Praca w kinie – wyzwanie czy hobby?

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu. Konfucjusz wiedział, co mówi, ale czy pokolenie Z, tuż po ukończeniu edukacji wie, czym chce zajmować się zawodowo? Z reguły nie. Dlatego warto być otwartym na nowe doświadczenia i do skutku szukać swojej wymarzonej ścieżki rozwoju.

Jak zdobyć pracę w kinie?

Młodzież tuż po skończeniu liceum lub na początku studiów szuka różnych źródeł zarobku. Jedni zatrudniają się w restauracji, inni w call-center, a ci, którzy pasjonują się kinematografią, rozpoczynają pracę w kinie.

Jak zacząć poszukiwania wymarzonej posady w multipleksie? Ogólnopolska sieć kin Helios regularnie zamieszcza ogłoszenia na swojej stronie internetowej www.helios.pl/praca, a także w wiodącym serwisie rekrutacyjnym www.goldenline.pl. Z reguły już po kilku dniach od wysłania aplikacji pracownicy z działu HR kontaktują się z wybranymi kandydatami i ustalają termin rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas spotkania najczęściej padają pytania o kierunek studiów, dyspozycyjność oraz powód, dla którego kandydat zdecydował się aplikować właśnie na to stanowisko. Oczywiście mogą paść też mniej formalne pytania, jak na przykład „Który ostatnio obejrzany film poleciłaby Pani swojemu znajomemu?” lub „Która kreacja aktorska wywarła na Panu największe wrażenie?”. Przy zadawaniu tego typu pytań rekruterem nie kieruje zwykła, ludzka ciekawość, a chęć lepszego poznania potencjalnego pracownika.

Czy praca w kinie to praca dla każdego?

Na rynku pracy na dobre zadomowiło się już pokolenie Y, dla którego priorytetem jest wiązanie obowiązków zawodowych z pasją. Pracownicy urodzeni po 1990 roku wyjątkowo cenią swój wolny czas i stawiają na ambitne wyzwania, które mobilizują ich do dalszego działania. Praca w multipleksie jest znakomitą propozycją dla kandydatów w młodym wieku. Doskonale pozwala łączyć pracę zawodową z hobby. Nie ma w niej miejsca na rutynę, a każdy dzień potrafi diametralnie różnić się od poprzedniego. Branża kinowa pozwala również na elastyczne godziny pracy – w pełnym bądź częściowym wymiarze. Jest to idealne rozwiązanie dla studentów dbających o bogate życie towarzyskie.

A co z młodszymi kandydatami? Powoli na rynek pracy wkracza pokolenie Z, wyróżniające się komunikatywnością, wielozadaniowością i zaawansowaną znajomością najnowszych technologii. Nie powinien zatem dziwić fakt, że tzw. Millenialsi, czyli urodzeni po 2000 roku, najlepiej odnajdują się w realiach „naszpikowanych” najnowocześniejszymi rozwiązaniami kina Helios w Katowicach czy w Forum Gdańsk.

Nie tylko sprawdzanie biletów

Choć na pierwszy rzut oka widzów praca w multipleksie sprowadza się do sprzedawania i sprawdzania biletów na seanse, to w rzeczywistości jest ona o wiele bardziej kreatywna i wymagająca. Każde kino jest podzielone na kilka działów, z których każdy odpowiada za inną „działkę”, np. za bary, kawiarenkę czy strefę kas.

Do obowiązków pracowników na stanowisku obsługi klienta należy kasowanie biletów, kontrolowanie jakości seansów (np. sprawdzanie, czy poziom dźwięku jest odpowiedni), przygotowywanie sal kinowych przed każdym pokazem, aktualizacja plakatów czy odpowiadanie na wszelkie pytania widzów, na rozdawaniu gadżetów filmowych kończąc. Jednak praca w multipleksie wiąże się nie tylko z rutynowymi obowiązkami! Niekwestionowaną zaletą jest możliwość współtworzenia wyjątkowych wydarzeń – premier z gwiazdami kina, spotkań z twórcami filmowymi, organizacji seansów specjalnych, takich jak Kino Kobiet czy Kultura Dostępna.

Od biletera do managera

Co daje praca w kinie poza regularnym wynagrodzeniem? Oczywiście możliwość rozwoju zawodowego. Wielu obecnych kierowników, a nawet kilku dyrektorów, zaczynało od przysłowiowego sprawdzania biletów czy sprzedawania popcornu. Jeśli ktoś kocha kino i jest pełen zapału do nauki, ścieżka zawodowa stoi przed nim otworem.

W odniesieniu do Woody’ego Allena, który powiedział moją największą życiową porażką jest fakt, że nie mam pracy polegającej na czytaniu książek, najlepiej w jakimś klimatyzowanym pomieszczeniu – najlepiej wybrać pracę, która będzie pomocna w spełnianiu marzeń, w przypadku kinomanów trafnym wyborem będzie oczywiście multipleks. Pracownicy sieci kin Helios z pewnością doceniają niepowtarzalny klimat oraz emocje związane z codziennymi wyzwaniami, jakie wiążą się z pracą na styku rozrywki i kultury.