Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie podczas rekrutacji?

Pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej można zrobić tylko raz. Dlatego warto wiedzieć, jak się zaprezentować, aby zjednać sobie rekrutera lub przyszłego pracodawcę. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie podczas rekrutacji? Przygotowaliśmy kilka skutecznych metod, które pomogą w zdobyciu wymarzonego stanowiska

Dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to być albo nie być dla kandydata, starającego się o dane stanowisko. Podczas rozmowy z rekruterem kluczowe jest dobre pierwsze wrażenie, które może ułatwić konwersację i wpłynąć na dalsze losy rekrutacji. Jak dobrze wypaść podczas rozmowy o pracę? Często kandydatom towarzyszą nerwy, stres i zakłopotanie, przez co trudno im pokazać swoje prawdziwe oblicze. Na szczęście istnieją metody, które pomaga zrobić dobre pierwsze wrażenie. Chcesz wygrać na rynku pracy? Skorzystaj ze sprawdzonych technik, które pomogą ci profesjonalne wypaść na rozmowie o pracę.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rekruterze?

Dobre wrażenie można zrobić tylko raz i to od nas samych zależy, jak wypadniemy w oczach rekrutera. Poza konkretnymi umiejętnościami i zaprezentowanymi w CV kwalifikacjami podczas rozmowy o pracę ważna jest autoprezentacja. Oto 7 skutecznych tajników, które pomogą zrobić dobre wrażenie na rozmowie o pracę:

Punktualność

Chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie? Przyjdź na umówione spotkanie punktualnie. Szanuj czas rekrutera i weź pod uwagę, że oprócz rozmowy z tobą zapewne ma zaplanowany kalendarz spotkań z innymi kandydatami na to stanowisko. Nikt nie lubi spóźnialskich, a przyjście na rozmowę kwalifikacyjną o wyznaczonej godzinie lub nawet chwilę wcześniej to oznaka szacunku i profesjonalnego podejścia do sprawy.

Pewność siebie

Jak dostać to czego pragniesz? Sekret tkwi w pewności siebie. Mimo że, rozmowa rekrutacyjna generuje stres, nie zapominaj, po co aplikowałeś na daną ofertę pracy i co jest twoim celem. Śmiało mów o swoich sukcesach i kwalifikacjach, daj się poznać jako osoba, która zna swoją wartość i przekonaj rekrutera, że wybór twojej kandydatury to najlepsza opcja dla firmy.

Dobre przygotowanie

Przygotowując się do rozmowy o pracę, przeczytaj informacje o firmie, do której aplikujesz. Profesjonalne przygotowanie zrobi na rekruterze dobre wrażenie. Wykaż się wiedzą na temat organizacji, w której chcesz pracować, a zyskasz dodatkowe punkty podczas rekrutacji.

Życzliwość i uśmiech

Nic tak nie przełamuje lodów podczas pierwszego spotkania jak życzliwy uśmiech i serdeczność ze strony współrozmówców. Pokaż się z jak najlepszej strony, zadbaj o schludny wygląd i postaw na niezawodny dodatek w postaci – szczerego uśmiechu. Oprócz kompetencji i wymaganych kwalifikacji bardzo ważna jest postawa i usposobienie kandydata, starającego się o daną posadę w firmie.

Kontakt wzrokowy

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest istotne podczas rozmowy o pracę. Kandydaci, którzy nie patrzą wprost na swojego współrozmówcę, mogą wydawać się bardzo zestresowani. Brak kontaktu wzrokowego może być również odczytany przez rekrutera jako chęć ukrycia czegoś przez kandydata. Patrz w oczy osobie, z którą rozmawiasz i daj się poznać z dobrej strony.

Mowa ciała

Oprócz kontaktu wzrokowego bardzo ważną rolę podczas rozmowy rekrutacyjnej odgrywa mowa ciała. Odpowiednia gestykulacja i mimika twarzy, postawa ciała czy uścisk dłoni na powitanie mają wpływ na to, czy zrobisz dobre pierwsze wrażenie na rekruterze.

Sztuka dobrej konwersacji

Bardzo ważnych aspektem podczas rozmowy, nie tylko kwalifikacyjnej, jest sztuka dobrej konwersacji. To, w jaki sposób wypowiadasz zdania, intonacja twojego głosu, składnia i szacunek do współrozmówcy w pewien sposób określa twój charakter. Jak rozmawiać z rekruterem, aby odnieść sukces? Prowadź kulturalny dialog z rekruterem, nie przerywaj mu, asertywnie odpowiadaj na dane kwestie, a na pewno zrobisz dobre wrażenie.

Dobre pierwsze wrażenie, czyli jak zjednać sobie rekrutera

W dużej mierze od tego, jak wypadniesz podczas rozmowy kwalifikacyjnej zależy, czy zdobędziesz upragnioną posadę. Każdy, komu zależy na danym stanowisku, powinien przygotować się do spotkania z rekruterem. Dobre pierwsze wrażenie jest kluczowe podczas nawiązania dialogu, dlatego warto wykorzystać skuteczne wskazówki i dać się poznać z jak najlepszej strony.

Szukasz swojej ścieżki na rozwój? Zaglądaj do Centrum Kariery Goldenline. Zachęcamy też do przeglądania ofert pracy i lektury naszych e-booków, w tym najnowszego Mistrzowskie Rekrutacje.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!