Minimalne wynagrodzenie 2022 – co się zmieniło?

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku wzrosło. Wiemy, co konkretnie się zmieniło. Ile obecnie wynosi najniższa krajowa? Wysokość wynagrodzenia zależy od rodzaju podpisanej umowy. Poznaj obowiązujące stawki i sprawdź, o ile wzrosła minimalna pensja w 2022 roku.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2022 roku

Nowy Rok to nie tylko wzrost cen, ale również minimalnych wynagrodzeń. Jak zmieniła się wysokość pensji minimalnej w 2022 roku? Na wysokość zarobków wpływa rodzaj podpisanej podczas zatrudnienia umowy oraz wysokość odprowadzanych składek. W porównaniu do ubiegłego roku najniższa krajowa wzrosła o 7,5 proc. Poniżej przedstawiamy kwoty brutto oraz netto obowiązujących aktualnie stawek wynagrodzeń za pracę na pełen etat.

Szukasz nowego zatrudnienia? Najlepsze oferty pracy czekają na Ciebie na Goldenline!

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022 roku?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 września 2021 roku dotyczącym wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku kwota minimalnego wynagrodzenia wzrosła o 210 złotych w porównaniu do roku ubiegłego. Ile wynosi płaca minimalna dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenie?

Minimalne wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę

Od stycznia 2022 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę na podstawie umowy o pracę wynosi 3010,00 złotych brutto. W związku z tym osoba zatrudniona na wyżej określonych warunkach otrzyma płacę minimalną w wysokości 2363,56 złotych netto.

Minimalna stawka na podstawie umowy zlecenie

Minimalna stawka godzinowa brutto od 2022 roku wynosi 19,70 zł brutto. To oznacza, że osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie, decydujące się na pracę za najniższą krajową zarobią niecałe 14 złotych netto za każdą przepracowaną godzinę. Dokładna kwota „na rękę” po odjęciu obowiązujących składek zdrowotnych to 13,91 złotych netto.

Wzrost pensji minimalnej w 2022 roku

Obowiązujące od 2022 roku zasady dotyczące wysokości minimalnego wynagrodzenia muszą być realizowane przez wszystkich pracodawców. Obecnie żaden pracownik wykonujący swoje obowiązki na pełen etat na podstawie umowy o pracę nie może otrzymywać niższego wynagrodzenia niż podane wyżej stawki minimalne. To samo dotyczy zleceniobiorców, których stawka godzinowa nie może być niższa od kwoty uchwalonej w rozporządzeniu Rady Ministrów.