O czym nie warto wspominać na rozmowie kwalifikacyjnej

Pojawiając się na rozmowe kwalifikacyjnej warto się do niej odpowiednio przygotować.

Warto też zastanowić się czego podczas takiej rozmowy unikać. Krótki opis najważniejszych aspektów, które lepiej pomijać podczas spotkania rekrutacyjnego znajdziesz poniżej. Rekruterzy zawsze pytają o to dlaczego zakończyło się współpracę z poprzednimi pracodawcami. Musimy na to pytanie odpowiedzieć i co więcej musimy powiedzieć prawdę. Problem pojawia się, gdy twoje relacje z poprzednią firmą, dla której pracowałeś nie są najlepsze i gdy rozstałeś się w złej atmosferze. Warto powiedzieć prawdę, ale w sposób wyważony i merytoryczny.

Nigdy nie krytykuj swoich poprzednich firm wprost. Nie mów źle o swoim byłym pracodawcy. Osoba, która cię rekrutuje może nabrać obaw, że będziesz równie źle mówił później o ich firmie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz się również spotkać z pytaniami o trudności i o to czego nie udało ci się osiągnąć w poprzednich miejscach pracy. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy i doświadcza porażek. Możemy o tym mówić, ale pokażmy, że z naszych błędów wyciągnęliśmy wnioski. Jesteśmy dzięki temu bogatsi o pewne doświadczenia i szybciej oraz lepiej wykonujemy dzięki temu zadania, znajdujemy inne rozwiązania danego problemu. Jednym słowem – nie mówmy (i nie myślmy!) o sobie źle. Opowiadajmy o sobie w dobrym świetle i nie skupiajmy się na naszych wadach.

Nie mów o swoim życiu prywatnym, ewentualnie jeśli rekrutera to interesuje, możesz opowiedzieć krótko o swoim hobby, ale szczegóły twojego życia prywatnego i twoich prywatnych planów nie powinny nikogo interesować na rozmowie rekrutacyjnej.

Nie warto też mówić o doświadczeniu niezwiązanym z ofertą pracy, na którą aplikowałeś. Po pierwsze sprawiasz wtedy wrażenie jakbyś chciał zmienić temat (a więc może coś ukryć), po drugie rekruter traci zainteresowanie tym co mówisz, a po trzecie możesz sprawić wrażenie osoby mało konkretnej, która nie umie skupić się na ważnych sprawach. Możesz się spotkać na rozmowie kwalifikacyjnej z trudnymi pytaniami dotyczącymi rozstań z poprzednimi pracodawcami, z pytaniami o swoje wady i porażki. Pamiętaj jednak – nie kłam, nie oczerniaj poprzednich pracodawców, nie mów źle o sobie. Skupiaj się na tym co najważniejsze i w czym jesteś dobry!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.