaniu tam informacji, w jakim terminie cię nie będzie i kto cię zastępuje lub ewentualnie jak się z tobą skontaktować.
 • Zrób plan pracy na ostatnie dni przed urlopem i po urlopie. Pozostaw jak najmniej otwartych spraw, by nie zaprzątały Ci głowy w czasie wypoczynku. W miarę możliwości nie rozpoczynaj również nowych projektów na kilka dni przed planowanymi wakacjami.
 1. Z urlopu wracaj stopniowo
 • Nie martw się o plan pracy po urlopie, już go masz!
 • Ostatniego dnia przed powrotem do pracy zastanów się tylko, jakie zadania czekają cię po przyjściu do biura. Na spokojnie przygotuj się na następny dzień tak, jak robisz to zwykle np. przygotuj ubranie, drugie śniadanie.
 • Postaraj się stopniowo przyzwyczajać organizm do wcześniejszego wstawania, prawdopodobnie na urlopie pozwalałeś sobie na sen nieco dłuższy niż ten w trakcie roboczego tygodnia.
 1. Pierwszy dzień po urlopie przeznacz na organizację kilku następnych
 • Daj sobie czas na przeczytanie e-maili i na odpisanie na nie, uporządkowanie dokumentów, które być może trafiły na Twoje biurko.
 • Zastanów się, jakie masz cele na kilka kolejnych dni, co jest pilne, a co nieco mniej.
 • Porozmawiaj ze współpracownikami, dowiedz się, co wydarzyło się w trakcie twojej nieobecności. Skontaktuj się ze swoimi klientami wewnętrznymi i zewnętrznymi, sprawdź status spraw.
 1. Zrelaksuj się 
 • Urlop jest po to, by odpocząć i nabrać sił na kolejne tygodnie pracy. Po prostu. To trudne, ale w czasie urlopu nie myśl o obowiązkach zawodowych, a przynajmniej staraj się o nich nie myśleć.
 • Otwórz się na nowe doświadczenia, zwiedzaj, spędzaj czas z rodziną, bliskimi, znajomymi. Zobaczysz, że to zaprocentuje zastrzykiem pozytywnej energii kiedy już wrócisz do pracy.

Oczywiście, wszystko zależy od stanowiska, które zajmujesz i twojego zakresu odpowiedzialności. Rady te potraktuj jako wskazówki, które możesz wykorzystać zgodnie ze swoim charakterem, usposobieniem i trybem życia. Jednakże warto zadbać o wcielenie w życie tych kilku zasad, by okres urlopu był dla ciebie czasem regeneracji.

Zainspiruj się wspólnie z Centrum Kariery Goldenline. Zajrzyj do naszego e-booka Postaw na rozwój oraz do publikacji Karierowy restart.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.