Pierwszy dzień w nowej pracy – poradnik

Jesteś w trakcie zmiany pracy? A może udało Ci się już zdobyć wymarzoną posadę i przygotowujesz się do pierwszego dnia wśród nowych współpracowników? Zebraliśmy pomocne wskazówki, które pomogą Ci lepiej przygotować się do pierwszego dnia w nowej pracy

Pierwszy dzień w pracy – jak go przetrwać?

Nowa praca bywa stresująca, zwłaszcza pierwszego dnia. Wir przygotowań, niepewność związana z zaaklimatyzowaniem się z nowym miejscem czy po prostu ciekawość przed tym co nadchodzi w naszym życiu zawodowym, sprawia, że wiele osób boi się pierwszego dnia w pracy.

Jak przygotować się do debiutu na nowym stanowisku? Mimo towarzyszącego stresu należy pamiętać, że skoro zostaliśmy wybrani spośród grona innych kandydatów i wygraliśmy proces rekrutacyjny, to ta posada po prostu się nam należy i na pewno damy sobie radę na nowym stanowisku. Z takim podejściem dużo łatwiej będzie wdrożyć się w nowe obowiązki służbowe i z powodzeniem zacząć nowy rozdział w swojej karierze zawodowej.

Nowa praca – nowi znajomi

Mimo wielu znaków zapytania i wątpliwości związanych z nową posadą warto skupić się na pozytywnych aspektach zmiany zatrudnienia. Skoro podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu nowego rozdziału w życiu zawodowym, to najprawdopodobniej oczekiwaliśmy zmian na lepsze. Nowa praca wiąże się z kolejnymi wyzwaniami, nie tylko na polu zawodowym. Nowy szef i współpracownicy to szansa na zawarcie długoletnich znajomości, a nawet udanych przyjaźni. Dlatego nawiązywanie pozytywnych kontaktów warto zacząć już pierwszego dnia. Nie pozwól, aby strach pokrzyżował Twoje plany i śmiało wkrocz w nową organizację.

Pierwsze wrażenie robi się raz

Dobre relacje z kolegami i koleżankami w pracy gwarantują lepszą atmosferę w firmie. Jak nawiązać kontakt z nowo poznanymi osobami z biura? Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego bardzo ważne jest, aby pierwszego dnia w nowej pracy dać się poznać z jak najlepszej strony. Oto kilka wskazówek, które pomagają w nawiązywaniu kontaktu ze współpracownikami:

 • Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś
 • Bądź serdeczny w stosunku do każdego pracownika, niezależnie od zajmowanego szczebla
 • Pamiętaj o kulturze osobistej
 • Przedstaw się i opowiedz kilka zdań o sobie
 • Nie przechwalaj się
 • Uśmiechnij się 😊

Pierwszego dnia w nowej firmie zapewne czeka Cię onboarding, podczas którego rekruter wprowadzi Cię w szeregi organizacji i zadba o Twój komfort. Pamiętaj, że w nowej pracy nie jesteś sam i zawsze możesz liczyć na wsparcie HR-owca czy Hiring Managera. W końcu w dobrze zarządzanej firmie, pracownikom, tak samo jak Tobie, zależy na udanej prezentacji i zrobieniu dobrego wrażenia.

Pierwszy dzień w pracy – o czym pamiętać?

Mimo że debiut na nowym stanowisku to wielki dzień, należy pamiętać o kilku kwestiach, które z powodu towarzyszących nam emocji, mogą zejść na dalszy plan. O co konkretnie chodzi? Przedstawiamy listę rzeczy, o których należy pamiętać podczas przygotowań do pierwszego dnia w nowej pracy:

 • Zjedz pożywne śniadanie
 • Przygotuj posiłek do pracy
 • Zaplanuj trasę do biura
 • Pamiętaj o niezbędnych dokumentach
 • Nie spóźnij się
 • Pozyskaj informacje na temat firmy, w której zaczynasz pracować

To bardzo ważne, aby pamiętać o tych kilku kwestiach, dzięki którym podczas debiutu w nowej firmie będzie można poczuć się swobodniej.

Po pierwszym dniu w pracy… będą kolejne

Pierwszy dzień w szeregach nowej organizacji to emocjonujące przeżycie dla świeżo zatrudnionych pracowników. Kolejną istotną radą, która pomoże zestresowanym debiutantom, jest zadawanie pytań i słuchanie innych. Pamiętaj, żeby od razu pytać o kwestie, które nie są dla Ciebie jasne podczas wdrożenia na stanowisko. Kto pyta, nie błądzi, a przecież lepiej od razu poznać odpowiedzi na nurtujące pytania i zacząć pracować bez żadnych znaków zapytania w swojej głowie.

Pierwszy dzień w nowej pracy to początek nowej przygody zawodowej, nowych znajomości i wielu wyzwań, warto jednak tego dnia nie być zbyt natarczywym i nie starać się „za bardzo”. Natomiast w przypadku niepowodzeń podczas debiutu w firmie czy małych wpadek pamiętaj, że to tylko jeden dzień w organizacji, w której spędzisz znacznie więcej czasu. Daj sobie szansę i nie pozwól by stres, przejął nad Tobą kontrolę.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!