Sektor usług dla biznesu nie przestaje zatrudniać. Wynagrodzenia idą w górę

Z prognoz wynika, że w nadchodzących miesiącach aż dziewięć na dziesięć firm działających w obszarze BPO/SSC będzie szukało pracowników. Bardzo dobra znajomość języka obcego nie jest już głównym wymogiem. Kto dostanie pracę i ile w niej zarobi?

Pod względem zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu Polska jest europejskim liderem. W blisko 1100 firm pracuje ok. 250 tys. osób, które łącznie posługują się 38 językami obcymi. Prognozy zakładają, że do 2020 r. zatrudnienie wzrośnie do ponad 300 tys.

Jak wynika z „Raportu Płacowego 2018 Centra Usług Biznesowych” przygotowanego przez firmę HAYS sektor oferuje ok. 40 tys. nowych miejsc pracy rocznie – zarówno na tradycyjnych stanowiskach operacyjnych, jak również w ramach testowania innowacyjnych rozwiązań przy użyciu sztucznej inteligencji i automatyzacji procesów.

Poszukiwany poszukiwana

Do niedawna centra BPO/SSC zatrudniały głównie studentów i absolwentów, ponieważ jest to grupa najlepiej władająca językami obcymi. Jednak rosnące zapotrzebowanie branży i brak kandydatów na rynku spowodowały, że sektor zaczyna upominać się o nowe grupy pracowników.

Przykładem mogą posłużyć programy skierowane do osób 50+, które posiadają doświadczenie zawodowe, jednak ich kompetencje językowe są na podstawowym poziomie. Dla tej grupy przygotowane są intensywne kursy doszkalające.

Praca w BPO/SSC to również szansa dla nauczycieli języków obcych, którzy stracili dotychczasową pracę bądź chcą się przebranżowić.

Firmy stają się także przyjaznym miejscem dla pracowników szukających elastycznych godzin pracy oraz pełnej lub częściowej pracy zdalnej. To z kolei ukłon w stronę studentów i młodych rodziców.

Najczęściej poszukiwanymi kandydatami wciąż są specjaliści ze znajomością różnorodnych języków obcych. Język angielski jest językiem korporacyjnym w niemal wszystkich firmach, co czyni jego znajomość obowiązkową. Coraz większe znaczenie ma ponadto język niemiecki. Inne poszukiwane języki to francuski, włoski oraz języki skandynawskie. Na popularności zyskuje także język węgierski, czeski oraz rumuński.

Wynagrodzenia w branży BPO/SSC

Z „Raportu Płacowego 2018 Centra Usług Biznesowych” wynika, że obecnie zarobki w sektorze wahają się od 3 tys. zł brutto do nawet 21 tys. zł brutto miesięcznie. Wszystko oczywiście zależy od stanowiska oraz specjalizacji.

I tak w działach związanych z księgowością, osoba bez doświadczenia nie zarobi mniej niż 3,8 tys. zł brutto, choć najczęściej oferowana kwota wynosi 4,4 tys. zł brutto. Księgowy z rocznym doświadczeniem może już liczyć na pensję wynosząca nawet 6,8 tys. zł. Za to menedżer procesu (powyżej 20 pracowników) – rekordowe 21 tys. zł brutto miesięcznie.

W obsłudze klienta i łańcuchu dostaw (zakupy, logistyka, planowanie) wynagrodzenia zaczynają się od 3 tys. zł brutto miesięcznie, ale już po roku zazwyczaj wynoszą kolejno 4,2 i 5,2 tys. zł brutto. Na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich mieszczą się w widełkach od 7 do 16 tys. zł brutto.

Administracja i HR na starcie oferuje nie mniej niż 3 tys. zł brutto, jednak już po roku najczęstsze wynagrodzenie to 5 tys. zł brutto. Specjaliści zarabiają od 6 do 9 tys. zł brutto, a menedżer procesu (powyżej 20 pracowników) nawet 19 tys. zł brutto.