Prokrastynacja – jak z nią walczyć?

Prokrastynacja bywa niebezpieczna, zwłaszcza dla pracowników, którzy zbyt długo odwlekali realizację zawodowych zobowiązań. Jak walczyć z nieustannym odkładaniem rzeczy na później? Poznaj kilka niezawodnych sposobów na prokrastynację i zwiększ swoją wydajność w pracy

Prokrastynacja – jak jej uniknąć?

Odkładanie rzeczy na później to zmora wielu pracowników, którzy poprzez takie działanie walczą z deadline’ami i muszą realizować zadania na ostatnią chwilę. Prokrastynacja jest uważana za zaburzenie psychiczne, a nie lenistwo wynikające z braku chęci do wykonania obowiązków zawodowych. Jak walczyć z wiecznym odkładaniem realizacji zadań na później? Z obowiązkami zawodowymi nie należy czekać na ostatnią chwilę. Podejmij próbę wyeliminowania niezdrowych nawyków, zwiększ swoją produktywność i poznaj sprawdzone sposoby na walkę z prokrastynacją.

Czym jest prokrastynacja?

Prokrastynacja często jest utożsamiana ze zwykłym lenistwem. Czasami każdemu, po prostu się nie chcę, jednak jest to bardzo złożony problem natury psychicznej. Celowe zwlekanie z realizacją zaplanowanych czynności w życiu zawodowym (i nie tylko) pomimo świadomości pogorszenia swojej sytuacji wskutek niezrealizowanych celów i ich umyślnego opóźnienia to właśnie prokrastynacja.

Mechanizm prokrastynacji

Pracownik wie, że musi zrealizować określone zadania, jednak odkładanie ich na później przynosi mu krótkotrwałą ulgę i poczucie, że w konkretnej chwili może poświęcić swój czas na przyjemniejsze sprawy. Natomiast uświadomienie sobie, że musi się zmierzyć z zaniechanymi obowiązkami powoduje w nim strach i stres w pracy. Im dłużej odwleka realizacje określonych czynności tym mniej czasu pozostaje mu na ich poprawną realizację.  Lęki odpowiedzialne za prokrastynacje to m.in. lek przed porażką, lęk przed oceną a nawet lęk przez sukcesem.

Nie daj się prokrastynacji

Prokrastynacja może doprowadzić do zbyt dużej liczby zaległości, w konsekwencji do nagany a nawet zwolnienia z pracy. Dlatego wszelkie objawy odkładania rzeczy na później należy eliminować, a w przypadku zdiagnozowanej prokrastynacji leczyć terapeutycznie. Jak przestać odwlekać realizację zadań zawodowych? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na walkę z odwlekaniem obowiązków zawodowych:

  • Ćwicz siłę woli
  • Sprecyzuj swój cel
  • Podziel zadania na mniejsze
  • Zrób listę
  • Mierz czas
  • Zadbaj o regularną przerwę
  • Zastosuj regułę 5 sekund
  • Zacznij od najtrudniejszych lub najłatwiejszych zadań

Przyczyny tego zjawiska mogą być różne, problem często dotyka perfekcjonistów, którzy z obawy przed porażką lub wykonaniem zadania nie na sto procent wolą unikać konfrontacji z rzeczywistością i nie realizować go wcale. Inne wymieniane przez psychologów powody to m.in. problemy ze skupieniem uwagi na konkretnym zadaniu, ADHD, poczucie niskiej wartości czy depresja. Problem jest poważny i nie należy go lekceważyć. Jeżeli zauważysz u siebie spadek motywacji to działaj od razu i nie pozwól, by dopadła cię prokrastynacja.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz swojej ścieżki na rozwój? Zaglądaj do Centrum Kariery Goldenline. Zachęcamy też do przeglądania ofert pracy i lektury naszych e-booków, w tym najnowszego Mistrzowskie Rekrutacje.