Po czym poznać, że czas na urlop

„Potrzebuję wolnego!” – pewnie nieraz te słowa przemknęły przez Twoje myśli. Solidny odpoczynek jest tak samo ważny jak dobrze wykonana praca. Wielu z nas ignoruje jednak tę potrzebę, dopóki nie jest za późno – a to niestety powoduje, że wpędzamy się w różnego rodzaju choroby, w tym depresję, czy wypalamy się zawodowo.

Wakacje mogą być pomocne na wiele sposobów. Pozwalają nabrać nowej perspektywy, odpuścić pewne sprawy, wzmocnić więzi lub trochę zwolnić. Dlatego jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy to czas na urlop – przeczytaj ten tekst. Jeśli poniższe objawy dotyczą właśnie Ciebie – najwyższy czas na to, by porozmawiać z szefem, spakować się i ruszyć w drogę.

8 sygnałów, że czas na urlop:

1. Odczuwasz zmęczenie

Tak, każdy z nas czuje się czasem zmęczony, tak po prostu. Ale jeśli nie jesteś w stanie przypomnieć sobie, kiedy ostatnio nie czułeś/aś zmęczenia, warto być czujnym. Wolniej się poruszasz, potrzebujesz więcej niż zwykle czasu na wykonanie pewnych czynności, czujesz, jakby cała energia z Ciebie uchodziła? To powinno wzmóc Twoją czujność. Szczególnie, że fizyczne zmęczenie bardzo szybko przekłada się na to psychiczne i powoduje, że sama perspektywa wstania z łóżka i rozpoczęcia nowego dnia wydaje się przerażająca.

2. Nie dbasz o siebie

Zmęczenie i stres to idealne podłoże do kształtowania się złych nawyków. Jesz szybkie, niezdrowe jedzenie, pijesz więcej alkoholu lub ratujesz się kawą, żeby funkcjonować? To może być kolejny znak.

3. Telefon jest dla Ciebie źródłem stresu

Telefony mogą bardzo ułatwiać nam życie, pozwalają pracować, załatwiać pewne sprawy lub po prostu być w kontakcie z naszymi bliskimi. Jeśli jednak na widok lub dźwięk swojego telefonu zaczynasz odczuwać stres i podenerwowanie, zdecydowanie coś jest nie tak.

4. Jesteś negatywnie nastawiony

Zazwyczaj tryskasz energią i optymizmem, ale teraz coś się zmieniło. Mnóstwo w Tobie frustracji, cynizmu, wciąż masz zły humor. Twoje relacje z ludźmi uległy pogorszeniu. Brzmi znajomo?

5. Nie możesz się skupić

Gdy brak Ci energii, Twoja produktywność znacznie spadła albo wręcz znika. Ważne rzeczy do zrobienia wciąż wylatują Ci z pamięci, nie potrafisz skupić się na niczym dłużej niż kilka minut? Odpoczynek pozwoli Ci wrócić do formy.

6. Nie możesz spać

Lista zaległych rzeczy do zrobienia jest w stanie spędzać sen z powiek. Brak snu to zaś jedna z tych rzeczy, która ma wpływ na prawie każdy obszar naszego życia – na zdrowie, na pracę, na nasz wygląd zewnętrzny. Brak snu, nawet gdy jesteś bardzo zmęczony, może być wyjątkowo wyniszczający dla organizmu.

7. Gdzie się podziały moje ambicje?

Jeszcze kilka miesięcy temu marzyłeś o awansie bądź chciałeś zmienić pracę na lepszą, a teraz straciłeś ducha walki. To wpędza Cię w rutynę, która sprawia, że przestajesz znajdować jakąkolwiek radość bądź sens w tym, co robisz – a to nie sprzyja Twojej karierze. Znajdź czas na to, by na nowo przemyśleć swoje cele.

8. Dobra zabawa? A co to?

Dotąd byłeś duszą towarzystwa i entuzjastą każdego spotkania w gronie znajomych, a teraz nie potrafisz się rozluźnić i wszyscy zarzucają Ci bycie „sztywniakiem?” Kiedy bierzesz wszystko zbyt poważnie, tracisz umiejętność cieszenia się i podchodzenia do różnych spraw z humorem. Dlatego tak ważne jest, by na nowo obudzić swoje wewnętrzne dziecko i trochę odpuścić.

Jeśli chociaż jeden z powyższych punktów sprawił, że w głowie zapaliło Ci się czerwone światełko, nie czekaj. Nie tylko uchronisz się przed problemami zdrowotnymi, ale także możesz zyskać świetne wakacje.

Pamiętaj, że nawet 1-2 dni wypoczynku mogą okazać się zbawienne. Nie lekceważ żadnych objawów i słuchaj siebie. Praca ma być dla Ciebie źródłem radości i spełnienia, a nie zmartwienia i chorób.

Zainspiruj się razem z e-bookami od Centrum Kariery Goldenline: Karierowy Re:start, dobre CV i Zwyciężaj w rekrutacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.