Mikołajowy biznes kwitnie w najlepsze. Stawki sięgają 290 zł za godzinę

Odwiedziny Świętego Mikołaja z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Ile można zarobić na tej profesji i jakie są stawki świętych Mikołajów w poszczególnych miastach?

Osoby prywatne w roli świętego Mikołaja

W serwisach ogłoszeniowych można znaleźć mnóstwo ofert osób prywatnych, które chcą wcielić się w rolę świętego Mikołaja. Najwięcej ofert pojawia się w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Większość osób prywatnych oferuje dojazd do klientów za dodatkową opłatą. Przykładowo, jeśli mieszkamy poza granicami Katowic, Mikołaj może nas odwiedzić za dopłatą 20 PLN.

Najwięcej zapłacimy za wynajęcie Mikołaja w Warszawie, natomiast najmniej w Rzeszowie. Dodatkowo wiele ogłoszeń zawiera informację, że cena wizyty różni się w zależności od pory dnia, jaką wybierzemy. Przykładowo, jeśli mieszkamy w Warszawie i zażyczymy sobie, aby święty Mikołaj przyszedł do naszych dzieci po godzinie 18:30, zapłacimy około 15 PLN więcej, niż gdyby wizyta odbywała się między 15:00 a 18:30.

W dni takie jak 6 czy 24 grudnia ulubieńcy dzieci życzą sobie najwyższego wynagrodzenia. W te dwa dni w roku za usługę, jaką jest wynajęcie świętego Mikołaja, będziemy musieli zapłacić średnio o 30 PLN więcej.

Na rynku istnieje wiele agencji oferujących profesjonalne usługi odwiedzin Mikołajów. Z takich ofert możemy skorzystać w dużych miastach. Niektóre agencje działają na skalę ogólnopolską, a swoje oddziały mają w m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu czy Wrocławiu. Oferowane przez nich cenniki są uniwersalne dla wszystkich tych miast i umożliwiają dopasowanie odwiedzin do naszych potrzeb. Przykładowo, jeżeli chcemy, aby Mikołaj zatrudniony przez agencje odwiedził nas w Wigilię po godzinie 15:00, zapłacimy 100 PLN więcej niż w inny grudniowy dzień. Jeżeli zależy nam na wizycie Mikołaja 24 grudnia, ale nie chcemy przepłacać, możemy umówić się na wizytę przed godziną 15:00. Taka opcja pozwoli nam zaoszczędzić 50 PLN.

Dzięki specjalistycznym biurom możemy skorzystać z możliwości odwiedzin Mikołaja w firmie lub przedszkolu. Agencje proponują, aby w tych placówkach za dodatkową opłatą Mikołajowi towarzyszyła Śnieżynka lub Elf. Jeśli zdecydujemy się na tę usługę, do ceny godzinnej wizyty będziemy musieli dopłacić 150 PLN.

Agencje oferują także przedsiębiorstwom możliwość rozdawania ulotek przez Mikołaja lub odwiedzenia klientów firmy. Za godzinę takich usług przedsiębiorstwa będą musiały dodatkowo zapłacić kolejno 200 i 290 PLN.

Tabela 2. pokazuje przykładowy cennik wizyt oraz usług oferowanych przez agencje zatrudniające Mikołajów w 2018 roku.

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń