Kiedy zdecydować się na własny biznes?

W życiu prawie każdego pracownika przychodzi taki moment, w którym myśli: „ A może by tak rzucić to wszystko i założyć własną firmę?”. Część idzie za tym wewnętrznym głosem. Inni latami czekają na odpowiedni moment. Po czym poznać, że nadszedł?

Oto lista najczęstszych powodów, dla których decydujemy się na samodzielny start w biznesie

  1. Potrzebuję niezależności

Nie ma co ukrywać, że praca na etacie to konieczność dostosowania się do określonych zasad i reguł. Prowadząc własną firmę sam decydujesz o tym ile czasu pracujesz, ale ponosisz też pełną odpowiedzialność za osiągane efekty. Dokładnie z tego powodu część osób decyduje się na założenie własnej działalności, a inni zostają na bezpiecznym etacie. Jeśli więc masz kłopot z ułożeniem relacji z szefem, irytuje cię kontrola i rozliczanie z wykonanych zadań, a także masz wrażenie, że nie masz wpływu na procesy zachodzące w firmie to być może własny biznes jest dla ciebie dobrym pomysłem.

  1. Znam branżę – chcę spróbować sam

To również częsty scenariusz wśród przedsiębiorców. Zwykle mają około 40 lat i ostatnią dekadę przepracowali w konkretnej branży. Po zdobyciu know-how w ich głowach kiełkuje pomysł, by swoje doświadczenie i kontakty wykorzystać budując własny biznes. Pamiętaj jednak, że aby zdecydować się na taki krok musisz być specjalistą w swojej dziedzinie i bardzo dobrze znać rynek na których chcesz działać. Tylko w ten sposób odniesiesz sukces.

  1. Mam kontakty

Powszechnie wiadomo, że umiejętność budowania relacji jest siłą biznesu. Jeśli masz wiedzę, umiejętności i kontakty to masz prawie wszystkie elementy niezbędne do rozpoczęcia przygody z własnym biznesem. Pamiętaj jednak, aby zadbać o jakość tych kontaktów. Sukces w prowadzeniu własnej firmy zależy w dużej mierze od tego, jak silną jesteś marką, a silną markę buduje się poprzez rekomendacje. Ilu z Twoich znajomych poleciłoby usługi Twojej firmy?

  1. Mam kapitał.

Nie ukrywajmy. Biznes to również pieniądze. Mimo, że sam proces założenia firmy jest bezpłatny to jednak na start często potrzebny jest chociaż drobny kapitał. W zależności od tego, na jaki charakter działalności się zdecydujesz musisz pamiętać o tym, że rozwój biznesu kosztuje. Zabezpiecz środki na stronę internetową, promocję, materiały reklamowe, opłacenie biura rachunkowego. Dobrze jest też pamiętać, że rzadko która firma przynosi zyski od samego początku. Zabezpiecz zatem również swoje prywatne potrzeby materialne na okres 2-3 miesięcy.

  1. Boje się, ale chcę spróbować

A może boisz się ryzyka? I dobrze. To znaczy, że myślisz racjonalnie. Rezygnacja z etatu i przejście „na swoje” to ryzyko. Zastanów się, czy może uda ci się je zminimalizować i przez jakiś czas łączyć prowadzenie firmy z pracą na etacie. Jeśli widzisz taką możliwość spróbuj pójść tą drogą. Zapewnisz sobie bezpieczeństwo i stabilizację, a przy okazji sprawdzisz się w roli przedsiębiorcy. Być może po jakimś czasie sam zdecydujesz się na tylko jedną formę pracy.

Decyzja o założeniu własnej firmy to milowy krok w karierze zawodowej. Niektórzy decydują się go zrobić na początku swojej drogi, inni w połowie, a jeszcze inni nie zdecydują się nie niego nigdy. Niezależnie od tego, jaką ścieżką pójdziesz musisz być przekonany, że to, co robisz jest dokładnie tym, co robić chcesz.

Szukasz inspiracji do rozwoju? Zajrzyj do naszych e-booków Karierowy re:start, Mistrzowskie rekrutacje i Zadbaj o swoje CV. Ciekawe propozycje zatrudnienia – zajrzyj na Oferty Pracy na Goldenline.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.