Pierwsze dni w nowej pracy…

Jakość naszych relacji ze współpracownikami często zależy od tego, w jaki sposób zaczniemy ją budować. Dlatego też dziś podpowiem Wam, co zrobić, aby wejście do nowego zespołu zaowocowało współpracą i dobrymi relacjami.

  1. Po pierwsze – uśmiech

Wiem, że to banał, ale naprawdę uśmiech otwiera niejedne drzwi… i serca. Nawet jeśli się boisz, albo jesteś niepewny postaraj się uśmiechnąć. Jeśli nie do ludzi, którzy Cię otaczają to chociażby do samego siebie. To pomaga rozładować napięcie, a twój organizm odczyta uśmiech jako sygnał komfortu i zadowolenia. Przy okazji pokażesz, że jesteś pozytywnie nastawiony do ludzi i czekających na ciebie zadań. Przecież nikt nie lubi pracować z gburem, czy osobą, która swoją miną przestraszyłaby nawet samego prezesa.

  1. Opowiedz coś o sobie

Mimo, że przychodzimy do pracy, aby realizować konkretne zadania to jednak lubimy ze swoimi współpracownikami dzielić się również odrobiną prywatności.  Spędzamy w pracy dużo czasu i naturalnym jest, że z przekroczeniem firmowych drzwi nie zostawiamy całego życia prywatnego na zewnątrz. Dlatego też nie uciekaj od pytań związanych z twoim życiem poza biurem. Oczywiście nie o wszystkim musisz opowiadać od razu, ale informacja na temat hobby, ulubionego zwierzaka, czy formy spędzania wolnego czasu na pewno pomoże Ci w znalezieniu w zespole ludzi, z którymi będziesz mógł porozmawiać nie tylko na tematy zawodowe. Dzięki temu szybciej staniesz się częścią grupy, a nie „nowym”, który dopiero aspiruje do dołączenia do zespołu.

  1. Okres próbny – pokaż się!

Pamiętaj, że trzy miesiące okresu próbnego to czas, w którym twój przełożony musi podjąć decyzję co do twojej przyszłości w firmie. Warto zatem potraktować ten czas, jak moment, w którym zmotywujesz się do tego, by pokazać, że warto mieć cię w swoim zespole. Podejmuj inicjatywę, zgłaszaj pomysły, wspomagaj kolegów w ich pracy. Wszyscy wiedzą, że dopiero się wdrażasz, ale nic tak nie drażni współpracowników i przełożonych jak bierna postawa. Jeśli ktoś czegoś nie potrafi i nawet nie stara się nauczyć, to ciężko na takiej podstawie zbudować dobrą relację w zespole.

  1. Pytaj

Czasami obserwuję wśród „nowych” pracowników obawę przed zadawaniem pytań. Tymczasem pierwsze tygodnie w firmie to najlepszy czas na wyjaśnienie tego, co nie jest dla ciebie jasne. Jeśli będziesz z tym zwlekał, potem może już być za późno, ponieważ wszyscy uznają, że „powinieneś już wiedzieć”.  Dlatego też stawiaj pytania i proś o wyjaśnienie tego, co jest dla ciebie niezrozumiałe.

  1. Notuj

W pierwszych dniach pracy nie ma nic cenniejszego niż mały zeszyt, w którym będziesz mógł zanotować wszystko to, co uznasz za ważne. Co prawda wiele firm przygotowuje „pakiety informacyjne” dla nowych pracowników, ale własny notes jest niezawodny. Szczególnie w czasie wdrożenia bezpośrednio na stanowisko pracy, kiedy to będziesz otrzymywać szczegółowe informacje dotyczące obowiązujących w firmie zasad, terminów, nazwisk klientów czy numerów do kontrahentów. Warto, aby wszystkie te informacje znalazły się w jednym miejscu.  Jeśli pracujesz na specjalistycznym systemie warto w takim notesie zapisać sobie, jak się po takim systemie poruszać. Podczas szkolenia zapisz sobie dokładnie krok po kroku, co należy zrobić. Będziesz miał ściągę, a Twoim nowi koledzy mogą być zaskoczeni, że tak dobrze sobie radzisz z nowymi zadaniami.  Czasami widzę,  jak „starsi koledzy” w firmie przynoszą swoim nowym kolegom swoje notatniki z pierwszych dni pracy, bo wiedzą, że są one nieocenione.

Samo wygranie procesu rekrutacji to sukces. Dobrze, żeby za tym osiągnięciem przyszła również satysfakcja z owocnej współpracy.  Pamiętaj, że dobry pracownik to nie tylko taki, który realizuje zadania, ale to również taki, z którym inni chcą współpracować.

Szukasz inspiracji do rozwoju? Zajrzyj do naszych e-booków Karierowy re:start, Mistrzowskie rekrutacje i Zadbaj o swoje CV. Ciekawe propozycje zatrudnienia – zajrzyj na Oferty Pracy na Goldenline.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.