Dwa przykazania kobiety przedsiębiorczej

Bycie kobietą przedsiębiorczą wymaga odpowiedniego planowania swojej finansowej przyszłości. Co to oznacza w praktyce? Zdaniem ekspertki ds. finansów kobiet najważniejsze są dwie kwestie. Jakie? Tłumaczymy poniżej

Kobieta przedsiębiorcza – czyli jaka?

Z obserwacji Joanny Van Damme, ekspertki ds. finansów kobiet wynika, że kobiety pochłonięte bieżącą karierą, bardzo często zapominają o dwóch podstawowych kwestiach – zabezpieczeniu spraw związanych z polisami małżonka lub partnera oraz przede wszystkim przyszłą emeryturą. Dlaczego tak się dzieje? Jakie mogą być konsekwencje niedopilnowania tych dwóch spraw? Ekspertka finansowa podaje kilka przykładów.

Dlaczego warto być właścicielką polisy własnego męża?

Według Głównego Urzędu Statystycznego kobiety żyją dłużej od mężczyzn. W Polsce kobiety mogą iść na emeryturę w wieku 60 lat, natomiast mężczyźni muszą czekać do 65 roku życia. Jeżeli małżonkowie decydują się na krok wykupienia polisy ubezpieczeniowej warto pamiętać o tym, aby to właśnie żona była jej właścicielką. Dlaczego? 

Miałam przeróżne sytuacje w swojej karierze zawodowej. Zdarzyło się kiedyś np. tak, że owszem  przyszło do mnie małżeństwo, by wykupić polisę, natomiast po jednym czy dwóch dniach zjawił się już sam mąż lub partner i prosił o zmianę osoby uposażonej. Ekspert ds. finansów jest  jak lekarz i nie może zdradzać tajemnicy zawodowej, więc w żaden sposób ta Pani nie mogła się dowiedzieć – mówi Joanna van Damme, ekspert ds. finansów kobiet

Polisy dla osób z własną działalnością gospodarczą

Istnieją jeszcze inne rodzaje polis, na które warto zwrócić uwagę przy zapisie ich właściciela. Mowa tu o polisach dla osób prowadzących swoją działalność. Tutaj warto zwrócić uwagę na przypadek, w którym prowadzimy własną działalność gospodarczą  i zatrudniamy pracowników – w przypadku gdy po śmierci pracownika dochodzi do przekazania spadku, w grę będą wchodzić tematy związane z tzw. sukcesją. Jak tłumaczy Joanna Van Damme:

 W takich przypadkach wypłaca się rodzinom (spadkobiercom) 6-miesięczną odprawę pracownika. Jeżeli ktoś zatrudnia powiedzmy 10 pracowników, pomnożymy to przez 6 miesięcy i powiedzmy przez 5000 zł, to jest to suma już 300 000zł. Warto więc prowadzić własną działalność gospodarczą szczególnie w firmach transportowych. Ewentualnie w przypadkach gdzie w rodzinie pracownika działo się coś niepokojącego, warto się zapytać księgowej, ile będzie kosztowałoby zamknięcie takiej działalności. Jeżeli księgowa oszacuje ten koszt na np. kwotę pół miliona złotych lub milion albo 400 tys. złotych, to jest to właśnie ta kwota, na którą trzeba się zabezpieczyć – podkreśla Joanna van Damme, ekspertka finansowa.

Własna działalność gospodarcza a emerytura

W przypadku kiedy kobieta jest przedsiębiorcą i prowadzi własną działalność gospodarczą, po przejściu na emeryturę, może się bardzo rozczarować wysokością świadczenia.

Ostatnio w swoje pracy zawodowej miałam przypadek koleżanki, prawniczki, która otrzymała list od ZUS-u odnośnie swojej emerytury. Rocznik 79, całe życie własna działalność gospodarcza-wysokość prognozowanego świadczenia… 350 złotych – opowiada Joanna Van Damme.

Aby uniknąć takiej sytuacji, warto odkładać wcześniej pieniądze na polisie i potem nie musieć bać się o przyszłość na emeryturze. Opcja polisy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Idealny model kobiety przedsiębiorczej

Idealnym modelem jest model „niemieckiej emerytki” czyli eleganckiej starszej pani na emeryturze która może spokojnie, bez obaw cieszyć się jesienią życia. Dzieje się tak za sprawą odkładania pewnych funduszy podczas okresu pracy. W tym czasie model „polskiej emerytki” wygląda tak, że bardzo często nie starcza pieniędzy, aby przeżyć miesiąc i niekiedy trzeba korzystać z pomocy dzieci o ile je mamy. W uniknięciu takiej sytuacji pomoże regularne odkładanie pewnej ilości środków na polisę emerytalną. Innego wyjścia zwyczajnie nie ma.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!