Odkryj swój talent

Można być utalentowanym muzykiem lub maklerem. Można mieć talent do gotowania lub zarządzania. Można być też totalnym beztalenciem, co niezależnie od dziedziny, nie jest cechą pożądaną. Wokół nas powstają co chwilę nowe „talent show”, a po biznesowych ścieżkach krążą łowcy talentów. Czym jest zatem talent?

Talent jest cechą wrodzoną. Jest niczym ukryty kod DNA, który uaktywnia się w specyficznych warunkach. Talentu ani nie wykształcimy, ani nie nabędziemy. Nie nauczymy się mieć talent, ale też odkrytego talentu się nie pozbędziemy.

Jak go szukać i odkrywać? Pewien człowiek idąc do filharmonii zgubił drogę. Na pytanie skierowane do przechodnia: „Przepraszam, jak dostanę się do filharmonii?” usłyszał prostą i zaskakującą odpowiedź: „Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć”. Ta lekka anegdota to nawiązanie do tego, jak odnajdować swoje talenty.

W życiu towarzyszy nam wiele ograniczeń, które nabywamy na drodze wychowania, bycia w takim, a nie innym środowisku, zasłuchiwania przeróżnych zasad i przesądów. Przełamanie ich otwiera przed nami wiele par drzwi do dotychczas nieznanych obszarów życia: nowe hobby, rzeczy których baliśmy się zrobić, poznawanie ludzi, którzy nas nie przekonują, praca w obcej nam branży, zajęcie, którego ogólnie się wstydzimy lub boimy.

Talent jest wyzwalany podczas tych aktywności, które wymagają od nas ogromnego zaangażowania, skupienia, wytrwałości i prezentowania wszystkich najlepszych naszych cech w maksymalnym nasileniu. Talent uruchamia się też samoczynnie, kiedy działamy swobodnie, z własnej woli, nieograniczeni niczym i nikim.

Przypatrz się sobie. Co sprawia Ci przyjemność? Co robisz  z „natchnieniem”? Co nie sprawia Ci trudności i czerpiesz z tego radość? Co Cię nakręca i angażuje Twoje najlepsze umiejętności? Już wiesz? Ponazywaj te rzeczy. Nadaj im nazwy – takie jakie uznasz za stosowne. Znajdź miejsce, gdzie możesz to robić i pomyśl, gdzie możesz wykorzystać te niecodzienne czasami umiejętności.

Al Pacino powiedział kiedyś  „Wyzwanie to rola trudna. Zagranie wielkiej roli to raczej szansa. To dar, móc zagrać rolę, w której talent ma szansę się objawić.”

Szukaj, póki nie znajdziesz swojego miejsca. Nie zatrzymuj się na pierwszym lepszym przystanku zawodowych i poza biznesowych podróży.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.