O czym rozmawiać ze współpracownikami? Small talk w pracy

Tematy do rozmowy w pracy mogą dotyczyć różnych obszarów zainteresowań, a wspólne pasje często jednoczą współpracowników. Nie wiesz, o czym rozmawiać podczas przerwy na kawę w pracy? Przygotowaliśmy kilka ciekawych tematów do konwersacji z kolegami i koleżankami zza biurka

Small talk w pracy

W pracy spędzamy średnio osiem godzin dziennie, dlatego warto zadbać o to, by przestrzeń, w której funkcjonujemy przez większość dnia, była dla nas komfortowa. Aby tak było, warto dbać o relacje z otaczającymi nas ludźmi i budować odpowiednie stosunki ze współpracownikami. Serdeczne powitanie, wspólna rozmowa przy kawie czy wymienienie paru zdań przy biurku zbliżają osoby zatrudnione w jednej firmie i pozytywnie wpływają na atmosferę w całej organizacji.

Nawiązywanie kontaktów ze współpracownikami

Przeglądając oferty pracy, często widzimy zapewnienia o zgranym zespole pracowników, którzy uwielbiają ze sobą rozmawiać. Jak jest w rzeczywistości? O ile ekstrawertycy nie mają problemu z nawiązywaniem kontaktów, to introwertycy czy nowo zatrudnione osoby w firmie mogą mieć problem z zainicjowaniem kontaktu i nawiązaniem dialogu z innymi członkami organizacji. W związku z tym zebraliśmy kilka uniwersalnych tematów do konwersacji ze współpracownikami.

O czym rozmawiać ze współpracownikami?

Pracując w jednym miejscu z innymi ludźmi, warto być otwartym i dbać o dobre relacje. Dla wielu pracowników zainicjowanie krótkiej pogawędki bywa stresujące. Small talk podczas przerwy na kawę, wyjściu na papierosa czy wspólnym przejeździe windą sprawia, że możemy na chwilę zapomnieć o obowiązkach służbowych i zregenerować mózg do dalszego działa.

Jakich tematów unikać podczas rozmowy w pracy?

O czym rozmawiać ze współpracownikami? Wiele osób wybiera wieczne narzekanie na szefa, plotki o innych pracownikach czy ogólną krytykę firmy. Chcesz wzbudzać zaufanie i sympatię wśród innych? Lepiej unikaj takich tematów i skup swoją uwagę podczas rozmowy na pozytywnych aspektach.

One of young designers or tailors talking to her colleague while working over new collection

Tematy do rozmowy w pracy – lista

Podczas rozmowy z kolegą lub koleżanką zza biurka tylko przytakujesz, odpowiadasz krótkimi zdaniami i nie zadajesz pytań? Twoja bierna postawa podczas konwersacji sprawia, że współrozmówca nie czuje się komfortowo, a rozmowa, która mogła przerodzić się w ciekawą dyskusję zazwyczaj szybko się kończy. Chcesz przezwyciężyć lęk i zacząć otwarcie rozmawiać ze współpracownikami? Posłuż się przykładowymi tematami small talku i zostań mistrzem konwersacji w firmie

Hobby i pasje

Słyszałeś, że koleżanka zza biurka uwielbia rysować? A może na ostatnim firmowym karaoke ktoś popisał się niesamowitymi zdolnościami wokalnymi lub kolega zza biurka wciąż opowiada o rajdach terenowych, w którym uczestniczy w weekendy? Pasji jest mnóstwo, a to daje wiele tematów do small talku. Rozmowa o hobby otwiera bramy do długiej konwersacji, a jeżeli okaże się, że nasz współrozmówca ma podobne zainteresowania do naszych, tym większa szansa na nawiązanie pozytywnych relacji w firmie.

Sztuka

Ulubiony film, obejrzany niedawno serial czy wystawa, która zrobiła na tobie wielkie wrażenie to świetne tematy do rozmowy w pracy. Nie bój się polecać współpracownikom ciekawych odkryć ze świata sztuki i śmiało rozmawiaj o rzeczach, które wzbudziły twój zachwyt.

Podróże

Koleżanka z pracy wróciła niedawno z urlopu wypoczynkowego lub jest w trakcie planowania wakacji? To świetna okazja, aby porozmawiać o podróżach i wymienić się wrażeniami na temat różnych zakątków Polski i świata.

Moda

Trendy modowe czy nowinki ze świata show biznesu to luźne tematy do rozmów, które mogą przerodzić się w ciekawą dyskusję podczas wspólnej przerwy w pracy. Jeżeli interesujesz się tymi obszarami, to warto o nich wspomnieć podczas krótkiej rozmowy.

Wydarzenia kulturowe

Koncert znanej kapeli w mieście? Premiera długo oczekiwanego filmu w pobliskim kinie? Jeżeli sądzisz, że jakieś wydarzenie kulturowe wzbudzi zainteresowanie współpracowników, to powiedz im kiedy i gdzie się odbędzie. Być może to okaże się świetną okazją do wspólnego wyjścia na integrację.

Sport

Liga Mistrzów, skoki narciarskie, siatkówka czy Ekstraklasa to tylko niektóre z morza sportowych tematów do rozmowy. Oczywiście, nie każdy interesuje się sportem, jednak dla osób, które na bieżąco śledzą rywalizacje w różnych dyscyplinach, na pewno będzie to ciekawy temat do rozmowy.

Rozmowa kluczem do udanych relacji w firmie

O tym, że warto rozmawiać, wiadomo nie od dzisiaj. Wspólna konwersacja w przerwie od pracy pomaga zregenerować umysł i poprawia atmosferę w firmie. Tematy do rozmowy mogą być różne, nie wszystkie będą idealnie pasować do współrozmówcy, bowiem każdy człowiek jest inny i interesuje się różnymi rzeczami. Serdeczny dialog, kultura wypowiedzi i wzajemne słuchanie to klucz do udanej konwersacji ze współpracownikami. Buduj pozytywne relacje w firmie i nie bój się rozmawiać.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery