Modne biura to przeżytek. Cały świat chce pracować z domu

Jak wynika z badania firmy Virgin Media Business, praca zdalna zyskuje na popularności. Zdaniem 5 tys. przebadanych przedsiębiorców za 5 lat nawet 60 proc. pracowników będzie wykonywać swoje obowiązki poza siedzibą firmy.

Brytyjski „The Guardian” cytuje w jednej z publikacji wyniki ankiety, zgodnie z którymi dla jednej trzeciej badanych pracowników codzienny dojazd do pracy stanie się reliktem przeszłości już w 2036 roku.

Badanie, którego podjęła się firma Softchoice, pokazuje, że 85 proc. pracowników biurowych z Ameryki Północnej wymaga od swoich pracodawców dostępu do technologii umożliwiających wykonywanie zadań z dowolnie wybranego miejsca.

To spora zmiana. Jeszcze do niedawna firmy prześcigały się w aranżacji biur organizując w nich przestrzeń do relaksu, rozrywki, spotkań, sportu czy nawet snu. Robiły wiele, żeby przychodzenie do pracy kojarzyło się nie tylko ze ślęczeniem nad komputerem, ale również okazją do miłego spędzenia czasu.

Pracownicy na moment to docenili, ale z roku na rok z badań zaczął przebijać nowy trend – potrzeba pracy zdalnej.

– Ma to bezpośredni związek ze zmianami społecznymi, wejściem na rynek nowego pokolenia pracowników wychowanych w erze nieprzerwanego dostępu do informacji, a także cyfrową transformacją przedsiębiorstw. Przenoszą one przynajmniej część zasobów i procesów biznesowych do środowisk chmurowych, które umożliwiają całodobowy dostęp do zasobów firmowych z dowolnego miejsca na ziemi, z poziomu smartfona, notebooka czy tabletu, znosząc jednocześnie potrzebę inwestowania w budowę własnej infrastruktury IT – zwraca uwagę Monika Jaśkielewicz z Atmana, lidera polskiego rynku data center.

Co nam daje praca zdalna?

Jeżeli do pracy potrzebujemy jedynie szybkiego internetu i komputera, możemy nazywać się szczęściarzami. Praca z domu pozwala zaoszczędzić czas, który spędzamy na dojazdach do biura. Ogranicza koszty transportu oszczędzając przy okazji nie tylko pieniądze, ale również środowisko. Pozwala na podjęcie pracy w innym mieście, a nawet kraju, bez konieczności przeprowadzki. Jeżeli połączona jest z zadaniowym trybem pracy (nie musimy być on-line w określonych godzinach), staje się doskonałą i wygodną opcją dla młodych rodziców.