Praca na umowę o dzieło – o czym pamiętać?

Umowa o dzieło to jedna z popularnych umów cywilnoprawnych, która jest zawierana w przypadku zatrudnienia. Na czym polega ten rodzaj dokumentu i kiedy warto go podpisać? Zobacz, czy warto zawrzeć współpracę na tych zasadach

Umowa o dzieło – na czym polega?

Umowa o dzieło, tak samo jak umowa zlecenie jest regulowana przez Kodeks cywilny. Obie umowy są cywilnoprawne, jednak pełnią inne funkcje i nie należy ich ze sobą utożsamiać. Umowa o dzieło powinna być zawarta między osobą zlecającą wykonanie danego dzieła a wykonawcą konkretnego zamówienia.

Kto decyduje się na umowę o dzieło?

W wielu ofertach pracy proponowane jest zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło. Czym charakteryzuje się ten rodzaj kontraktu? Przedmiotem umowy jest rezultat, czyli wykonanie konkretnej czynność opisanej w dokumencie.

Dziełem może być np. wykonanie strony internetowej, sporządzenie grafiki, artykułu, jak również wykonanie konkretnego projektu, zrobienie stołu czy uszycie garnituru. Bardzo często ten rodzaj umowy jest podpisywany przez artystów, projektantów czy freelancerów, którzy zobowiązują się do wykonania konkretnego rezultatu, za które otrzymują ustalone wynagrodzenie.

Czy warto podpisać umowę o dzieło?

Praca na podstawie umowy o dzieło to dobre rozwiązanie dla studentów przed 26. rokiem życia oraz osób, które chcą realizować zlecone czynności swobodnie, bowiem ten kontrakt nie reguluje czasu pracy zatrudnionych.

Podpisując umowę o dzieło, wykonawca sam decyduje o czasie i miejscu wykonania zleconego dzieła i nie musi być do dyspozycji pracodawcy w określonych godzinach. Natomiast osoba zlecająca wykonanie danego dzieła obowiązuje się do zapłaty ustalonego wynagrodzenia i zapewnienia higienicznych warunków pracy.

Umowa o dzieło a umowa o pracę

Co ważne, umowa o dzieło w przeciwieństwie do umowy o pracę nie jest regulowana przez Kodeks Pracy. Oznacza to, że osoby zatrudnione na podstawie tego dokumentu nie mają takich praw, jak pełnoetatowi pracownicy. Dotyczy to m.in. urlopu, zwolnienia lekarskiego czy okresu wypowiedzenia.

Zatrudnienia na umowę o dzieło

Decydując się na zatrudnienie na umowę o dzieło, należy pamiętać o niezbędnych informacjach, które powinny być zawarte w dokumencie:

  • Strony umowy
  • Opis zleconego dzieła
  • Data i miejsce sporządzenia umowy
  • Określenie warunków współpracy
  • Wysokość wynagrodzenia
  • Sposób zapłaty
  • Własnoręczny podpis obu stron umowy

Warto podkreślić, że podczas zatrudnienia na umowę o dzieło nie odprowadza się składek ZUS, wyjątkiem od tej reguły są dwa przypadki: gdy umowa jest zawarta z własnym pracownikiem lub wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, bowiem w tym przypadku strony pozostają w stosunku pracy.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz swojej ścieżki na rozwój? Zaglądaj do Centrum Kariery Goldenline. Zachęcamy też do przeglądania ofert pracy i lektury naszych e-booków, w tym najnowszego Mistrzowskie Rekrutacje.