Na co młodzi Polacy wydają swoje pensje?

Młodzi Polacy zwykle jeszcze nie posiadają zbyt dużych oszczędności czy dochodów, dlatego w większości kontrolują swoje wydatki. Z badania przeprowadzonego przez platformę MAM wynika, że aż 91 proc. z nich planuje przynajmniej połowę zakupów, a 88 proc. czasem udaje się coś odłożyć. Na co oszczędzają i dlaczego powoli zyskują miano pokolenia najbardziej zaradnego finansowo?

Polacy w wieku 18-24 lat przede wszystkim odkładają na zakup samochodu. To cel, który postawiło przed sobą 61 proc. respondentów. Wyjazd na wakacje (7 proc.), kupno sprzętu AGD/RTV (6 proc.) czy inwestowanie w rozwój osobisty (8 proc.) nie mają dla nich aż takie znaczenia.

Przyczyn, dla których dla młodych ludzi tak ważne jest posiadanie własnego auta można doszukiwać się w chęci zaprzestania współdzielenia samochodu z rodzicami, posiadania czegoś własnego i postawienia pierwszego samodzielnego kroku w dorosłość. Samochód jest jednocześnie pewnego rodzaju symbolem świadczącym o samodzielności, dojrzałości i statusie społecznym.

Jednocześnie część młodych korzysta ze wsparcia finansowego rodziców, którzy np. dokładają im się do opłat za mieszkanie czy studia. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, których nie muszą wydawać na podstawowe potrzeby, postanawiają wydać na coś konkretnego.

Zdaniem ekspertów nawyk oszczędzania wyraźnie widoczny w tej grupie przekłada się na zarządzanie finansami w dorosłym życiu. Dzisiejsze dwudziestolatki mają szansę być pokoleniem, które ograniczy konsumpcyjność i z większą ostrożnością będzie się zadłużać. 

Ile zarabiają młodzi?

Wszystko zależy od branży,stanowiska i lokalizacji. Widełki wynagrodzenia na podstawowych stanowiskach, które zwykle obejmują pierwszą pracę, zaczynają się od 2100 zł brutto do nawet 4500 zł brutto. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby związane z branżą IT, telekomunikacją, sprzedażą i usługami.