Kto w IT zarobi najwięcej?

Miniony rok dla branży IT był czasem przyspieszonej digitalizacji i automatyzacji, które szły w parze z rosnącym popytem na technologie wspierające te procesy. W konsekwencji rosły również oczekiwania finansowe ekspertów

Wysokie zapotrzebowanie rynku na wdrażanie rozwiązań chmurowych i DevOps oraz szerokie wykorzystywanie potencjału uczenia maszynowego czy Data Science spowodowało wzrost oczekiwań finansowych specjalistów pracujących w tych obszarach nawet o 30 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

E-commerce nakręca wzrost

Rozkwit handlu elektronicznego w trakcie pandemii wpłynął między innymi na podwyżki dla programistów PHP – języka programowania wykorzystywanego do szybkiego tworzenia stron internetowych i webowych rozwiązań. Na rozwoju e-commerce skorzystali również specjaliści odpowiedzialni za budowanie pozytywnych doświadczeń klienta w sieci. W obszarze UI/ UX Design zanotowano ponad 20-procentowy wzrost oczekiwań kontraktorów. 

W ubiegłym roku rosły również oczekiwania specjalistów w obszarze bezpieczeństwa IT. Większy ruch w sieci i przeniesienie stacjonarnych usług do świata wirtualnego, zwłaszcza w sektorze bankowym, wymaga bowiem odpowiednich zabezpieczeń i lepszej ochrony danych. Konieczność szybkiej adaptacji do zmian wymusiła także zapewnienie odpowiednio stabilnej i elastycznej architektury IT. Znalazło to odzwierciedlenie we wzroście oczekiwań płacowych architektów IT. DevOps, Data czy Cloud architekci to specjaliści, którzy według Raportu płacowego Hays Technology mogą liczyć na najwyższe stawki godzinowe w branży.

IT to rynek pracownika

Czy wzrost oczekiwań finansowych kandydatów znajduje odzwierciedlenie w ostatecznych warunkach współpracy? Jak zauważa Elwira Policht, Executive Manager w Hays Technology, aby móc pozyskać odpowiednich ekspertów, firmy niejednokrotnie są gotowe przystać na ich propozycje.

Analizując ubiegłoroczne trendy można stwierdzić, iż finalne stawki oferowane kontraktorom pracującym w wyżej wymienionych specjalizacjach najczęściej wzrosły o 10-15 proc. Co warte podkreślenia, od tych kandydatów wymaga się obecnie nie tylko kwalifikacji technicznych, ale również świetnie rozwiniętych umiejętności miękkich – kreatywności, umiejętności współpracy z biznesem czy pracy pod presją czasu. Są to bowiem zdolności niezbędne do skutecznego działania w dynamicznie zmieniającym się środowisku – podkreśla Elwira Policht.

Firmom coraz trudniej jest jednak akceptować stale rosnące stawki. W konsekwencji starają się rywalizować o pracowników również pozapłacowymi elementami oferty, np. benefitami czy bardzo elastycznym podejściem do miejsca, czasu i sposobu wykonywania pracy. Przyglądają się także swoim praktykom rekrutacyjnym. Branża IT zmienia się w wyjątkowo szybkim tempie, a co za tym idzie – zmieniają się także rekrutacje.

Znajdź pracę, jakiej potrzebujesz – zajrzyj na Oferty Pracy Goldenline. Nie czekaj i już teraz zaktualizuj swój profil, aby dać odszukać się rekruterom.