Oceń pracodawcę w GoldenLine

Jedną z najpopularniejszych funkcjonalności GoldenLine jest możliwość wystawienia oceny aktualnemu lub byłemu pracodawcy. Codziennie napływa kilkadziesiąt ocen, zaś gdy przypominamy użytkownikom o tej możliwości.

Zanim ocena pojawi się na Profilu Pracodawcy musi przejść moderację. Wiele opinii przechodzi ją pomyślnie, jednak część z nich jesteśmy zmuszeni odsyłać do poprawy. Otrzymujemy liczne pytania, dlaczego ocena nie została zamieszczona.

Poniżej przedstawiamy 5 wskazówek, jak sformułować ocenę, by była dopuszczona do publikacji:

1. Ocena nie może być agresywna. Doskonale rozumiemy, że zdarzają się konflikty – także między pracodawcą a pracownikiem. Choć stanowią one (na szczęście) margines, takie sytuacje burzą krew, szarpią nerwy i sprawiają, że oceniając firmę, w której niegdyś pracowaliśmy, mamy ochotę w kreatywny sposób użyć całego znanego nam repertuaru obelg, a może nawet wymyślić kilka nowych. W takiej sytuacji warto usiąść spokojnie, wziąć głębszy oddech, w razie potrzeby – zrobić sobie herbatę lub inny, kojący nerwy, napój i swoje zarzuty sformułować rzeczowo, merytorycznie i przede wszystkim kulturalnie. Dopuszczamy krytykę – gdybyśmy tego nie robili, oceny zwyczajnie nie byłyby wiarygodne – jednak nie można przekraczać granic wyznaczanych przez zwykłą ludzką kulturę. Wystrzegajmy się także ironizowania – co prawda wielu z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że sarkazm jest bronią ludzi inteligentnych, jednak tu nie ma na niego miejsca. Bądźmy kulturalni i rzeczowi.

2. Ocena nie może zawierać ataków personalnych. Jeśli krytykujemy – wystrzegajmy się wycieczek ad personam. Niedopuszczalne są zwroty typu „nieprofesjonalna kadra managerska”, „niekulturalny szef”, „za rządów pana X. firma zaczęła podupadać” itp. Stawiając zarzuty konkretnej osobie czy grupie osób (nawet bez wymieniania ich z imienia i nazwiska) możemy być pewni, że ocena zostanie zwrócona do poprawy.

3. Ocena musi zawierać minimum jeden plus. Jest to warunek konieczny do pozytywnego przejścia moderacji. Wierzymy, że każda firma – nawet ta, w której pracę, z takich czy innych powodów, wspominamy nie najlepiej – ma swoje pozytywy. Należy przy tym pamiętać, że plus musi być merytoryczny i odnosić się do pracy jako takiej. Może być nawet drobny, ważne, by był.

4. Ocena nie może zawierać zarzutów dotyczących łamania prawa pracy, o ile nie ma w danej sprawie prawomocnego wyroku sądu pracy. Zgoda, ten punkt może zdawać się kontrowersyjny. Warto jednak pamiętać, że nie jesteśmy sądem pracy i zwyczajnie nie mamy możliwości weryfikacji takich zarzutów. Publikując je narażamy się na konsekwencje.

5. Ocena nie może zawierać błędów ortograficznych. Każdemu z nas może przytrafić się literówka, jednak warto dokładać starań, by nasze wypowiedzi wyglądały profesjonalnie. W ten sposób stają się też bardziej wiarygodne. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią wam formułowanie ocen w sposób, który pozwoli nam zamieścić je na Profilach Pracodawców.

Do dzieła zatem – pamiętajcie tylko o tych kilku prostych podpowiedziach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.