Praca w Wielką Sobotę – zasady

Święta Wielkanocne coraz bliżej, w związku z tym wielu pracowników zastanawia się, jakie są zasady pracy w Wielką Sobotę. Czy Wielka Sobota jest dniem pracującym? Do której obowiązuje tego dnia praca w handlu? Wiele zależy od rodzaju obejmowanego stanowiska. Tłumaczymy obowiązujące zasady

Czy Wielka Sobota jest dniem pracującym?

Chyba każdy woli spędzać święta z rodziną niż w pracy, jednak obowiązki zawodowe często nie pozwalają na opuszczenie stanowiska i dzień wolny. Jak wygląda sytuacja w Wielką Sobotę? W przeddzień zmartwychwstania pańskiego wiele osób jest pochłoniętych przygotowaniami lub planuje podróż do rodziny. Niestety spora grupa ludzi musi być wtedy w pracy.

Praca w Wielką Sobotę

Czy w Wielką Sobotę można pracować? Mimo że wielu Polaków właśnie wtedy rozpoczyna celebrowanie świąt, to nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Zgodnie z obowiązującą ustawą dniami wolnymi są: Niedziela Wielkanocna oraz Poniedziałek Wielkonocny, natomiast w Wielką Sobotę osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę są zobowiązane do wykonywania obowiązków służbowych tego dnia. Chyba że ich plan nie zakłada pracy w weekendy bądź skorzystali oni z urlopu wypoczynkowego.

Wielka Sobota a praca w handlu

Praca w Wielką Sobotę jest dozwolona, jednak istnieje branża, która tego dnia skróciła czas pracy. Zgodnie z ustawą podpisaną w 2018 roku dotyczącą zakazu handlu w niedzielę, osoby pracujące w Wielką Sobotę w handlu nie mogą wykonywać czynności zawodowych po godzinie 14:00. To komfortowe rozwiązanie dla pracowników, którzy dzięki temu rozwiązaniu mogą wcześniej wrócić do swoich domów i spędzać święta z rodziną. Ta sytuacja oznacza również, że w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte maksymalnie do godziny 14:00.

Czy w Wielką Sobotę można pracować?

Dla osób wykonujących swoją pracę od poniedziałku do piątku informacja o tym, czy Wielka Sobota jest dniem pracującym również jest istotna. Dlaczego? Bowiem, gdyby ten dzień był ustawowo wolny, to pracownikom przysługiwał by odbiór dnia wolnego za święto wypadające w sobotę. Niestety obowiązujące przepisy jasno wskazują, że Wielka Sobota nie jest dniem świątecznym, a pracownicy zobowiązani do wykonywania swoich obowiązków zawodowych w tym dniu muszą stawić się w pracy.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!