Mniej Polaków skorzysta z wakacyjnych wyjazdów

W 2022 roku z możliwości wyjazdu na wakacje skorzysta mniej Polaków niż przed wybuchem pandemii koronawirusa. Na plany naszego społeczeństwa znaczny wpływ ma sytuacja ekonomiczna. Jeżeli już pojedziemy, to gdzie chętniej spędzimy urlop – w kraju czy zagranicą?

Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie „Wakacje Polaków 2022: oczekiwania vs rzeczywistość”, w którym Polacy odpowiedzieli o planach na tegoroczne wakacje. Wyniki raportu pokazują, że aktualna sytuacja gospodarczo-ekonomiczna w kraju przekłada się negatywnie na możliwość wyjazdu wypoczynkowego.

Gdzie spędzimy wakacje?

W tym roku na wakacje pojechało lub pojedzie około 59% Polaków, czyli mniej niż przed pandemią. Około 63% osób, które opowiedziały się za wyjazdem na urlop, spędzi go w Polsce. Prawie 23% będzie wypoczywać w innym kraju Europy, a ponad 8% zdecydowało się na obie destynacje. Szczyt sezonu przypadnie na sierpień podróż w tym okresie zadeklarowało blisko 48% wczasowiczów.

Ponad 60% Polaków, którzy w tym roku wyjadą na wakacje, w znacznej części zapłaci za nie z własnych oszczędności, a około 30% z regularnej pensji. Ponad 36% wczasowiczów w ciągu tygodnia przeznaczy na wakacje do 1000 zł za osobę. 24% ankietowanych zadeklarowało wydatek od 1000 do 1500 zł za osobę, a 20% od 1500 do 2000 zł.

Wakacyjne wydatki rosną

48% badanych, które zadeklarowało wyjazd na urlop w tym roku, wyda na niego więcej niż w poprzednich latach. 10% twierdzi, że koszty będą znacznie wyższe. Jakie są tego przyczyny?

Specjaliści szacują, że w tym sezonie ceny wakacji są o 20-25% wyższe w porównaniu do zeszłego roku. Przyczynami tego stanu rzeczy są m.in. spadek wartości złotego, wysoka inflacja i wzrost cen paliwa. Te problemy nie dotykają tylko podróżujących za granicę, ale również tę większość wczasowiczów, która zdecydowała się pozostać w kraju. Jeśli na przykład podróżujemy z Warszawy do Gdańska albo z Warszawy do Zakopanego, to przy założeniu, że nasz samochód pali 5,3 l/100 km za samo paliwo w obie strony zapłacimy około 350 zł. Latem 2021 roku byłoby to około 250 zł, więc różnica jest znacząca mówi Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery LiveCareer Polska i autorka badania.

Blisko połowa osób (48%), które w tym roku wyjadą na wakacje, zadecydowało o tym na kilka miesięcy wcześniej. Ponad 11% badanych podjęło decyzję z rocznym wyprzedzeniem. Pośród 41% Polaków, którzy nie planują podróży w tym roku, 56% korzystało z takiej możliwości w poprzednich latach.

Dlaczego zostajemy w domach?

Wyniki pokazują, że głównymi przyczynami rezygnacji z wyjazdu były wzrost cen (33%) i brak oszczędności (26%). Rzadziej wymieniane były problemy osobiste (18%), a 7% ankietowanych w tej grupie wskazało na atmosferę związaną z wojną na Ukrainie. Około 3% podjęło taką decyzję przez niepewność związaną ze strajkami kontrolerów lotów, a 2% nie skorzysta z wakacji ze względu na obostrzenia covidowe.

Chociaż nasi ankietowani jako główną przyczynę rezygnacji z wyjazdów wskazują problemy finansowe, a nie bezpośrednio sytuację polityczną, nie ulega wątpliwości, że to właśnie geopolityka przyczynia się do trudnej sytuacji materialnej. Po ponad 2 latach pandemii wiele osób wyczekiwało tegorocznego urlopu. Ale wygląda na to, że wciąż piętrzą się przed nami trudności, a na upragniony wypoczynek wielu z nas będzie musiało jeszcze trochę zaczekać mówi Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!