Przedświąteczna gorączka. To doskonały czas dla chcących dorobić

Przed świętami Bożego Narodzenia część firm z branży logistycznej i produkcyjnej nawet dwukrotnie zwiększa zatrudnienie. Wzmożone zapotrzebowanie jest również obecne w handlu i usługach. To doskonały moment, żeby dorobić do pensji lub zapełnić studencką kieszeń.

Do sezonu świątecznego firmy przygotowują się często nawet w lipcu i sierpniu. Już wtedy z myślą o tym okresie zwiększają produkcję i zatrudnienie. Im bliżej świąt, tym więcej pracy mają również centra logistyczne i dystrybucyjne.

To właśnie ta grupa przedsiębiorców, obok branży budowlanej (29%), w badaniu „Plany Pracodawców” realizowanym przez Randstad, najczęściej deklaruje chęć zatrudnienia pracowników sezonowych. Tego zdania jest niemal co piąty badany przedsiębiorca.

– Choć zwyczajowo to początek roku jest momentem podwyżek wynagrodzeń, to część firm już przed świętami decyduje się na ten krok. Wzrost sięga nawet 15%. Ponadto pracodawcy oferują w tym okresie specjalne premie, dodatki za polecenie kandydatów oraz możliwości pracy w nadgodzinach lub elastyczne godziny pracy– wyjaśnia Arkadiusz Więckiewicz, kierownik regionu w Randstad Polska.

– Firmy decydują się na zatrudnienie dodatkowych pracowników, głównie na okres przedświąteczny lub jako zastępstwo dla pracowników, którzy przebywają na urlopach. Coraz popularniejsze w Polsce jest także spędzanie świąt poza domem, wyjazdy w okresie świąteczno-noworocznym, co oznacza choćby krótkotrwały wzrost zapotrzebowania na pracowników w turystyce i gastronomii – wylicza Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy z Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy już od kilku miesięcy intensyfikują swoje działania rekrutacyjne. Prowadzą je w tradycyjny sposób, przede wszystkim na spotkaniach z kandydatami, ale także wykorzystując nowoczesne technologie, poszukując chętnych do pracy w mediach społecznościowych.

W zeszłym roku, według wyliczeń Deloitte, wydatki Polaków na święta były wyższe o 2 proc. Badani deklarowali, że na święta Bożego Narodzenia przeznaczą średnio 882 zł. Dlatego dla wielu osób możliwość dorobienia w okresie przedświątecznym to idealne rozwiązanie na zrekompensowanie wyższego niż zazwyczaj poziomu konsumpcji  w polskich domach.

Szukasz lepszej pracy? Załóż profil zawodowy na GoldenLine!