Stres w pracy – jak go zminimalizować?

Stres w pracy to codzienność wielu osób. Dla niektórych bywa motywujący, a innym podcina skrzydła. Jedno jest pewne – nadmierny stres szkodzi każdemu. Jak go zminimalizować? Zobacz, co może być źródłem stresu zawodowego i odkryj sposoby na walkę ze stresem w pracy

Stresująca praca, czyli codzienność wielu pracowników

Natłok obowiązków zawodowych, praca pod presją czasu, duża konkurencja czy niepewność związana z dalszą karierą na danym stanowisku powodują, że wielu pracownikom towarzyszy codzienny stres. O ile w pewnych sytuacjach stres może napędzać do działania i dodawać nam sił, o tyle długotrwałe napięcie i dyskomfort związany ze stresującą pracą, może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i przyczyniać się do wielu problemów na tle zdrowotnym.

Jak radzić sobie ze stresem w  pracy?

Jeżeli na myśl o kolejnym dniu w biurze zaczynasz czuć zdenerwowanie, stale towarzyszy ci ścisk żołądka podczas wykonywania obowiązków zawodowych, podświadomie szukasz wymówek, by nie iść do pracy i wciąż czujesz rozdrażnienie, to najprawdopodobniej mierzysz się z długotrwałym stresem w pracy. To może przyczynić się do spadku efektywności, mniejszej motywacji, a nawet wypalenia zawodowego. Jak poradzić sobie ze stresem w pracy? Przedstawiliśmy kilka sprawdzonych sposobów.

Sposoby na stres w pracy

Reakcja na stresujące sytuacje w pracy zależy od charakteru oraz nastawienia danej osoby. Przeglądając oferty pracy, bardzo często jedną z wymienianych cech idealnego kandydata jest: odporność na stres. Niezależnie od obejmowanego stanowiska, trudno całkowicie uniknąć stresu. Nawet najbardziej odporni pracownicy czasami mierzą się z sytuacjami, które budzą w nich nadmierne zdenerwowanie.

Jakie stresory w pracy są najpopularniejsze?

Wieczna presja ze strony przełożonego, zła atmosfera w pracy, problemy z komunikacją to tylko niektóre z wielu elementów wywołujących u pracowników zdenerwowanie. Do najpopularniejszych źródeł stresu w pracy zaliczamy:

  • Zła organizacja zadań
  • Przemęczenie związane z natłokiem obowiązków
  • Brak możliwości rozwoju
  • Nieodpowiednie zarządzanie zespołem
  • Konflikty między przełożonym a pracownikiem
  • Problemy z komunikacją ze współpracownikami
  • Zła atmosfera w firmie
  • Brak informacji zwrotnej
  • Monotonia i rutyna na stanowisku
  • Nieodpowiednie warunki pracy np. hałas, metraż pomieszczenia, temperatura.

Oprócz wymienionych wyżej bodźców częstym problemem zwłaszcza u nowozatrudnionych pracowników jest brak odpowiedniego wprowadzenia do firmy i nieświadomość funkcji oraz obowiązków, jakie mają pełnić na obejmowanym stanowisku. Dobry onboarding to klucz do odpowiedniego zaaklimatyzowania pracownika i to od postawy pracodawcy w dużej mierze zależy, czy dana osoba odnajdzie się w nowym miejscu.

Jak walczyć z nadmiernym stresem zawodowym?

Planując walkę ze stresem w pracy, najpierw należy określić przyczynę jego występowania. Jeżeli denerwujemy się z powodu konfliktów z szefem czy innymi członkami zespołu, to najlepszym rozwiązaniem będzie poczynienie kroków, aby zażegnać dany kryzys. Natomiast, gdy stresuje nas nadmiar obowiązków zawodowych, to warto porozmawiać z przełożonym na temat modyfikacji podziału zadań. Niektórzy pracownicy odczuwają nadmierny stres, bowiem po pewnym czasie od zatrudnienia okazuje się, że nie pasują na dane stanowisko. W tym wypadku w trosce o własne zdrowie warto zastanowić się nad zmianą posady.

5 sposobów na walkę ze stresem

A co w przypadku gdy stres w pracy nie ustaje, mimo podjętych działań? Wtedy warto wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów:

Walka ze stresem poprzez ruch

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Warto dbać o regularną aktywność fizyczną, która może zniwelować stres i sprawić, że nasz organizm będzie lepiej przygotowany do codziennych wyzwań zawodowych.

Sen receptą na stres

Odpowiednia ilość snu jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Gdy jesteśmy niewyspani, czujemy rozdrażnienie, a to sprzyja odczuwaniu stresu.

Relaks w różnych formach

Gorąca kąpiel, masaż, wizyta w spa czy długi spacer – sposobów na odpoczynek jest wiele. Wybierz swoją ulubioną formę relaksu i zapomnij o stresie w pracy.

Medytacja

Kwadrans medytacji dziennie wystarczy, by zmniejszyć nerwowość. Wycisz się po pracy i zagospodaruj kilkanaście minut, aby wyzbyć się stresu.

Kojąca muzyka

Dobrym sposobem na stres jest odpoczynek i zajęcie myśli czymś innym. Kojąca muzyka pozwala na chwilę oderwać się od negatywnych wibracji i sprawia, że łatwiej panujemy nad stresem.

Radzenie sobie ze stresem w pracy

Bardzo trudno jest całkowicie uniknąć stresujących momentów w pracy. Nawet na wymarzonym stanowisku, w dobrze prosperującej firmie zdarzają się momenty, w których rośnie zdenerwowanie pracowników. Ważne, aby w stresujących momentach zachować zimą krew i panować nad własnymi emocjami.

Nie da się całkowicie uniknąć problemów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, jednak to od nas zależy, jak sobie z nimi poradzimy i jaką postawę przyjmiemy. Nie pozwól, by stres zawodowy odebrał ci radość z życia i pamiętaj o zachowaniu równowagi między pracą, a odpoczynkiem.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery