Przejdź do działania!

Zacznę czytać. Od przyszłego tygodnia. Może nawet książkę na tydzień. A co! Tylko jak się za to zabrać? Jak skutecznie się zmotywować?

Takie schemat działań można obserwować dookoła nas. Ba! Nawet w nas samych. Tylko kto się do tego sam przed sobą przyzna? Warto sobie stawiać cele. Celom poświęca się wiele szkoleń. O celach wszyscy wszystko wiedzą… i pewnie dlatego nikt ich potem nie ma ochoty realizować. Co jest powodem? Najczęściej, tak to widzę po moich doświadczeniach i obserwacjach, brakiem realizacji celów jest brak w tym celu celu.

Brzmi znajomo, jak słynna zawartość cukru w cukrze, ale tak jest. Stawiamy sobie cele odrealnione, nie mające związku z rzeczywistością. Stawiamy je na dużym poziomie ogólności, bez żadnych określonych punktów, które świadczyłyby o ich wykonaniu lub nie. Przede wszystkim okraszamy cele sformułowaniami: „niebawem”, „zaraz”, „w tym miesiącu” itd. – a więc tak naprawdę kiedy?

Formuła SMART ma znaczenie. To niejako przewodnik ku temu, byśmy to, co sobie wyznaczamy rozumieli i mieli przed tym pewien respekt. Pośród narzędzi coachingu istnieje jedno narzędzie, które skutecznie określa cel za pomocą mniejszych porcji. To tzw. Plan Akcji. Każdy cel, każde działanie można rozpisać na szczegółowe czynności, pojedyncze elementy związane z konkretnym miejscem i czasem. Zanim wyjdę z domu muszę zadzwonić po taksówkę. Zanim zadzwonię, muszę się ubrać. Zanim ubiorę muszę wyprasować koszulę i spodnie. Zanim wyprasuję, muszę się ruszyć z kanapy. Plan? Wstać, wyprasować, ubrać się, zadzwonić po taksówkę i w drogę. 

To prosty plan. W bardziej złożonych, rozciągniętych w czasie projektach istotne jest nadawanie konkretnych dat, a nawet godzin wykonania poszczególnych elementów.

Warto być reżyserem i montażystą swojego życia. Planowanie minuty po minucie może wydawać się absurdem jednak ma to swoją ukrytą funkcję – uczy i wyrabia dobre nawyki. Ponadto, pomyśl jak się będziesz czuł, kiedy zobaczysz wynik swoich założeń i dążeń. Stań w tym czasie i świecie, gdzie ten cel jest już zrealizowany – to działa na wyobraźnię i uzmysławia momentami jak ważne jest posiadanie odpowiedniej determinacji do wykonania tego co sobie postanowimy.

Planuj, oglądaj swoje dokonania, świętuj swoje małe sukcesy. Idź do przodu, bo każda nawet najdalsza podróż musi zacząć się od pierwszego, mniejszego kroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.