TOP10 kierunków studiów obieranych przez obcokrajowców

Oferta kierunków studiów dostępnych w Polsce jest naprawdę duża. Na jakie studia w naszym kraju najchętniej idą obcokrajowcy? 

Dane GUS pokazują, że spośród 85 tys. cudzoziemców, którzy studiowali na polskich uczelniach w 2020 roku, więcej niż co czwarty student wybrał kierunek związany z biznesem, prawem i administracją

Najpopularniejsze kierunki studiów zdaniem obcokrajowców 

Szeroki wachlarz możliwości oferowanych przez polskie uczelnie wyższe sprawia, że wielu kandydatów na studia zastanawia się, jaki kierunek wybrać. Coraz liczniej do Polski przybywają również obcokrajowcy, którzy pragną podjąć się tutaj nauki i zdobyć wymarzone wykształcenie. Według danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny na polskich uczelniach w 2020 roku studiowało ogółem prawie 85 tys. cudzoziemców, z czego ponad 73 tys. z nich podjęło się studiów stacjonarnych. Zdaniem ekspertów Personnel Service, popularność niektórych przyszłościowych kierunków to dobra wiadomość dla polskiego rynku pracy. Absolwenci pomogą zapełnić luki kadrowe, ale wyzwaniem dla pracodawców może być zatrzymanie ich w kraju. 

Jakie kierunki studiów wybierają cudzoziemcy? 

Zagranicznych studentów przyciągają również takie kierunki jak m.in. dziennikarstwo czy opieka społeczna i zdrowie. Najmniejsza część obcokrajowców rozpatruje swoją przyszłość w edukacji i rolnictwie. Co ma wpływ na ich wybór dotyczący obranego kierunku kształcenia? – Młodzi ludzie bez względu na szerokość geograficzną wybierają bardzo licznie kierunki związane z biznesem czy prawem. W 2020 roku aż 272 tys. osób zdecydowało się właśnie na taką ścieżkę kształcenia. Oczywiście jest to dobry wybór, bo stale potrzebujemy dobrych prawników i menadżerów. Natomiast z punktu widzenia aktualnych potrzeb rynku pracy kluczowe jest to, że cudzoziemcy decydują się na kierunki medyczne, których absolwenci są na wagę złota. Podobnie jest z informatykami i programistami  – komentuje Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service S.A. 

TOP10 najpopularniejszych kierunków studiów zdaniem obcokrajowców 

Osoby z zagranicy najchętniej decydują się na studia prawnicze lub biznesowe. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy, to właśnie w tych obszarach oferty pracy są bardzo liczne i umożliwiają absolwentom dobry start w przyszłość. Jak wygląda TOP10 najpopularniejszych kierunków studiów, wybieranych przez cudzoziemców? Lista jest następująca: 

  1. Kierunki związane z biznesem, administracją i prawem (ponad 24 tys. obcokrajowców) 
  1. Nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja (13,6 tys.) 
  1. Kierunki związane ze zdrowiem i opieką społeczną (11 rys.) 
  1. Studia dotyczące usług (9 tys.) 
  1. Kierunki humanistyczne i z zakresu sztuki (8,2 tys.) 
  1. Nauki ścisłe: technika, przemysł, budownictwo (5 tys.) 
  1. Technologie teleinformacyjne (4,6 tys.) 
  1. Nauki przyrodnicze (2 tys.) 
  1. Matematyka i statystyka (2 tys.) 
  1. Rolnictwo (1 tys.) 

Oprócz tego 4 tys. obcokrajowców podjęło się indywidualnych studiów międzyobszarowych, które zapewnią im podniesienie kwalifikacji w różnych dziedzinach. 

Absolwenci z zagranicy na polskim rynku pracy 

Według danych z GUS spośród grona 15 tys. zagranicznych absolwentów studiów wyższych 5 tys. z nich ukończyło studia z zakresu biznesu, prawa i administracji, a 2,4 tys. cudzoziemców zdobyło dyplom z zakresu nauk społecznych, dziennikarstwa i informacji. Jak zebrane dane wpływają na polski rynek pracy? Krzysztof Inglot skomentował tę sytuację następująco: – Te 15 tys. absolwentów o szerokim przekroju wykształcenia to potencjalne wzmocnienie dla polskiego rynku pracy. Rolą pracodawców jest zaoferowanie im konkurencyjnych warunków zatrudnienia, tak, aby zostali w Polsce i ze zdobytym u nas know-how nie wracali do swoich krajów. Dzięki temu zdobędziemy specjalistów z różnych branż, dla których bariera językowa nie będzie problemem, a ich zaklimatyzowanie się na polskim rynku pracy zaprocentuje dla naszej gospodarki na przyszłość – skwitował Prezes Zarządu Personnel Service S.A. 

Konkurencyjne warunki zatrudnienia dla absolwentów z zagranicy 

Uwaga obcokrajowców skupia się przede wszystkim na studiach związanych z biznesem i prawem. Warto zaznaczyć, że absolwenci tych kierunków są wykształconymi specjalistami, którzy swoją wiedzą mogą wesprzeć wiele firm i podbić polski rynek pracy. Co więcej, ich umiejętności komunikacji w języku obcym są cenione na wielu stanowiskach. Rolą pracodawców jest zapewnienie im konkurencyjnych warunków zatrudnienia, tak by po zdobyciu wykształcenia chcieli budować swoją karierę zawodową w Polsce, a nie krajach zagranicznych.