List motywacyjny – jak go napisać?

Otrzymując aplikacje od kandydatów, bardzo często wraz z CV wysyłany jest także list motywacyjny. Jak stworzyć go, aby budował nasz wizerunek eksperta?

Niestety często, dołączony list motywacyjny jest elementem, który dyskwalifikuje daną osobę już na pierwszym etapie rekrutacji. Dlaczego? Tego właśnie dowiesz się w tym artykule. Pokażę ci również, jak napisać list motywacyjny, by był on wartościowym uzupełnieniem twojego CV.

Estetyka

Zapewne dobrze znasz powiedzenie „jak nas widzą, tak nas piszą”. Spójny wizerunek ma w tym miejscu kluczowe znaczenie. Jeśli list motywacyjny jest niechlujnym dokumentem, który już na pierwszy rzut oka zaprzecza dodanej w CV znajomości narzędzia MS Word, zrezygnuj z niego. Podstawą każdego dokumentu wysyłanego do rekrutera jest jego przejrzystość i estetyka. Miej na uwadze fakt, że osoba, która otrzymuje twój list motywacyjny, przegląda ich dziennie kilka, kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt. Zadbaj, by czytanie twojego listu było łatwe i nie rozpraszało uwagi rekrutera od treści w nim zawartej.

Długość dokumentu

Pamiętaj, że jeśli piszesz list motywacyjny dla potencjalnego pracodawcy to ma być on dodatkiem do życiorysu. List nie powinien zatem powielać informacji z CV, a być jego uzupełnieniem i utwierdzeniem rekrutera w tym, że warto chwycić za telefon i zaprosić cię na spotkanie. Nie pisz elaboratu, który już na starcie zniechęca do jego przeczytania. Zawrzyj wszystkie informacje na maksymalnie jednej stronie A4.

Personalizacja

Każdy list motywacyjny powinien być skierowany do konkretnej osoby bądź firmy. Przeczytaj dokładnie ogłoszenie rekrutacyjne, na które odpowiadasz. Dzięki temu dowiesz się do kogo zaadresować list. Odpowiadając na konkretną ofertę pracy, ważne jest podanie pełnej nazwy stanowiska, o które się ubiegasz. Możesz także umieścić numer referencyjny, jeśli oferta go posiada. Często spotykanym błędem jest kierowanie tego samego listu motywacyjnego do wszystkich pracodawców. Rekruter szybko to wychwyci i prawdopodobnie odrzuci aplikację.

Słowa kluczowe

Kolejnym elementem listu jest odniesienie się do konkretnych wymagań pracodawcy, które zawarte są w ofercie pracy. Zastanów się, które z twoich dotychczasowych doświadczeń potwierdzają umiejętności poszukiwane przez przyszłego pracodawcę. W tym miejscu unikaj ogólników. Bazuj na odniesionych sukcesach i obowiązkach, które wykonywałeś i które nauczyły cię, jak postępować w konkretnych sytuacjach. Nie pisz zatem „charakteryzuje mnie wysoka skuteczność działania”, ale „zwiększyłem sprzedaż o 20% w pół roku”. Umieszczając w swoim liście motywacyjnym słowa kluczowe uwypuklasz te cechy, kompetencje i umiejętności, które są pożądane na stanowisku, o które się ubiegasz. Zadbaj zatem, by były one widoczne w przesłanym dokumencie, używając na przykład pogrubień tekstu.

Mocne strony

List motywacyjny powinien zawierać informacje o twoich mocnych stronach oraz predyspozycjach. Nie traktuj ich jednak jak słowa, które wymieniasz po dwukropku, oddzielając przecinkami. Zastosuj tę samą zasadę, co przy słowach kluczowych. Wybierz te cechy, które zauważasz nie tylko ty, ale także twoi znajomi czy dotychczasowi koledzy z pracy lub szefowie. Pamiętaj, że wszystko, co napiszesz w liście motywacyjnym zostanie dokładnie zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Koloryzowanie może zapewnić telefon od rekrutera, ale na pewno zdyskwalifikuje cię w dalszym procesie. List motywacyjny zakończ podkreślając, że chętnie opowiesz więcej o sobie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Co powinien zawierać list motywacyjny, by był wartościowy w procesie rekrutacji:

  1. Wstęp – list kieruj do konkretnej osoby lub firmy, przedstaw się i podaj informację, dlaczego ubiegasz się o stanowisko i pracę akurat w tej firmie.
  2. Rozwinięcie – przedstaw swoje mocne strony, które pomogą ci odnaleźć się na stanowisku, używaj konkretnych słów kluczowych.
  3. Zakończenie – podkreśl, że chętnie spotkasz się i przedstawisz szczegóły swojej kandydatury.

Podsumowując, jeśli list motywacyjny jest wymagany przy aplikacji powinieneś go dołączyć. Pamiętaj koniecznie o przejrzystości, personalizacji, słowach kluczowych oraz swoich mocnych stronach. Jeżeli list motywacyjny nie jest wymagany, nie wysyłaj go. Lepiej jest także wysłać aplikację bez listu motywacyjnego, jeśli po jego przeczytaniu i odpowiedź na pytanie „Czy będąc na miejscu rekrutera, zaprosiłbym siebie na spotkanie?”, brzmi „nie”.

Szukasz karierowych inspiracji? Zaglądaj regularnie do Centrum Kariery Goldenline.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.