O co zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Szukasz nowej pracy? A może jesteś właśnie w trakcie rekrutacji i zastanawiasz się, jakie pytanie zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Warto przygotować się do spotkania z rekruterem i profesjonalnie podejść do rozmowy o pracę

Rozmowa kwalifikacyjna – jakie pytania zadać?

Rozmowa kwalifikacyjna to często być albo nie być dla kandydata, który znalazł idealną ofertę pracy i stara się o zatrudnienie na danym stanowisku. Spotkanie z rekruterem bywa stresujące, jednak odpowiednie przygotowanie może sprawić, że poczujemy się pewniej podczas rozmowy o pracę.

Mimo że podczas spotkania to głównie rekruter zadaje pytania, warto zastanowić się, o co możemy zapytać, kiedy będziemy dopuszczeni do głosu. Wysokość wynagrodzenia, etapy rekrutacji, inni kandydaci – co warto wiedzieć i o co zapytać podczas rozmowy o pracę? Przygotowaliśmy krótki poradnik

O co warto zapytać rekrutera?

Przebieg rozmowy rekrutacyjnej często zależy od konkretnego stanowiska, wybranej branży czy specyfiki firmy. Bez względu na to, o jaką posadę walczymy, podczas rozmowy o pracę z ust rekrutera pada zdanie: czy masz jakieś pytania? Zestresowany kandydat często boi się wyjść z inicjatywą i krótko odpowiada, że nie, mimo że interesuje go kilka kwestii, o które po prostu – boi się zapytać. Jakie pytania warto zadać podczas rozmowy o pracę? Zobacz nasze propozycje:

  • Ile będzie trwał proces rekrutacyjny?
  • Kiedy mogę spodziewać się feedbacku?
  • Jakie są kolejne kroki rekrutacji?
  • Ile osób jest zatrudnionych w dziale, do którego dołączę?
  • Jakie są możliwości rozwoju w firmie?
  • Co Was wyróżnia spośród innych organizacji?

Oczywiście, aby odpowiednio sformułować pytanie należy dokładnie słuchać rekrutera. W sytuacji, w której podczas rozmowy opisane zostały kroki rekrutacji i określono czas jej trwania, nie należy pytać o to, co już zostało powiedziane.

Pytania dotyczące wynagrodzenia podczas rozmowy o pracę

Wysokość wynagrodzenia to ważny punkt podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W idealnym ogłoszeniu o pracę powinny znaleźć się widełki dotyczące gwarantowanej pensji. Czasami jednak podczas wstępnych etapów rekrutacji brak takiej informacji ze strony pracodawcy. To właśnie na rozmowie o pracę rekruter pyta kandydata o preferowane zarobki.

Co jeżeli podczas spotkania nie padnie takie pytanie z ust rekrutera? Wtedy kandydat jak najbardziej może o to zapytać i zdecydować czy jest zainteresowany dalszym postępem rekrutacyjnym. Jeżeli natomiast w ofercie pracy znajduje się informacja o systemie premiowymi, to warto zadać pytanie dotyczące warunków jej przyznawania.

Jakie pytania zadać podczas rozmowy o pracę?

Tobie zależy na stanowisku, a rekruterowi na znalezieniu odpowiedniego kandydata. Obie strony chcą, aby dana rozmowa wypadła jak najlepiej. Pamiętaj o tym podczas przygotowywania się do spotkania z potencjalnym pracodawcą i nie pozwól, by stres pokrzyżował twoje plany względem zatrudnienia.

Kto pyta, nie błądzi – a przygotowanie kwestii, o które chcesz zapytać podczas rozmowy z rekruterem sprawia, że wypadasz na osobę, której zależy na danej pracy. Bierna postawa może zostać źle odebrana. Masz szansę zadać pytania i nurtują cię pewne kwestie, które nie zostały przedstawione przez rekrutera? Śmiało pytaj!

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery