Pracodawco, dbaj o dobrostan pracowników!

Kryzysy, z którymi społeczeństwo mierzy się w ostatnich latach, przełożyło się na oczekiwania pracowników wobec pracodawców. Bardzo istotne stało się dobre samopoczucie w pracy, co przekłada się również na życie prywatne

Randstad Employer Brand Research to międzynarodowe badanie dotyczące marki pracodawców. Ankietowani pracownicy odpowiadają m.in. na pytanie o to, czego oczekują od firm.

Branża wpływa na oczekiwania

Wyniki badania pokazują, że waga różnych czynników jest zależna od rodzaju wykonywanej pracy. Dla 80% pracowników umysłowych wynagrodzenie i benefity są istotnym kryterium wyboru pracodawcy, a w dalszej kolejności liczą się atmosfera w miejscu pracy (69%), stabilność zatrudnienia (68%), możliwość rozwoju zawodowego (64%) i work-life balance (61%).

Te czynniki mają mniejsze znaczenie dla pracowników fizycznych. Wskazało na nie jedynie 5% ankietowanych z tej grupy. Różnica jest najmocniej widoczna w przypadku możliwości rozwoju i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, na które wskazało jedynie 10% badanych pracowników fizycznych.

Różnice pokoleniowe

Na to, jak istotne są konkretne czynniki pracy, wpływa również wiek pracownika. Dla ankietowanych z pokolenia Z (18-25 lat) i millenialsów (26-41 lat) wynagrodzenie i dobra atmosfera w pracy są bardzo istotne (odpowiednio pierwsze i drugie miejsce). Wspólną wartością dla tych grup jest również możliwość rozwoju kariery, chociaż badani z pokolenia Z nie cenią go aż tak mocno. Millenialsi uważają go za równie istotny co stabilność zatrudnienia.

Przedstawiciele starszych pokoleń – X (42-57 lat) oraz tzw. boomersi (58-64 lata) – mają podobne oczekiwania względem pracodawców. Dla obu starszych grup, poza atrakcyjnym wynagrodzeniem i benefitami, liczą się takie czynniki jak stabilność zatrudnienia, przyjazna atmosfera pracy oraz work-life balance.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

Work-life balance – czego potrzebują pracownicy?

Autorzy badania zapytali również o działania, jakie powinien podjąć pracodawca na rzecz work-life balance. Największe znaczenie ma elastyczny czas pracy, na który wskazało 47% uczestników (głównie kobiety – 50%, osoby w wieku 18-24 lat – 58% i absolwenci uczelni wyższych – 50%). 38% badanych oczekuje inicjatyw na rzecz dobrostanu psychicznego, który jest związany z brakiem stresu i nadmiernej presji w pracy.

Dobrostan objawia się dobrym samopoczuciem i komfortem psychicznym w pracy, co przekłada się na życie prywatne. Najczęściej oczekują tego kobiety (42%), a także najmłodsi (46% w przedziale 18-24) i najstarsi pracownicy (55+: 48%).

Ostatnie lata odcisnęły piętno

Osoby, które wzięły udział w badaniu oczekują, że w ramach działań na rzecz dobrostanu pracodawca zapewni im co najmniej kilka możliwości wsparcia zdrowia psychicznego.

Wysoka pozycja czynników związanych z dobrym samopoczuciem w pracy świadczy o rosnących oczekiwaniach pracowników wobec pracodawców w tym zakresie. Wynika to z często trudnych doświadczeń ostatnich dwóch lat, związanych z pandemią i dynamicznymi zmianami w rzeczywistości społecznej. Dla przedsiębiorstw jest to sygnał, że aby przyciągać do firm utalentowanych kandydatów i zatrzymać pracowników o wysokich kwalifikacjach, dbałość o te aspekty staje się konieczna i wpływa na ocenę marki pracodawcy – mówi Monika Hryniszyn, Dyrektor Personalna i Członek Zarządu Randstad Polska.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery