Jak zwalczyć lenistwo w pracy?

Znowu Ci się nie chce? Niemoc może dopaść każdego, jednak jeżeli lenistwo powoduje zaległości w pracy i ogólną niechęć do wykonywania obowiązków zawodowych, należy szybko zwalczyć ten problem. Jak pokonać lenistwo? Zebraliśmy kilka niezawodnych sposobów na wyjście z letargu w pracy

„Nic mi się nie chce” problemem pracowników

Każdy pracownik może mieć czasami problemy z motywacją. Pogoda za oknem, powrót z urlopu, nadmiar obowiązków zawodowych czy po prostu gorszy dzień mogą sprawić, że dosłownie „nic nam się nie chce”. O ile chwilowy brak natchnienia do pracy nie powinien budzić obaw, to nawracające lenistwo lub długotrwały brak sił do działania może doprowadzić do sporych zaległości, a nawet zwolnienia z pracy.

Chyba każdy dorosły człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że praca wymaga realizowania określonych czynności i musi być wykonana zgodnie z zawartą umową. Żaden pracodawca nie lubi tzw. obiboków, dlatego nie należy poświęcać cennego czasu na rzeczy, które nie są związane z naszym stanowiskiem. Jak przestać być leniwym? Najważniejsza jest praca nad samym sobą i świadomość tego, że to przede wszystkim od nas zależy, jaki progres w danym czasie zrobimy.

Jak przestać być leniwym w pracy?

Powody letargu mogą być różne: monotonia na stanowisku, brak dalszych perspektyw do działania, wyczerpanie organizmu czy zła organizacja czasu pracy to tylko niektóre z wielu elementów, które wpływają na efektywność pracowników. Jeżeli jednak niechęć do realizowania obowiązków zawodowych spowodowana jest zwykłym lenistwem i odkładaniem rzeczy na później, to pora jak najszybciej zwalczyć ten szkodliwy nawyk i po prostu – wziąć się do roboty.

Motywacja do pracy może opuścić każdego, jednak to jak zareagujemy na nawracającą niemoc do działania, zależy w głównej mierze od nas samych. Jak zwalczyć lenistwo w pracy? Okazuje się, że wprowadzenie kilku małych zmian w naszej codzienności może przynieść wielkie efekty.

Weź się do roboty, czyli sposoby na lenistwo w pracy

Co jak co, ale lenistwo nie jest pożądaną cechą dobrego pracownika. Dlatego jeżeli coraz częściej na myśl o obowiązkach służbowych w Twojej głowie pojawia się myśl: „nie chce mi się nie chce”, to pora zmienić swoje nawyki i szybko wziąć się do roboty. Jak to zrobić? Oto 7 skutecznych sposobów na walkę z lenistwem w miejscu pracy:

Planuj zadania

Chaotyczne działania są nie tylko mniej skuteczne, ale również trudniejsze do zrealizowania. Twoja praca polega na wykonywaniu wielu czynności w krótkim czasie? Postaraj się planować zadania. Lista rzeczy do zrobienia pomaga uporządkować dany dzień w pracy i sprawia, że trudniej wypaść z rytmu i oddać się błogiemu lenistwu na stanowisku. Bardzo często pracownikom trudno zabrać się do realizacji określonych zadań, bowiem myślą, że jest ich zbyt dużo. W rzeczywistości okazuje się, że przy uporządkowaniu i zaplanowaniu danych poleceń jesteśmy w stanie zrobić więcej i to w krótszym czasie.

Skup się na pracy

Rozpraszacze to obecnie najwięksi wrogowie efektywności. Niestety w świecie rozwiniętej technologii jesteśmy otoczeni nimi praktycznie z każdej strony. Jeżeli zamiast pracować wolisz poświęcić swoją uwagę osobistym social mediom, to pora szybko wrócić na właściwe tory i skupić się na swojej pracy. Wyloguj się z aplikacji, które pochłaniają Twój cenny czas, wycisz telefon, wyłącz powiadomienia i zadbaj o pełne skupienie na powierzonych przez pracodawcę zadaniach.

Bądź konsekwentny

Lenistwo bardzo szybko może przejąć nad nami kontrole. Dlatego warto regularnie sprawdzać efekty swojej pracy. Staraj się codziennie podsumowywać swój dzień i sprawdzać, co udało Ci się zrealizować i konsekwentnie dąż do jeszcze lepszych efektów podejmowanych działań. Jeżeli zauważysz, że w ostatnim czasie Twoja wydajność spadła to postaraj się znaleźć tego przyczynę. Pamiętaj, że jeden gorszy dzień to nie to samo co miesiąc obijania się na stanowisku.

Nagradzaj się

Tak samo jak dobry pracodawca dba o motywację swoich pracowników, tak samo Ty możesz nagradzać siebie za podejmowane działania w walce z lenistwem. Wdrażaj nowe nawyki i sam wyznacz sobie osobisty system premiowy za zrealizowanie określonych celów. Szybko zauważysz, że to, co jeszcze kilka tygodni temu wydawało ci się niemożliwe do realizacji w określonym czasie, dziś zajmuje Ci go dużo mniej.

Bierz przykład z najlepszych

Motywację do pracy można czerpać ze wszystkiego. Pamiętaj, że lenistwo może dopaść każdego i nawet najwięksi ludzie ze świata sportu, biznesu czy nauki mogli mierzyć się z tą przypadłością. Jak sobie z nią poradzili, skoro udało im się osiągnąć sukces? Sam się o tym przekonaj i bierz przykład z najlepszych.

Odpocznij

Nie zapominaj, że realizacja poleceń służbowych jest tak samo ważna jak odpoczynek po pracy. Pamiętaj o chwili relaksu po całym dniu w biurze. Jeżeli nie naładujesz swoich baterii do dalszego działania, nie zadbasz o zdrowy sen i nie skorzystaj z przysługującego Ci urlopu wypoczynkowego to prędzej czy później dopadnie Cię przepracowanie, którego może być powodem nawracającego lenistwa na stanowisku.

Pomyśl o konsekwencjach

Jeżeli wprowadzanie zdrowych nawyków do pracy nie działa na Ciebie motywująco i dalej miewasz problemy z lenistwem w pracy to pora podjąć bardziej radykalne kroki. W przeciwnym razie zrobi to Twój pracodawca, który w związku z Twoim brakiem wydajności będzie zmuszony wręczyć Ci wypowiedzenie. Brzmi przerażająco? W takim razie pomyśl o konsekwencjach swojego zachowania i czym prędzej weź się do roboty.

Jak pokonać lenistwo w pracy?

Raz na jakiś czas lenistwo może dopaść każdego. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, o ile zdarza się to w weekend lub inny dzień wolny od pracy. Natomiast gdy niechęć do wykonywania obowiązków zawodowych towarzyszy nam w godzinach pracy to musimy, jak najszybciej zniwelować problem, aby nie narobić sobie zaległości. Znasz już sposoby na walkę z lenistwem na stanowisku, wykorzystaj je wtedy, gdy w Twojej głowie po raz kolejny pojawi się myśli: „nic mi się nie chce” i nie pozwól, by lenistwo przejęło nad Tobą kontrolę.

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!