Techniki negocjacji przydatne podczas rekrutacji

Techniki negocjacji pomagają osiągnąć określony cel. Planujesz negocjować wynagrodzenie podczas rozmowy rekrutacyjnej? Zobacz, jak rozmawiać o pieniądzach i poznaj sprawdzone tajniki negocjacyjne. Przygotuj się do otwartego dialogu z rekruterem na temat pensji i wywalcz satysfakcjonującą ofertę

Jak negocjować kwotę wynagrodzenia?

Stawka wynagrodzenia to dla wielu osób wciąż temat tabu. Wielu kandydatów do pracy wstydzi się podjęcia negocjacji, z obawy, że rekruter spośród grona zgłoszeń dotyczących danej oferty pracy, wybierze osobę, która ma najmniejsze oczekiwania finansowe względem zatrudnienia. W profesjonalnej rekrutacji nie ma miejsca na takie działania. HR-owcy rekrutujący po partnersku, z chęcią wysłuchają oczekiwań odnośnie wysokości wynagrodzenia i będą otwarci na negocjacje.

To od ciebie zależy, jaką postawę przyjmiesz, dlatego warto znać techniki negocjacji, które pomogą w osiągnieciu celu, jakim jest pensja na określonym poziomie. Jak rozmawiać o pieniądzach podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie.

Planujesz prężnie rozwijać swoją karierę? Pobierz e-book: Zawodowy Rozwój i skorzystaj z porad ekspertów.

Skuteczne techniki negocjacji z rekruterem

Dla wielu kandydatów do pracy rozmowa o stawce wynagrodzenia bywa niezręczna i generuje dodatkowy stres. Skąd obawy przed podaniem wysokości stawki, za którą jesteśmy w stanie wykonywać określone obowiązki zawodowe? Niepewność dotycząca finalnej decyzji względem zatrudnienia i obawy przed wyeliminowaniem kandydata z powodu zbyt wysokich oczekiwań finansowych sprawia, że potencjalny pracownik unika rozmowy o pieniądzach, czekając na propozycję rekrutera. Jak przestać bać się negocjacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Oto kilka sprawdzonych technik negocjacyjnych:

Badanie rynku

Zanim zaczniesz negocjować wysokość wynagrodzenia, sprawdź w internecie, ile wynoszą średnie zarobki dla specjalistów na tym samym stanowisku. Jeżeli średnie zarobki w danej branży są dużo niższe od proponowanej przez siebie kwoty, to możesz mieć problem z wynegocjowaniem danej stawki. Przygotowanie i zbadanie rynku znacznie pomaga w osiągnięciu celu. Doświadczony rekruter na pewno zna realia na oferowanym stanowisku i doskonale wie, jaka kwota będzie adekwatna do proponowanej posady.

Widełki wynagrodzenia

Na pytanie: jakie są twoje oczekiwania finansowe, bijesz się z myślami czy podana kwota nie będzie za niska lub za wysoka. Podaj rekruterowi widełki stawki, którą jesteś w stanie zaakceptować. Najlepiej, aby podana kwota była o 10% wyższa zarówno od twojego minimalnego progu wynagrodzenia, jak i stawki, która usatysfakcjonowałaby cię najbardziej. Podanie widełek daje rekruterowi większe pole manewru, a Tobie – lepszą pozycję w negocjacjach.

Jakość pracy adekwatna do zarobków

Zastanawiając się nad odpowiednią wysokością wynagrodzenia, skup się na korzyściach dla pracodawcy. Jakie wyniki realizowałeś w poprzedniej pracy? Co możesz zmienić w istniejącej strukturze? Jakie innowacje planujesz wprowadzić? Odpowiedz sobie na te pytania i podkreśl podczas rozmowy rekrutacyjnej, że inwestycja w twoje wynagrodzenie zwróci się poprzez zrealizowane, dzięki tobie, cele zawodowe.

Dodatkowe korzyści

Posłuchaj oferty rekrutera i weź pod uwagę dodatkowe korzyści, jakie oferuje firma. Benefity pozapłacowe, prywatna opieka medyczna, dodatkowe dni urlopu czy dofinansowanie wakacji również wpływają na Twój budżet. Dlatego proponując wysokość wynagrodzenia, należy wziąć te aspekty pod uwagę.

Konkurencyjna oferta

Jeżeli rekrutujesz do kilku firm jednocześnie i jesteś na etapie rozmów kwalifikacyjnych, to możesz wspomnieć o równolegle prowadzonym procesie rekrutacyjnym. Pamiętaj jednak, aby nie operować konkretnymi stawkami, jakie proponuje ci konkurencja. Warto podkreślić, że masz w zasięgu inne oferty, ale nie precyzować konkretnych stawek i świadczeń. To znak dla rekrutera, że oprócz jego propozycji finansowej masz do wyboru również wynagrodzenie proponowane przez inną firmę.

Nie bój się rozmowy o pieniądzach

Proces rekrutacyjny to dla wielu kandydatów źródło wzmożonego stresu. Niepotrzebnie, bowiem doświadczeni HR-owcy pragną przejść przez ten proces po partnersku. Pamiętaj, że im zależy na znalezieniu idealnego kandydata, tak samo, jak Tobie na zdobyciu nowej pracy. Nie bój się rozmowy o wysokości wynagrodzenia podczas rekrutacji. Pamiętaj, że to właśnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest najlepszy czas na negocjacje pensji. To od Ciebie zależy jaką stawkę ugrasz i na jakich warunkach podejmiesz się nowej współpracy. Wykorzystaj skuteczne techniki negocjacyjne i przygotuj się na otwarty dialog z rekruterem.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!