Motywacja do działania – skąd ją czerpać?

Motywacja do działania napędza i dodaje sił na zmierzenie się z trudnymi zadaniami. Często jednak brakuje jej nawet najlepszym. Skąd czerpać inspiracje do działania i jak się motywować, by osiągnąć zamierzone cele? Przygotowaliśmy kilka pomocnych patentów

Motywacja do pracy, czyli co?

Gorszy dzień w pracy może dopaść każdego. Zmęczenie, natłok obowiązków zawodowych, zaległe działania do zrealizowania czy po prostu brak czasu nie odpoczynek powodują, że nie mamy energii do realizowania założonych celów. Jednego dnia chcesz góry przenosić, ale następnego stwierdzasz – a niech sobie stoją? 😉 Skąd czerpać motywację do działania? Sposobów jest wiele, postanowiliśmy wybrać te najlepsze.

Skąd czerpać motywację do działania?

Kryzys motywacyjny może dopaść każdego i to nic złego, że czasami po prostu… nam się nie chce. Ważne jednak, aby chwilowa niedyspozycja związana z brakiem energii nie przerodziła się w prokrastynację. Skąd czerpać motywacje do działania? Przygotowaliśmy kilka pomocnych wskazówek:

Ludzie

Inspiracje można czerpać ze wszystkiego, jednak to ludzie, a w szczególności ich dokonania i styl bycia są sporą dawką motywacji. Brakuje Ci energii do pracy? Pomyśl, kto wśród Twoich przyjaciół, rodziny czy współpracowników jest wart naśladowania i bierz przykład z ich postawy. Twoim największym motywatorem wcale nie musi być wielki człowiek sukcesu z milionami na kącie, ale np. babcia, dziadek, koleżanka z podstawówki czy pełen empatii i pozytywnego nastawienia kolega z pracy.

Książki

Lista książek motywacyjnych robi się coraz dłuższa. Dla wielu porady dotyczące np. zmiany życia w pięciu krokach czy nastawienia, by być coraz lepszą wersją siebie, to utarte schematy i zwykłe mrzonki. Czy rzeczywiście tak jest? Może warto dać szansę i otworzyć się na zmiany swojego myślenia i zachowania. Pamiętaj, że nie tylko poradniki mogą stać się źródłem motywacji. Istnieje wiele pięknych książek z innych kategorii niż psychologia, których lektura może odmienić sposób postrzegania świata.

Otoczenie

Nasze najbliższe otoczenie ma wpływ na motywację. Niestety nie zawsze wpływa na nią pozytywnie, a pewne zachowania czy wspomnienia z dzieciństwa zamiast pomagać, przeszkadzają w nabieraniu sił do działania. Warto jednak dostrzegać pozytywy z otaczającego nas świata i doceniać tych, którzy dmuchają w nasze skrzydła, zamiast je podcinać.

Natura

Ile dotkniętych wichurą drzew, na nowo zakwitło? Po której burzy nie wzeszło słońce? Czy któraś zima się nie skończyła? Odpowiedz sobie na te pytania i zastanów, jak wielka siła drzemie w naturze. Weź z niej przykład wtedy, gdy zabraknie Ci motywacji do działania.

Przyszłość

Staraj się robić teraz rzeczy, za które w przyszłości sobie podziękujesz. Niech Twoją dzisiejszą motywacją, będzie wizja życia za kilka lat. Jak wyobrażasz sobie siebie w przyszłości? Jakie stanowisko zawodowe chciałbyś objąć? Ile zarabiać? Co osiągnąć? Pomyśl i pamiętaj, że to właśnie podejmowane teraz działania i wybory decydują o tym, jak będzie wyglądała Twoja przyszłość.

Co nas motywuje do pracy?

Pamiętaj, aby oprócz wewnętrznej motywacji do działania docenić zewnętrzne motywatory oferowane przez pracodawcę. Benefity pozapłacowe, premia adekwatna do osiąganych wyników czy pakiet szkoleń podnoszących kwalifikacje to czynniki, które mają za zadanie zwiększać motywację zatrudnionych i pozytywnie wpłynąć na ich efektywność.

Szukasz swojej ścieżki na rozwój? Zaglądaj do Centrum Kariery Goldenline. Zachęcamy też do przeglądania ofert pracy i lektury naszych e-booków, w tym najnowszego Mistrzowskie Rekrutacje.