List motywacyjny – jak go przygotować, żeby wygrać?

Pewnie myślisz, że listy motywacyjne już dawno zniknęły z życia kandydatów do pracy. Co jednak zrobić, gdy pracodawca oprócz CV wymaga również LM? Nie wpadaj w popłoch – z naszymi radami łatwo sobie poradzisz!

List motywacyjny – grzechy główne kandydatów

Rekruterzy od lat coraz rzadziej proszą o przesłanie listów wyjaśniających motywację do podjęcia pracy w danej firmie. Czemu tak się dzieje? Listy straciły sens, gdy większość kandydatów w mniejszym lub większym stopniu zaczęła korzystać ze wzorów i przykładów dostępnych w Internecie. Specjaliści ds. HR szybko doszli do wniosku, że takie powtarzalne treści nie dają właściwie żadnej możliwości poznania kandydata, a ich czytanie to tylko strata czasu.

Zresztą kardynalnych błędów popełnianych nagminnie przez kandydatów jest znacznie więcej. Specjalnie dla Was zebraliśmy je w poniższą listę:

  • Wykorzystywanie wzorów, szablonów i kreatorów gotowych listów motywacyjnych – w efekcie rekruterzy niejednokrotnie mieli wrażanie, że większość otrzymanych dokumentów ktoś powielił na kserokopiarce…
  • Powtarzanie informacji z CV – list nie służy opisowi zdobytego wykształcenia czy wyliczeniu, gdzie pracowałeś. Te dane w czytelniejszej formie zawiera już Twój życiorys.
  • Rozwlekłość – Twój list w żadnym wypadku nie powinien przekraczać dwóch stron A4.
  • Wyświechtane zwroty i frazesy – „trafiłeś do dynamicznie rozwijającego się zespołu”? A może „proponujesz klientom rozwiązania szyte na miarę”? Unikaj zdań używanych tak często, że ich znaczenie dawno wyblakło.
  • Eksperymenty z formą – list motywacyjny to nie miejsce na testowanie rzadko spotykanych krojów pisma, kolorów czcionek czy innych rozpraszających dodatków i udziwnień. Lepiej zachować powściągliwość i profesjonalizm.
  • Nieestetycznie i z błędami – gdy treść jest już gotowa, zadbaj o formę! Jeśli to nie jest Twoja mocna strona, poproś o pomoc kogoś, kto wyłapie literówki czy błędy stylistyczne i pomoże Ci poprawić wygląd Twojego listu.

Ale kto właściwie potrzebuje listu motywacyjnego? Dobra wiadomość jest taka, że tylko nieliczni pracodawcy proszą o taki dokument swoich kandydatów. Możesz zatem wielokrotnie zmieniać pracę i brać udział w dziesiątkach procesów rekrutacyjnych i na przestrzeni wielu lat nigdy nie potrzebować niczego poza curriculum vitea. Zła wiadomość jednak jest taka, że nie ma reguły, kto zostanie poproszony o opisanie swoich motywacji.

Radzimy, by kandydaci nie pisali LM, gdy rozpoczynają swoje starania o nową pracę. Lepiej będzie usiąść do tego wyzwania, gdy faktycznie spotkasz się z taką prośbą ze strony potencjalnego pracodawcy.

Co musi zawierać list motywacyjny?

List motywacyjny to rodzaj dokumentu, który podlega pewnym ustalonym zasadom i każdy kandydat powinien je uwzględnić przy pisaniu swojej wersji. Taka standaryzacja nie tylko porządkuje treści, ale też ułatwia pracę rekruterom.

Elementy konieczne listy motywacyjnego:

  • data i miejsce powstania listu (miejscowość),
  • dane kandydata (imię, nazwisko, adres, telefon, adres e-mail; opcjonalnie można dodać link do swojej strony www lub profilu na platformach typu Goldenline czy LinkedIn),
  • dane firmy, do której piszesz (optymalnie jest zawrzeć również nazwisko konkretnej osoby),
  • informacja, na jaką ofertę pracy aplikujesz – podaj nazwę stanowiska i numer referencyjny, możesz też dodać, gdzie ją znalazłeś,
  • zasadnicza część, w której kandydat pisze o sobie i swoich kompetencjach,
  • zachęcenie do kontaktu,
  • podpis kandydata (w wersji elektronicznej podpis odręczny nie jest wymagany).

Jak wyróżnić się listem motywacyjnym?

Punktem wyjścia przy pisaniu listu powinno być dla Ciebie ogłoszenie rekrutacyjne. Dokładnie przeanalizuj jego treść i postaraj się wypisać sobie słowa klucze, czyli najważniejsze elementy, których rekruter będzie poszukiwał w dokumentach aplikacyjnych kandydatów. Mogą to być kompetencje miękkie, mocne strony czy konkretne kwalifikacje. Jeśli możesz się nimi pochwalić, to upewnij się, że Twój list motywacyjny zawiera je w dokładnie tej samej formie.

Pamiętaj również, by pokazywać swoje osiągnięcia i doświadczenie zawodowe, pisząc językiem sukcesu. List motywacyjny to nie miejsce na niepotrzebną skromność. Podkreślaj swój udział w ciekawych projektach, napisz, jakie wyniki osiągnięto dzięki Twojej pracy i staraj się popierać wszystkie deklaracje dowodami i przykładami. Jeśli chcesz pochwalić się kreatywnością, to uwzględnij potwierdzenia w postaci Twoich pomysłów i rozwiązań zastosowanych w konkretnych sytuacjach i projektach.

Nie bój się liczb. Jeśli możesz podać konkretne dane w zakresie efektów Twojej pracy, to zrób to bez wahania. Będzie to szczególnie dobrze odebrane w przypadku wakatów związanych z analizą i dbaniem i wyniki.

O czym jeszcze możesz napisać w liście motywacyjnym:

  • dlaczego aplikujesz na dane stanowisko,
  • czemu chcesz zmienić pracę lub czemu szukasz pracy,
  • jakie aspekty pracodawcy są dla Ciebie istotne,
  • co motywuje Cię w pracy,
  • jakie wartości w życiu zawodowym cenisz,
  • co możesz wnieść do zespołu nowego pracodawcy.

Sprawdź więcej inspiracji na Centrum kariery Goldenline. Szukasz pracy? Sprawdź interesujące oferty od sprawdzonych pracodawców.