Przepracowanie: skutki, niepokojące objawy

Przepracowanie niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Niestety, w świecie dynamicznych zmian i pogoni za sukcesem coraz więcej pracowników boryka się z tym problemem. Jak rozpoznać przepracowanie i gdzie szukać pomocy? Przedstawiamy listę niepokojących objawów i konsekwencje przepracowania

Przepracowanie problemem wielu organizacji

Uzależnienie od pracy dotyka coraz większej liczby osób. Mimo że ofert pracy na rynku nie brakuje, to wielu pracowników boi się utraty posady i robi wszystko, aby przełożeni nie mieli im nic do zarzucenia. Oczywiście profesjonalizm i sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych to odpowiednia postawa w każdej pracy. Należy jednak rozróżniać życie prywatne od zawodowego i po intensywnym dniu w biurze znaleźć czas na odpoczynek i regenerację organizmu.

Kiedy praca zaczyna przysłaniać wszystkie inne czynności w ciągu dnia, a chęć realizowania coraz większej liczby zadań wpływa na funkcjonowanie w życiu społecznym, to bardzo możliwe, że dopadło nas przepracowanie. Jak je rozpoznać? Należy pamiętać, że pracowitość i ambitne stawianie celów zawodowych to nie to samo co poświęcenie pracy swojego życia prywatnego.

Przepracowanie – jak je rozpoznać?

Organizacje cenią sobie pracowitość, a osoby, które z zapałem realizują powierzone zadania to skarb każdej firmy. Jak odróżnić ambitnego pracownika od osoby, która cierpi na przepracowanie? Chroniczne zmęczenie, narzekanie na natłok obowiązków czy problemy ze skupieniem to tylko niektóre z oznak przepracowania. Lekceważenie objawów może przyczynić się do wypalenia zawodowego i poważnych problemów zdrowotnych. Pamiętaj, że praca to ważna część życia, ale nie należy poświęcać jej całego swojego czasu. Oddzielanie życia prywatnego od kwestii zawodowych jest tak samo ważne, jak realizowanie powierzonych zadań na danym stanowisku. Jak rozpoznać przemęczenie? Oto najczęściej występujące syndromy towarzyszące temu problemowi.

Objawy przepracowania:

Z dnia na dzień bierzesz na siebie coraz więcej obowiązków, zostajesz po godzinach w biurze, chcesz szybciej zrealizować wyznaczone cele biznesowe, rezygnujesz ze spotkań ze znajomymi na rzecz pracy? To oznaki pracoholizmu, które szybko mogą doprowadzić do przepracowania. Jak je rozpoznać? Oto najczęstsze objawy:

Kłopoty ze snem

Problemy ze snem mogą być pierwszym objawem przepracowania. Jeżeli Twoja codzienność została w pełni podporządkowana pracy i nie dbasz o regularne zasypianie oraz zapewnienie przerwy na odpoczynek to jakość snu jest coraz gorsza. Przebudzanie się w nocy, problem ze wstaniem rano, koszmary lub bezsenność mogą doprowadzić do poważnym problemów ze zdrowiem.

Zaburzenia koncentracji

Im więcej pracujesz, tym bardziej jesteś zmęczony. Jeżeli w ciągu doby nie zagospodarujesz czasu na odpowiednią ilość snu i odpoczynek to wkrótce dopadną Cię problemy z koncentracją. Brak skupienia przekłada się na spadek efektywności, co w konsekwencji może doprowadzić do gorszej jakości naszej pracy.

Bóle kręgosłupa

Spędzanie przed komputerem zbyt dużej ilości godzin w pozycji siedzącej negatywnie wpływa na kręgosłup. Podobnie jak wzmożona praca fizyczna, która w nadmiarze także szkodzi zdrowiu.

Wyczerpanie organizmu

Poświęcenie się pracy w stu procentach oznacza brak czasu na odpoczynek, który jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Wyczerpanie spowodowane nadmierną pracą może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i objawiać się m.in. nawracającymi bólami głowy czy obniżeniem sprawności intelektualnej.

Rozdrażnienie

Presja wynikająca z ciągłej potrzeby realizowania obowiązków zawodowych lub brania na siebie zbyt wielu zadań powoduje rozdrażnienie, przez co osoby przepracowane zaczynają unikać kontaktu z innymi ludźmi i nie chcą przebywać w ich towarzystwie.

Nadciśnienie

Wymienione wyżej objawy generują dodatkowe problemy i w konsekwencji mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Na nadciśnienie cierpi coraz więcej osób, które narzekają na przepracowanie. Wahania ciśnienia mogą doprowadzić do choroby wieńcowej oraz zawału serca, dlatego warto dbać o swoje zdrowie i oprócz realizowania swoich aspiracji zawodowych, znaleźć czas na odpoczynek i regenerację organizmu.

Skutki przepracowania

Skutki przepracowania nie są widoczne od razu. Wiele z nich ma podłożę zdrowotne i ujawnia się dopiero po kilku latach. Problemy z sercem, choroby układu trawiennego, załamanie nerwowe czy depresja to tylko niektóre z wielu konsekwencji przepracowania. Długotrwały stres związany z pracą bez ustanku oraz presja wynikająca z chęci realizacji projektów ponad siły sprawia, że pracownicy nie odczuwają przyjemności ze swoich dokonań zawodowych, zaniedbują pielęgnowanie relacji z innymi i nie potrafią znaleźć czasu na odpoczynek. To przekłada się na ich codziennie funkcjonowanie i może doprowadzić do wielu uzależnień oraz wypalenia zawodowego.

Jak uniknąć przepracowania?

Coraz więcej organizacji dba o dobrostan swoich pracowników i troszczy się o ich samopoczucie w pracy. Benefity pozapłacowe, strefy relaksu w biurze, dodatkowe dni wolne czy krótsze piątki w pracy to tylko niektóre z wielu inicjatyw mających na celu troskę o well-being pracowników. Oprócz starań po stronie organizacji, pracownicy indywidualnie również mogą podjąć kroki, w celu uniknięcia przepracowania. Jakie? Planowanie swojej pracy, podział obowiązków w zespole, jasne zasady dotyczące współpracy znacznie pomogą w organizacji życia zawodowego. Oprócz czasu spędzonego na wykonywaniu obowiązków służbowych warto planować również swój czas wolny i każdego dnia wygospodarować chwilę na odpoczynek, który po ciężkim dniu w pracy należy się każdemu.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!