Przyspiesz swoją efektywność

Praca, praca i jeszcze raz praca. Telefony, raporty, maile. Obserwując ludzi w pracy zauważyłem, że skrzynka mailowa zastępuje im standardowy kanał komunikowania się. Rozmawiać? Po co? Nie możemy o tym zapomnieć także w tracie trwającej pandemii

Wyślij maila. Mail stał się oknem na świat, przyczynkiem do tego, że trzeba coś wysłać, napisać, że czekamy na maila lub musimy go znaleźć.

Usłyszałeś kiedykolwiek, że Twój mail komuś „się zgubił”? Największa bzdura jaką słyszałem. Jak mail może się zgubić? Kiedyś z pewnością poruszę ten temat.

Natłok obowiązków w codzienności sprawia, że trudno nam się skupić, a spływające na bieżąco maile, wiadomości sms lub brzęczący telefon skutecznie wprowadzają w tych działaniach chaos i pośpiech. Jak odnaleźć tą chwilę w ciągu dnia, by móc skupić się na ważnych i niepilnych zadaniach? Gotuj pomidory. Tak! Jedna z najefektywniejszych technik budujących efektywność wykorzystywania czasu nosi nazwę „Pomodoro”.

Jak ona działa? Jeśli masz do wykonania zadanie, odłóż wszystko inne na bok. Ustaw budzik na 25 minut i rób. Rób to, co masz do zrobienia i nic poza tym. Schowaj telefon, wyłącz skrzynkę mailową, zablokuj połączenia w telefonie, zamknij drzwi do biura. Schowaj się.

Po 25 minutach zrób sobie 5 minut przerwy. Zrobione? Nie? Odlicz kolejne 25 minut i tak do skutku.

Po każdej czwartej porcji 25 minut zrób sobie 20 – 30 minutową pauzę. Co w nich robić? Cokolwiek innego niż zadanie główne. Krótsze przerwy to odprężenie się: wstanie, przeciąganie, spacer. Dłuższa przerwa może być poświęcona na zupełnie inne zadanie, zupełnie nie związane z tym co robisz.

Jeśli zadanie jest długie, podziel je na kilka mniejszych etapów. Nie będziesz przecież pracował przez 8h nad jedną rzeczą jednego dnia.

Więcej szczegółów na temat techniki i przyrządów wspomagających cię w konsekwencji działań znajdziesz na stronie http://pomodorotechnique.com

Skupienie – to rzecz której nam często brakuje w codzienności. Skupienie pozwala skoncentrować całą naszą siłę i kompetencje na jednej rzeczy. To dzięki temu skupieniu szkło w lupie potrafi zapalić kartkę papieru w słoneczny dzień.

Co pomoże Ci pracować tą techniką?

1. Osobny czasomierz – bo telefon potrafi dzwonić (swoją drogą schowaj go)

2. Zamknięta skrzynka pocztowa, Facebook i inne „przeszkadzacze” internetowe

3. Jasno określoney cel – co chcesz uzyskać na koniec pracy

4. Zestaw prostych ćwiczeń relaksujących

5. Poinformowane Twoje otoczenie o tym, że „znikasz na np. 180 minut”

6. Kartka i długopis do zapisywania myśli i spraw, które wpadną podczas pracy, a do których wrócisz po zakończeniu „gotowania pomidorów

Schowaj się i gotuj. Z pewnością to, co ugotujesz będzie smakować nie tylko Tobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.