Sezon w rekrutacji – obalamy mity, potwierdzamy teorie

Zadaniem rekrutera lub pracodawcy jest śledzenie dynamiki rynku pracy i reagowanie w najbardziej korzystnych warunkach. Biznes od zawsze wykorzystuje pewne tendencje czasowe w branży, dlaczego więc nie wykorzystać tego w HR?

Gdyby podzielić rok na kilka części okazuje się, że w niektórych jest większy ruch, w innych mniejszy – to zupełnie powtarzalne zjawiska. Jednak nasuwa się pytanie jak wielką wagę przywiązywać do tych powtarzających się tendencji w rekrutacji.

Wykorzystaj poniższe informacje, wiedząc że jesteś jednym z niewielu kandydatów, możesz wynegocjować korzystniejsze warunki.

Wysyłka CV o 15:00 we wtorek

Czy są momenty w ciągu dnia, tygodnia i roku, na które kandydat powinien zwrócić uwagę? Zacznijmy od rozkładu dnia. Ten dylemat pojawia się dość często, kliknąć “Wyślij” o 20:00, 14:00 czy może 8:00? Jeśli postawimy na to, że rekruter odczyta naszą wiadomość przy porannym przeglądzie skrzynki przekonuje nas godzina wieczorna, jeśli na to że odczyta wiadomość po porannych spotkaniach i lunchu – 14:00, a jeśli chcemy być uznani za ranne ptaszki i obowiązkowych to wyślemy rano. Odpowiedź może być zaskakująca – każda z tych godzin jest dobra. Aktualnie rekruterzy coraz częściej korzystają z nowoczesnych narzędzi przechowywania i selekcji CV, więc Twój e-mail im nie umknie. Dzień wysyłki również jest często problematyczny. Poniedziałek? A może lepiej środa, piątek, niedziela wieczór? Jeśli liczymy na szybki kontakt od rekrutera, poniedziałek nie będzie naszym szczęśliwym dniem. Pierwszy dzień tygodnia jest dla HR-owców dniem spotkań, otwierania wielu nowych kwestii, rozmów. Jeśli chcemy aby rekruter przejrzał nasze CV w przyjaznych warunkach ślij CV śmiało w kolejne dni robocze. Zasada jest podobna jak przy wyborze pory dnia. Rekruterzy posiadają aktualnie narzędzia do zarządzania e-mailami, CV i rekrutacją w ogóle, więc nawet jeśli podeślesz im CV w nieszczęsny poniedziałek, najprawdopodobniej nic się nie stanie i weźmiesz udział w rekrutacji.

Drogi studencie!

Idąc tym tropem, czy są zatem miesiące na które jako kandydat powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Wreszcie pada odpowiedź “Owszem”! Jeśli jesteś studentem najpewniej zaczniesz rozglądać się za pracą tuż po rozpoczęciu roku akademickiego. Wtedy wielu rzuci się na oferty, stąd będziesz mieć sporą konkurencję. Pomimo rynku pracownika i sporego zapotrzebowania, szukanie pracy może zająć Ci dłużej i będziesz mieć mniejszy wybór.  Być może warto rozejrzeć się za czymś już w sierpniu lub we wrześniu? Drugim momentem w okolicach roku akademickiego są jesienne targi pracy w okolicach października i listopada. Zwróć szczególną uwagę na terminy tych wydarzeń i koniecznie weź w nich udział!

Rozleniwione procesy decyzyjne i boomy rekrutacyjne. Kiedy rzucić pracę i wyjech.. aplikować?

Grudzień to miesiąc, na który również powinniśmy zwrócić uwagę. Zamykanie roku, rozliczanie projektów, planowanie nadchodzącego roku. To wszystko sprawia, że zarówno w tym miesiącu, jak i na początku roku trudniej będzie nam znaleźć pracę. A jeśli nawet rekrutacja jest aktywna, procesy decyzyjne mogą się wydłużać. Za to koniec miesiąca stycznia to wielkie “boom” rekrutacyjne! Zaplanowane w grudniu obsadzanie nowych stanowisk, nowe projekty sprawiają, że rynek ofert pracy stoi przed Tobą otworem. Pamiętaj jednak, że właśnie wtedy również konkurencja pod względem wysyłanych CV jest spora.

Intensywny sezon rekrutacyjny trwa regularnie wygasając aż do początku czerwca, kiedy to liczba ofert gwałtownie spada – nie jest to zatem dobry moment na rzucanie aktualnej posady. Kwieceń, maj i czerwiec to miesiące, które powinny zainteresować osoby szukające stażu lub praktyk. Sporo firm otwiera wakaty na praktyki lub staż, z możliwością przedłużenia. To świetny moment, by załapać doświadczenie. Na początku lata trafiamy też w moment, w którym firmy z powrotem mogą “rozleniwiać” procesy rekrutacji, ponieważ osoby decyzyjne wyjeżdżają na urlop. Chętniej również przekłada się termin rozpoczęcia współpracy na wrzesień.

Jaki wnioski warto zatem wyciągnąć? Warto przemyśleć kwestię aplikowania poza miesiącami letnimi, firmy chętniej przekładają decyzje o rozpoczęciu współpracy. Jest wtedy jednak mniejsza konkurencja wśród CV, więc jeśli jesteśmy cierpliwi mamy większe szanse na wakat. Początek roku, czyli grudzień, styczeń i luty to moment, w którym możemy przebierać w ofertach, jednak wtedy też konkurencja wśród kandydatów jest spora. Pamiętaj, że maj to miesiąc o najmniejszej liczbie pojawiających się ofert! Spróbuj wykorzystać podaną wiedzę i aplikować w pozostałe miesiące roku.

Koncentracja na tendencjach w ciągu roku, nie godzinach w ciągu dnia

Nie powinniśmy skupiać się nadto nad godziną wysyłki CV lub publikowania oferty pracy. Aktualne wyszukiwarki (np. Wyszukiwarka Kandydatów na GoldenLine.pl, która pozwala rekruterom wysłać bezpośrednie wiadomości do kandydatów), bardzo szybki dostęp do aktualizacji oraz nowoczesne systemy rekrutacyjne pozwalają kandydatom i pracodawcom na spory komfort. Analizując tendencje czasowe w rekrutacji powinniśmy zwrócić uwagę na niektóre momenty w roku. Niektóre z nich sprawią, że będziesz bezkonkurencyjnym kandydatem np. okres wakacyjny. Niektóre spowodują, że będziesz mieć mniejsze szanse lub nie znajdziesz odpowiedniej oferty np. odpowiednio grudzień, styczeń, maj.

Styczeń

+ Sporo ofert pracy

– Duża konkurencja wśród CV

Luty – Marzec

– Liczba ofert stopniowo spada

Kwiecień

+ Dobry moment na szukanie wakacyjnego stażu

Maj – Czerwiec

– Liczba ofert pracy gwałtownie spada

Lipiec – Sierpień

– Procesy decyzyjne mogą się wydłuża

– Moment rozpoczęcia współpracy chętnie przenosi się na wrzesień

Wrzesień – listopad

+ Czas na poszukiwanie pracy przed rozpoczęciem roku akademickiego

+ Czas na targi kariery

Listopad – grudzień

– Liczba ofert zmniejsza się, firmy domykają rok, rozliczają projekty

Przeczytaj także, jak marka personalna pomaga w znalezieniu wymarzonej pracy4 sposoby, jak znaleźć pracę dzięki GoldenLine oraz sprawdź kluczową cechę, aby dostać pracę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.