Ponowne przesłanie aplikacji: szansa na pracę czy irytacja rekrutera?

Znalazłeś ofertę pracy marzeń. Przygotowujesz aplikację, wysyłasz i… cisza. Telefon nie dzwoni. W głowie pojawia się wiele myśli. Wśród nich i ta: „Wyślij CV jeszcze raz”. Czy to na pewno dobry pomysł?

Albert Einstein powiedział: „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. Zanim więc po prostu prześlesz swoje CV jeszcze raz zastanów się, jak zwiększyć szanse Twojej aplikacji na sukces w rekrutacji.

Zacznij od analizy

Zweryfikuj, czy informacje zawarte w CV sprawiają, że jesteś dla rekrutera atrakcyjnym kandydatem? Kandydat, którego rekruter postanowi zaprosić na rozmowę to w pierwszej kolejności taki, który swoim doświadczeniem zawodowym, a także wykształceniem wpisuje się w profil poszukiwanego kandydata. Jeśli spełniasz oba te kryteria wówczas możesz być pewien, że Twoje dokumenty aplikacyjne zostaną zauważone. Zwróć również uwagę na wymagania zawarte w ogłoszeniu o pracę. Jeśli na przykład pracodawca wymaga od kandydata co najmniej pięcioletniego doświadczenia na danym stanowisku, a Ty możesz pochwalić się wiele krótszym stażem zawodowym, wówczas powodem braku odzewu ze strony firmy może być po prostu niespełnienie jednego z kluczowych kryteriów. Analogicznie wykształcenie. Zweryfikuj, czy wymagania stawiane przez pracodawcę w zakresie kwalifikacji formalnych (ukończone szkoły, dodatkowe uprawnienia, kursy, kwalifikacje itp.) pokrywają się z Twoim wykształceniem i zdobytymi kwalifikacjami.

Może to Cię zdziwi, ale zwróć uwagę na zawarte w CV dane kontaktowe. Naprawdę zdarzają się kandydaci, którzy zapomną w dokumentach aplikacyjnych uaktualnić po zmianie numer telefonu, lub wpisują przez przypadek błędnie adres mailowy.

A może zadzwonić i zapytać?

Jeśli uważasz, że Twoje CV spełniło wszystkie wymagania formalne, masz doświadczenie i obiektywnie sądzisz, że jesteś wręcz idealnym kandydatem na stanowisko pracy z ogłoszenia, a mimo to nie dostałeś zaproszenia na rozmowę – zadzwoń. Nie wysyłaj ponownie aplikacji, tylko spróbuj skontaktować się bezpośrednio z osobą odpowiedzialną za rekrutację. Czasami jest tak, że z różnych powodów niezależnych od działu HR proces rekrutacji się przedłuża (czasami powodem jest na przykład nieobecność jednej z osób będącej w zespole oceniającym kandydatów, czasami są to kwestie finansowe). W takiej sytuacji będziesz wiedział, że firma nie jest niezainteresowana Twoją kandydaturą, tylko po prostu kwestie organizacyjne powodują, że cały proces trwa dłużej. Natomiast jeśli nie zostałeś zaproszony na rozmowę z innego powodu będziesz miał okazję dopytać o szczegóły, a tym samym uzyskasz cenną informację, co powinieneś poprawić w swoim CV lub nad rozwojem jakich kompetencji powinieneś popracować.

Okiem rekrutera

Część kandydatów decyduje się na przesłanie ponownie swojej aplikacji, ponieważ wychodzą z założenia, że brak odzewu ze strony firmy oznacza, że ich CV utknęło gdzieś w systemie rekrutacyjnym lub jakiś zbieg okoliczności spowodował, że ich dokumenty nie zostały zauważone. Tymczasem praktyka biznesowa jest taka, że każdej aplikacji, która spełnia wymagania konieczne rekruter poświęca chociaż chwilę uwagi. Jeśli nie zdecyduje się na zaproszenia kandydata na rozmowę to najczęściej w dalszej części CV nie zobaczył tego, co uznał za kluczowe lub przeczytał coś, co go zniechęciło. Dlatego też polecam wszystkim poszukującym pracy, aby przede wszystkim spojrzeli krytycznie w swoje dokumenty aplikacyjne i zestawili je z ogłoszeniem o pracę. Czy na pewno Twoja aplikacja wygląda atrakcyjnie? Może warto popracować nad jej wyglądem? Zaznacz to, co z punktu widzenia zamieszczonej oferty pracy jest szczególnie istotne. Usuń to, co może rozpraszać uwagę osoby czytającej aplikację.

„Kandydat desperat”

Prowadząc procesy rekrutacyjne na najróżniejsze stanowiska pracy, dla małych i średnich firm, spotykam się czasami z pojawiającymi się aplikacjami od tych samych kandydatów. Aplikują na najróżniejsze stanowiska pracy niezależnie od tego, czy spełniają którekolwiek z wymagań, czy też nie. Niestety łatwo ich zapamiętać, ponieważ kandydaci Ci najczęściej wysyłają swoje aplikacje kilkukrotnie. Pamiętaj, że nie ilość przesłanych aplikacji, a jakość zawartych w niej informacji jest Twoją szansą na znalezienie nowej pracy.

A jeśli oferta pracy pojawia się ponownie?

Zdarza się, że po jakimś czasie widzisz ponownie ofertę pracy, na którą aplikowałeś. Może się tak zdarzyć z kilku powodów. Oczywiście pierwszy, który przychodzi na myśl to taki, że osoba zatrudniona nie przeszła pomyślnie okresu próbnego. To możliwe, ale równie dobrze może być to wynik rozbudowywania zespołu lub awansu jednego z pracowników. Nie licz jednak na to, że dział HR „odkopie” Twoją aplikację i w ten sposób skontaktuje się z Tobą. Zaostrzające się przepisy odnośnie ochrony danych osobowych nie pozwalają rekruterom na takie działania. Jeśli więc po jakimś czasie oferta pracy pojawia się ponownie oznacza to, że zaczynamy grę od nowa. Wówczas sprawdź dokładnie Twoje CV (uaktualnij dane, jeśli jest taka konieczność) i zaaplikuj. To, że nie udało się poprzednim razem nie oznacza, że i tym razem nie masz szans.

Nie czekaj, działaj

Znalezienie pracy marzeń to dla wielu z nas jeden z ważniejszych celów w życiu. Szczególnie na początku swojej kariery zawodowej o tę posadę trzeba stanąć w długiej kolejce oczekujących. Dlatego też, zamiast po raz piąty wysyłać CV i mając w myślach: „na pewno znajdzie się ktoś bardziej doświadczony, lepiej wykształcony itp.” zastanów się, czy możesz zrobić coś innego, by dać się poznać swojemu wymarzonemu pracodawcy. Może firma praktykuje programy poleceń, a Ty znasz kogoś, kto w niej pracuje i mógłby Cię zarekomendować. To bardzo dobra i coraz popularniejsza droga zdobycia pracy. A może firma organizuje drzwi otwarte lub programy stażowe? Rozważ, czy nie jest to droga dzięki której mógłbyś zdobyć wymarzoną posadę.

Każdy proces rekrutacji jest grą. Każdy chce wygrać. Firma chce pozyskać idealnego kandydata, a każda z aplikujących osób liczy na to, że być może to właśnie ona będzie tą najlepszą. W tej grze warto zwiększać swoje szanse na sukces. Jeśli więc wahasz się, czy spróbować jeszcze raz, to pamiętaj, że zmiana pracy zawsze zaczyna się od tej pierwszej ważnej decyzji – wysłać swoje CV czy nie? Jeśli więc jesteś gotowy na tę zmianę… działaj!

autorka: Karolina Krzyżaniak, tekst aktualizowany w lipcu 2022 r.

Szukasz pracy? Zerknij na oferty pracy na Goldenline. Po inspiracje zapraszamy także do naszych bezpłatnych e-booków Mistrzowskie rekrutacje i Wygraj rekrutację.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.