Praca w Wigilię: zasady, do której godziny?

Święta coraz bliżej, a wiele osób zastanawia się jak pogodzić pracę w wigilię z organizacją świąt dla swoich bliskich i rodziny. Do której praca w Wigilię? Niektóre organizacje tego dnia pracują krócej lub decydują się na zarządzenie dnia wolnego. Od czego to zależy? Tłumaczymy obowiązujące przepisy.

Czy wigilia jest dniem wolnym od pracy?

Wigilia to wyjątkowy dzień w roku, który poprzedza święta Bożego Narodzenia. To właśnie 24 grudnia rodzina i bliscy przyjaciele gromadzą się przy tradycyjnie nakrytym stole i zaczynają wspólne spędzanie Bożego Narodzenia. Czy Wigilia jest dniem wolnym od pracy? Mimo że tego dnia wiele osób chciałoby zostać w domu, to 24 grudnia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Szukasz zatrudnienia? Najlepsze oferty pracy znajdziesz na GoldenLine!

Praca w Wigilię w 2021 roku

Czy to oznacza, że osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, muszą tego dnia wykonywać swoje obowiązki zawodowe? Okazuje się, że niekoniecznie. W 2021 roku Wigilia wypada w piątek, natomiast Boże Narodzenie w sobotę, a drugi dzień świąt w niedziele. To dobra wiadomość dla tych, którzy wykonują swoje obowiązki od poniedziałku do piątku i mogą odebrać sobie dzień wolny za święto.

Praca w wigilię – Kodeks pracy

W tym roku wiele przedsiębiorstw zdecydowało się na odbiór wolnego za Boże Narodzenie właśnie 24 grudnia. Powołując się, na art. 130 § 2 Kodeksu pracy wynika, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. W związku z tym pracownikom należy się dzień wolny za święto Bożego Narodzenia, które w 2021 roku wypada w sobotę.

Praca w Wigilię – na jakich warunkach?

Jeżeli pracodawca nie zdecyduje się na odbiór dnia wolnego za święto w wigilię, to osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę będą musiały przyjść do pracy 24 grudnia, chyba że wezmą tego dnia urlop. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu przysługuje im odbiór dodatkowego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę w danym okresie rozliczeniowym.

Praca w Wigilię w poszczególnych zawodach

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku osób wykonujących poszczególne zawody i pracujących w wybranych branżach. Pracownicy służb mundurowych, służby zdrowia czy komunikacji miejskiej muszą przyjść do pracy nawet w święta. W zakładach pracy, gdzie obowiązuje służba w systemie zmianowym, praca w wigilię często jest nieunikniona.

Praca w wigilię – do której godziny należy pracować?

Obowiązujące przepisy określające zasady pracy w wigilię są odrębne również dla pracowników z branży handlowej. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu 24 grudnia: handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem może być wykonywany do godziny 14:00. To oznacza, że pracownicy sklepów, galerii handlowych czy supermarketów w wigilię nie powinni wykonywać czynności związanych z handlem po godzinie 14:00. To dobra wiadomość dla tych, którzy pragną przygotować udane święta i spędzić magiczny czas ze swoją rodziną.